Głównym założeniem projektu „Miasto–Dźwięk–Obraz” jest opublikowanie wydawnictwa muzyczno-graficznego w postaci artystycznie wydanej płyty winylowej, zintegrowanego z premierą w postaci z wernisażu, na którym zaprezentowane zostaną dwa cykle prac rysunkowych i graficznych toruńskich artystek Ewy Bińczyk i Anny Pilewicz, inspirowanych miastem Toruniem — wraz z koncertem R. Iwańskiego. Premiera odbyłaby się w centrum społeczno-kulturalnym Kulturhauz. Istotnym celem przedsięwzięcia jest promocja twórczości artystów dźwięku i obrazu z Torunia oraz samego Miasta, dlatego też projekt później będzie prezentowany w kilku innych galeriach w Polsce, w postaci wystaw w połączeniu z koncertami.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Rafał Iwański
Miasto Toruń jest kulturalną skarbnicą, która co jakiś czas zaskakuje nowymi odkryciami. Filmy Marcina Gładycha „Panoptikon” oraz „Hakerzy wolności” odkryły wielkie wydarzenia w historii Torunia, które w sposób istotny wpłynęły na kształtowanie dzisiejszej rzeczywistości. Mieszkańcy mogli zapoznać się z tą tematyką na specjalnie organizowanych pokazach filmowych w lokalnych kinach. Projekt zakłada wydanie płyt bluray z filmami Marcina Gładycha.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Fundacja Biuro Kultury
Przedsięwzięcie polega na cyklicznych spotkaniach młodych toruńskich muzyków oraz zespołu Open Blues na wspólnej scenie. Młodzi muzycy będą mogli nieodpłatnie poszerzać swoją wiedzę muzyczną, doskonalić warsztat i zdobywać nowe doświadczenia, pod okiem profesjonalnych muzyków i pedagogów, z towarzyszeniem publiczności. Będzie to połączenie warsztatów muzycznych z jam-session, czyli wspólnym muzykowaniem.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Igor Nowicki
Przedsięwzięcie ma na celu zainicjowanie działań zmierzających do organizacji wydarzenia kulturalnego „Benefis Stulecia Tanga w Toruniu”. Działania te mają doprowadzić do podniesienia poziomu wiedzy kulturalnej dotyczącej tańca i muzyki tangowej i zapewnić zainteresowanie i udział w kolejnych wydarzeniach związanych z tangiem, m.in. w Benefisie Stulecia Tanga w Toruniu, zaplanowanym na październik 2013 r.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Fundacja Terapii Tangiem COTANGO
W ramach projektu zostanie zrealizowany ostatni etap nagrania płyty zespołu Redaial — który łączy energiczną muzykę z motywującymi tekstami i daje to wybuchowy efekt, który porywa do zabawy, a równocześnie skłania do działania i pracy nad sobą.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Michał Czarnecki
Projekt jest zapisem prawdziwej historii, która rozegrała się 30 lat temu. Dwudziestosiedmioletni wówczas Bogumił, wrażliwy chłopak z niewielkiego miasteczka Sierpc na Mazowszu, postanawia w 1981 roku wyemigrować do Australii. W walce z wielką i przybijającą nostalgią pomaga mu magnetofon. Celem projektu jest opracowanie nagrania w autorski sposób oraz zaprojektowanie i stworzenie do tego folderu, którego narracja będzie korespondować do nagrań z taśmy magnetofonowej. Istotnym elementem projektu jest dotarcie do autora jak również odbudowanie trasy podróży z różnych zapisków. W celu prezentacji ukończonej płyty planowane jest spotkanie autorskie w Szkole Leśnej na Barbarce.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Waldemar Bujak
Projekt „Twoja mała ojczyzna — Chełmińskie” to promowanie sztuki w miejscu codziennego użytku — w galerii handlowej. Projekt ma na celu ukazanie piękna Chełmińskiego Przedmieścia uchwyconego przez fotografa. Założeniem jest tygodniowa wystawa zdjęć zorganizowana w galerii handlowej.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Stowarzyszenie Inicjatywa Młodych oraz Rada Okręgu 11 — Chełmińskie
Projekt „Pośród ogrodu…” ma na celu poznanie społeczności „miejskich ogrodników” działających na Rubinkowe. Spotkania i wywiady połączone z sesjami zdjęciowymi przy wykorzystaniu fotografii udokumentują specyficzny rodzaj działalności. Projekt zakłada w miesiącach od lipca do września 2013 roku cykl zdjęć mieszkańców Rubinkowa w ich „ogrodach”. Przez zastosowanie fotografii natychmiastowej portretowani będą bezpośrednio zaangażowani w proces twórczy oraz wszyscy od razu otrzymają gotowe zdjęcia: swoje portrety, zdjęcia działek i upraw.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Katarzyna Skrobała
Projekt zakłada dwudniowe warsztaty fotograficzne dla osób zamieszkujących dzielnice Rubinkowo, Jakubskie Przedmieście–Mokre, Wrzosy, Chełmińskie Przedmieście. W warsztatach będzie brało udział 10 osób. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z historią początków fotografii i osobiście wykonają wiele zdjęć z użyciem tej techniki. Sami zrealizują własne pomysły na fotografie, które podczas warsztatów będą wykonywane na szklanych płytach przez nich przygotowanych. Celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy o historii fotografii oraz uwrażliwianie osób zajmujących się fotografią i sztukami wizualnymi na alternatywne sposoby wyrazu.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Michał Sitkiewicz
Projekt zakłada stworzenie portalu poświęconego dziedzictwu filmowemu miasta. To miejsce, w którym zebrane zostaną informacje dotyczące historii toruńskich kin, festiwali filmowych oraz innych wydarzeń związanych z filmem. Oprócz tego pojawią się informacje o filmach kręconych w naszym mieście, toruńskich aktorach, twórcach filmowych oraz teatrach. Wzbogacone to zostanie o galerię zdjęć oraz newsy spoza lokalnego środowiska filmowego.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Arkadiusz Lubawiński
Będzie to kooperacja toruńskich plastyczek (animatorki i rzeźbiarki) z grupą 4 muzyków, też toruńsko umiejscowionych, którzy grają szanty na rockowo. Projekt zakłada plastelinową animację — przestrzenną, absurdalną historię z fabułą dotyczącą usposobień charakterologicznych muzyków.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Dorota Skupniewicz
Projekt zakłada spojrzenie na most — gigantyczną konstrukcję, która wyrasta na Rubinkowie — od strony artystycznej, ale także zakłada coś co można nazwać zapisem chwili (czyli stanu budowy w wakacje 2013). Zostanie stworzona seria zdjęć mostu w budowie. W ramach projektu zostaną m.in. wydrukowane pocztówki z Torunia, będą swoistą „pamiątką” z budowy mostu. Przedsięwzięcie zakłada wejście na teren budowy, a także warsztaty z licealistami, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć swoją wizję mostu dla Torunia.
Autor projektu i Beneficjent Mikrowsparcia: Aleksandra Sojak-Borodo