Słowiański Warkocz to projekt artystki Iwony Liegmann, w ramach którego zrealizowano 3 akcje: Festyn Rodzinny 14 lipca 2012 w Muzeum Etnograficznym, Święto ulicy Szewskiej 11 sierpnia 2012 oraz warsztaty dla dzieci w Piernikowym Miasteczku 1 września 2012. Głównym tematem wszystkich działań był „warkocz”, jako motyw w tradycji europejskiej i kulturze słowiańskiej. Podczas zajęć artystka przeprowadziła warsztaty plecenia warkoczy z wełny owczej, pokaz kręcenia powrozów oraz wyplatania wianków, zabawek i ozdób z materiału roślinnego, sznurka oraz papieru. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem rodzin z dziećmi. We wszystkich działaniach projektowych wzięło udział około 200 dzieci.
Nie wszystkie ptaki Torunia – w ramach projektu toruński fotografik – Ireneusz Falecki, przy pomocy obiektywu zakupionego ze środków Mikrowsparcia, wykonał fotografie ilustrujące (niekiedy bardzo rzadkie) gatunki ptaków żyjących w naszym mieście. Podsumowaniem projektu była wystawa połączona z koncertem awangardowego zespołu muzycznego Szelest Spadających Papierków, która miała miejsce w klubo-kawiarni „Kawalerka”, w dniu 20 września 2012 roku.
Music Panopticon – to interdyscyplinarny projekt, którego celem było odwołanie się do historii Torunia w ciekawy i inspirujący sposób. W ramach projektu przeprowadzono warsztaty literackie oraz warsztaty video skierowane do młodzieży. Pod okiem specjalistów uczestnicy warsztatów stworzyli własne teksty piosenek zainspirowane ciekawą i nieznaną historią Torunia oraz cztery teledyski do gotowych utworów muzycznych i słów piosenek powstałych na warsztatach literackich. Efektem projektu była multimedialna instalacja prezentująca końcowy efekt wspólnych działań w formie klipów video, prezentowana od 2 do 16 listopada 2012 r. w oraz płyta z wydanymi piosenkami w postaci teledysków.
Nowe życie starej kamienicy – w ramach projektu w dniach 20-21 października 2012 r. przy ulicy Mostowej 10 odbyło się wydarzenie kulturalne mające na celu przybliżenie Torunianom kultury Nowego Orleanu. W programie znalazły się takie akcje jak wystawa fotografii z Nowego Orleanu, jazz na żywo w restauracji Luizjana oraz konkurs na najładniejsze zdjęcie odrestaurowanej kamienicy.
„Sztuka w 5 zmysłach warsztaty integracyjne dla dzieci i seniorów” – w ramach realizacji projektu w dniu 26 lipca 2012 r. zorganizowano warsztaty, których celem była integracja międzypokoleniowa na płaszczyźnie działań twórczych. Uczestnicy warsztatów tworzyli w ramach pięciu stanowisk związanych tematycznie ze zmysłami: węchu, smaku, słuchu, wzroku i dotyku. . W projekcie wzięło udział około 60 beneficjentów.
Pocztówka z Bydgoskiego – w ramach projektu toruński artysta Eryk Rissmann Młody fotograf, grafik i gitarzysta Eryk Rissmann uwiecznił na fotografiach Bydgoskie Przedmieście. Każde zdjęcie przedstawia mikrohistorię mieszkańców z Bydgoskiego. Bydgoskie na zdjęciach przedstawione jest w sposób oniryczny. Eryk pragnął uchwycić na nich nieoczywiste piękno tej dzielnicy. Z przeszło 100 zdjęć wybrano 30, które zostały pokazane na wystawie w Czarnym Tulipanie.
Osiedlowa Przygoda Ceramiczna „ZOO Mojej Wyobraźni” – to warsztaty ceramiczne skierowane do mieszkańców dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, które odbyły się 15 września na terenie udostępnionym przez Spółdzielnię Mieszkaniową Zieleniec. W ramach projektu mieszkańcy zapoznali się z techniką realizacji ceramicznych i mieli okazję wykonania własnych rzeźb. W projekcie uczestniczyło ponad 50 osób.
Eksperymentalna Transmisja Poetycka to wydarzenie które odbyło się 13 września 2012 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” i miało na celu promocję poezji jako dziedziny sztuki, w której każdy może odnaleźć siebie, nie tylko jako odbiorca, ale i twórca. Podczas wydarzenia prezentowano utwory młodych autorów związanych z Toruniem, których prace zostały wyłonione w konkursie „160.ep” poprzedzającym transmisję. Utwory laureatów konkursu zostały zaprezentowane w towarzystwie muzyki granej „na żywo”, z wykorzystaniem elektronicznych podkładów i gry świateł.
Tonopolis: Działania Praktyczne – to projekt artysty Rafała Kołackiego w ramach którego zorganizowano wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i przeprowadzono warsztaty mające na celu estetyczne uwrażliwienie dzieci i młodzieży. Wernisaż odbył się w dniu 7 października 2012 r. i cieszył się dużym zainteresowaniem odbiorców (około 100 osób). Warsztaty odbyły się 8 października 2012 r. i obejmowały takie działania edukacyjne jak subiektywna mapa Torunia i dźwiękowy spacer po Toruniu.
Ruszyć Słońce Wstrzymać Ziemię – w ramach projektu zorganizowano wystawę fotografii autorstwa Dominiki Lewandowicz, wykonanych własnoręcznie skonstruowanymi aparatami typu camera obscura. Wystawę można było podziwiać od 8 do 20 września 2012 roku w Dworze Mieszczańskim w Toruniu. Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja wyjaśniająca zasadę i technikę powstawania fotografii otworkowej i solariografii. W dniu wernisażu wystawę odwiedziło około 70 osób.
Struny Torunia – projekt dotyczył wydarzenia kulturalnego, które miało na celu zachęcenie wszystkich Torunian do gry na gitarze, popularyzację muzyki wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych oraz promowanie lokalnych artystów i ich twórczości. Projekt został zrealizowany 1 września 2012 roku na Ruinach Zamku Krzyżackiego w Toruniu.