Jesteś tutaj: O nas » Regionalny Program Operacyjny
Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival odbędzie się 20–25 sierpnia 2019. Już po raz jedenasty artyści z całego świata zaprezentują swoje prace w przestrzeni Starego Miasta. Na największym plenerowym wydarzeniu kulturalnym organizowanym w województwie kujawsko-pomorskim swoje prace zaprezentuje kilkunastu artystów z całego świata. W programie 11. edycji Bella Skyway Festival znajdą się szczególnie doceniane przez festiwalową publiczność mappingi 3D na zabytkach Starego Miasta. Projekcje multimedialne wpisane zostaną w architekturę m.in. Collegium Maximum UMK i budynku Urzędu Marszałkowskiego.
Idea tegorocznej edycji to „Różnorodność miejsca”. Plastyczność, otchłań, nieosiągalność, chłód, głębia czy zakrzywienie przestrzeni. Elementy składowe wszechświata wciąż zadziwiają człowieka skalą swojej różnorodności. W roku pięćdziesiątej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu artyści próbują się zmierzyć z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego co na pozór nieosiągalne. Festiwal, podobnie jak natura, która formuje nieznane jeszcze fragmenty wszechświata, dzięki kreatywności i wyobraźni artystycznej zamieni miasto w przestrzeń wyjątkową, a widz znajdzie się w centrum tej wyprawy w nieznane.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Faktu pod dyrekcją artystyczną Jacka Snopkiewicza od 2013 roku promuje gatunki misyjne wyrastające z konkretnych zdarzeń — reportaż, dokument, teatr. To jedyne wydarzenie w Polsce, w ramach którego prezentowane są najciekawsze reportaże telewizyjne ostatnich lat. W latach 2013-2015 Festiwal był współorganizowany przez Telewizję Polska, która obecnie pełni rolę partnera. Festiwal skupia się na sztuce reportażu pokazując jej nowe nurty i kierunki. W ramach wydarzenia oprócz pokazów filmowych organizowane są również spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty czy debaty. Różnorodny program pozwala oprócz reportaży pokazać też najciekawsze produkcje dokumentalne, filmy fabularne i spektakle (teatr faktu).
Programowym założeniem szóstej edycji Festiwalu Sztuki Faktu było hasło „Łączy nas historia” — silnie związane z setną rocznicą odzyskania przez Polską niepodległości.
Partnerem głównym zeszłorocznej edycji Festiwalu Sztuki Faktu było Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerami edycji byli również Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Biełsat TV oraz Telewizja Polska. Sponsorami festiwalu byli natomiast PGE Toruń, FF Music oraz Niezła Sztuka.
Festiwal Teatrów Ulicznych już po raz piąty zaprezentuje latem na obszarze toruńskiej Starówki zróżnicowaną ofertę przedstawień teatralnych, adresowanych zarówno do mieszkańców, jak i turystów. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z najciekawszymi propozycjami artystycznymi uznanych zespołów polskich i zagranicznych, korzystających nie tylko ze środków teatralnych, ale także sztuki światła, akrobacji i nowych sztuk wizualnych.
Festiwal rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca i obejmie kilkanaście zróżnicowanych widowisk ulicznych z całej Polski i innych krajów europejskich takich jak chociażby Francja, Austria czy Niemcy. W ofercie festiwalu zaplanowano kilkanaście wydarzeń plenerowych w przestrzeni zespołu staromiejskiego lub jego okolicy. Poszczególne spektakle będą adresowane dla różnych pokoleń mieszkańców i goszczących w mieście turystów. Zaprezentowane zostaną najnowsze trendy współczesnego teatru ulicznego oparte na połączeniu muzyki, światła i sztuki cyrkowej.
Czwartek, 4 marca 2021 r.
Wtorek, 2 marca 2021 r.
Poniedziałek, 1 marca 2021 r.