„Wędrująca ławeczka” jest projektem międzypokoleniowym odwołującym się do tradycji wiejskich i miejskich ławek, które stawiano przed domem/blokiem jako „zaproszenie” do spotkania, rozmowy, ale i wspólnego działania. Jednym z pierwszych zadań, wykonywanych podczas realizacji projektu jest wspólna nauka starego rękodzieła (szydełkowanie). W ten sposób uczestnicy projektu będą mieli nie tylko szansę na naukę sztuki szydełkowania, warsztaty staną się bowiem pretekstem do spotkania dla osób zajmujących się – często samotnie – rękodziełem we własnych domach. Owocem tych spotkań będą wyszydełkowane przez uczestników wieloczęściowe i kolorowe narzutki. Udekorowane zostaną nimi ławki w czasie wędrówki po lewobrzeżnej stronie Wisły, między dwiema dzielnicami Torunia: Rudakiem a Podgórzem. Wokół ławeczek będą prowadzone także animacje zrzeszające międzypokoleniową grupę osób. Dzieci będą miały okazję do poznania zabaw starych pokoleń. Dla starszych uczestników spotkań projekt stanie się okazją na prowadzenie rozmów i wspólną celebrację lata.
Projekt będzie miał na celu ożywienie podgórskich podwórek poprzez animacje i zabawy dla dzieci oraz warsztaty cyrkowe, min. chodzenie po taśmie, kręcenie talerzy, nauka żonglerki, różnego rodzaju akcje kulinarne. Na podwórkach będzie można popróbować własnoręcznie robionej lemoniady, ciast i innych potraw. Zostaną przeprowadzone pokazy gotowania i przygotowywania zdrowych słodyczy. Zostanie przeprowadzony konkurs na najlepiej grillowane warzywa oraz na najlepszą sałatkę warzywną. Na podwórkach zakrólują również różnego rodzaju warsztaty takie jak tworzenie biżuterii kaboszonowej czy wyplatanie bransoletek z koralików na krosienkach. Uczestnicy otrzymają także możliwość zrobienia nadruku na torbę i malowania poduszek. Wieczorem na jednej z kamienic zostanie wyświetlony wybrany przez mieszkańców film.
Osią projektu jest książka Gadające miesiące, która zostanie w jego ramach wydana, a także szereg działań z nią związanych. Będą to warsztaty literackie, plastyczne i muzyczne pobudzające wyobraźnię, mające charakter terapeutyczny, które przeprowadzi autorka książki. Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych takich dzielnic Torunia, jak: Podgórz i Stawki. Prace, które powstaną podczas warsztatów, będą wystawiane w siedzibach instytucji kulturalnych i oświatowych wyszczególnionych osiedli (bibliotekach, przedszkolach, szkołach, placówkach edukacyjnych).
Na projekt „Adis Abeba. Nieprzewodnik subiektywny” składają się trzy etapy: wydanie płyty CD, książki-albumu oraz przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które będą miały na celu przybliżenie kultury i sztuki tego, dla wielu, egzotycznego kraju. Na płycie znajdą się nagrania terenowe wykonane podczas podróży do Adis Abeby, będące rejestracją dźwięków z różnych rewirów miasta. Nagrania plus połączone z nimi dokładne współrzędne GPS, będą połączone ze zdjęciami (autorstwa pomysłodawcy) i tekstami dotyczącymi konkretnego miejsca. Płyta będzie dopełnieniem fotografii i tekstów (zostanie wklejona na stałe do książki-albumu), które wejdą w jego skład. W ten sposób cały projekt będzie oddziaływał wielofazowo, to znaczy będzie można konkretne miejsce zobaczyć, usłyszeć oraz przeczytać o nim ciekawy tekst. Warsztaty edukacyjne będą przede wszystkim pełniły funkcję promocyjną dla całego przedsięwzięcia, a także poznawczą.
Celem projektu jest zorganizowanie warsztatów, których finałem będzie ozdobienie przestrzeni Parku przy Domu Muz wytworami pracy rąk mieszkańców dzielnicy Podgórz. Przedmioty będą tworzone ze zużytych materiałów takich jak: butelki PET, słoiki, stare ubrania, papier. Będą to m. in.: przytulanki, gliniane ptaszki i motylki, kwietniki, lampiony, krasnale ogrodowe i wiele innych. Uczestnicy będą mieć także możliwość stworzenia ozdób do własnych domów i ogrodów. W różnych miejscach dzielnicy Podgórz, w lipcu, zostaną przeprowadzone jeszcze dwa spotkania animacyjne i warsztaty.
Celem konceptu jest stworzenie wystawy fotografii artystycznych i dokumentalnych związanych z lokalnymi wieżami ciśnień, a także opowiedzenie historii budowli z ich pomocą. Całość będzie częścią projektu AQUAPRESJA – artystyczno-społecznej inicjatywy obejmującej wystawy, działania warsztatowe, akcje plastyczne oraz inne aktywności związane z tematem wież ciśnień – zabytków architektury przemysłowej. Oprócz fotografii pojawią się też prace w metaforyczny sposób odnoszące się do zagadnienia wież ciśnień, architektury przemysłowej, wody i rzeki Wisły. Jednym z celów ekspozycji jest pokazanie obiegu wody na terenie Torunia. Pokazane zostaną prace malarskie, rysunek eksperymentalny, grafika wektorowa, realizacja video opowiadającą o Wieży Ciśnień „Stare Bielany”. W planach jest również nakręcenie video na temat wież znajdujących się na lewym brzegu Wisły.
Celem projektu jest zorganizowanie koncertu finałowego podsumowującego comiesięczne muzyczne spotkania rodzinne odbywające się w kościele pw. Opatrzności Bożej na Rudaku. Profesjonalnie zorganizowany koncert finałowy na scenie, z profesjonalnym nagłośnieniem, umożliwiłby spotkanie wszystkich jednocześnie rodzin muzykujących z parafii w celu zaprezentowania się, wymiany doświadczeń, integracji ze środowiskiem lokalnym dzielnicy Rudak, wspólnej zabawy oraz wyłonienia laureatów comiesięcznego przeglądu muzykujących rodzin, które brały udział w prezentacjach w kościele trwających od stycznia do końca sierpnia. Dodatkowo służył będzie integracji środowiska lokalnego, w tym integracji międzypokoleniowej. Finałowy koncert muzykowania rodzinnego zorganizowany podczas parafialnego festynu połączony zostanie z targowiskiem różności. Klub Ludzi Dojrzałych – organizator comiesięcznych spotkań rodzinnych, planuje od dawna imprezę polegającą na wymianie sąsiedzkiej przeróżnych przedmiotów, począwszy od zabawek i książek a skończywszy na propozycji pomocy sąsiedzkiej.
Celem projektu jest zorganizowanie trzech wydarzeń, których wspólnym mianownikiem będzie postać Jacka Dewódzkiego – wokalisty zespołów Dżem, Revolucja, Gang Olsena, Harlem, aktora, nauczyciela, prezentera radiowego. Po pierwsze będzie to wystawa prac plastycznych artysty. Po drugie koncert solowy wokalisty – obydwa wydarzenia będą miały miejsce w Hard Rock Pubie Pamela. W Zespole Szkół nr 15 w Toruniu odbędą się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w formie opowieści, dialogu z młodzieżą. Warsztaty mają na celu przekonanie młodzieży, że sztuka jest jednym ze skutecznych sposobów wyrażenia emocji. Jak twierdzi Jacek Dewódzki: „Dzieci i młodzież, jeszcze możemy uratować przed zgubnym wpływem używek (papierosy, alkohol, narkotyki i inne). Nigdy nie jest za późno, by próbować”.
Projekt zakłada organizację spotkania dla młodzieży z muzykiem, kompozytorem i aranżerem Wojciechem Konikiewiczem, członkiem Rady amerykańskiego International Society for Improvised Music, twórcą nurtu polskiej awangardy jazzowej, współpracownikiem najważniejszych postaci polskiego rocka takich jakich Lech Janerka, Grzegorz Ciechowski, Tomasz Budzyński i Robert Brylewski. A także koncertu otwartego muzyka wraz z Piotrem Leniewiczem i Karolem Ludewem, tworzącymi wspólnie Trio KoLeLu. Zarówno zajęcia jak i koncert mają na celu pokazanie, że muzyka jest formą komunikacji. Artysta opowie o teorii muzyki, o swoich doświadczeniach w jej tworzeniu, muzycznych fascynacjach, drodze do kariery oraz o roli pasji w życiu każdego człowieka. Zajęcia wpisują się idealnie w założenia programu profilaktycznego szkoły – mają wpływ na kształtowanie postaw młodego pokolenia, pozwalają im poszerzać horyzonty, obcować z autorytetami. Udział w koncercie da możliwość posłuchania na żywo i zobaczenia efektu finalnego opowieści o muzyce muzyka.