Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: Projekty » Archiwum 2012 » Podwórkowcy

Podwórkowcy

Aktualności | Blog projektu

Projekt „Podwórkowcy” powstał z inicjatywy młodych torunian – wolontariuszy związanych z Toruńską Agendą Kulturalną. Jego tematem jest animacja czasu wolnego młodzieży w kontekście działań kulturalnych. Nasze działania kierujemy do młodzieży mieszkającej na terenie Bydgoskiego Przedmieścia – bez względu na wiek oraz umiejętności. Ich celem jest aktywizacja młodzieży, która z przyczyn ekonomicznych oraz terytorialnych ma ograniczony dostęp do kultury i sztuki. Projekt realizowany będzie od września 2011 do maja 2012 roku.

Działania projektowe zostały podzielone na trzy części:

A. Podwórkowy design. Młodzież nauczy się twórczo wykorzystywać przedmioty codziennego użytku. Będzie je przetwarzać przy użyciu takich metod takich jak: decoupage, kolaż czy papier-mâché. Następnie zorganizowana zostanie sesja zdjęciowa twórców z ich dziełami na tle zabytkowej architektury Bydgoskiego Przedmieścia oraz wystawa fotografii.

B. Działania performatywne. Uczestnicy projektu wspólnie stworzą scenariusz krótkich etiud teatralnych, a także scenografię i kostiumy. Efektem warsztatów będą chodnikowe występy teatru, na które zaproszeni zostaną mieszkańcy dzielnicy.

C. Podwórkowe dotleniacze, W przestrzeń podwórek Bydgoskiego Przedmieścia wprowadzimy pozytywną energię. W wybranych z nich młodzież zasadzi będą kwiaty i zioła, ułoży mozaiki z pomalowanych kamyków.

O projekcie opowiadają jego twórcy, skupieni w grupie inicjatywnej: „Dzięki wspólnym działaniom mamy zamiar pomóc młodym mieszkańcom Bydgoskiego Przedmieścia rozpocząć proces kreowania nowego wizerunku tego osiedla. Poprzez różnego rodzaju twórcze działania, takie jak odnawianie starych mebli, układanie kolorowych mozaik na podwórkach kamienic czy wystawianie etiud teatralnych, chcemy zaprezentować potencjał kulturalny, tkwiący w przedmiotach ogólnie dostępnych i miejscach codziennych. O naszych działaniach będziemy informować na blogu poświęconym projektowi. Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań!”

Młodzież w działaniuTen projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+