Projekt umożliwi mieszkańcom dzielnic Toruńskich (Rubinkowo, Jakubowskie Przedmieście, Mokre, Wrzosy, Chełmińskie Przedmieście) wzięcie udziału w warsztatach fotograficznych, gdzie zapoznają się z historią fotografii, a także nabędą umiejętność wykorzystania techniki mokrej płyty kolodionowej i procesie jej tworzenia. W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazję do realizowania własnych pomysłów, pracy indywidualnej, rozwijającej ich twórczość i wrażliwość na alternatywne sposoby wyrazu.
Mometno jest projektem edukacyjno-artystycznym, który zaangażuje podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” w Toruniu ułatwiając im dostęp do szeroko pojętej kultury. Poprzez współpracę ze studentami z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz politechniki Gdańskiej, uczestnikom w sposób werbalny i praktyczny zostanie przybliżona tematyka problemu marginalizacji i utrudnionego dostępu do zasobów kulturalnych osób niepełnosprawnych. Zaplanowane także jest seria wizyt podopiecznych ŚDS na Wydziale Sztuk Pięknych w celu zapoznają się z placówką oraz współuczestnikami projektu.
W ramach projektu odbędzie się premiera monodramu pt.: „9 razy John L.” oraz wyświetlanie filmu zrealizowanego przez Mariusza Ziembę w technologii 4K, przybliżające doświadczenia osób opisujących swoje relacje z Johnem Lennonem – ikoną popkultury. Po spektaklach odbędą się także spotkania edukacyjne dla młodzieżą, w tym warsztaty teatralne oraz udział uczniów szkoły podstawowej nr 10 z osiedla Mokre podczas jednej z prób.
Projekt to cykl warsztatów artystyczno literackich skierowanych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 2 w Toruniu. Na zajęcia złożą się trzy spotkania w czasie których uczniowie zmierzą się z twórczymi zadaniami. Będą one obejmować lepienie w glinie toruńskich budynków oraz aniołów, malowanie wypalonych prac, a także wykreowanie całkiem nowych opowieści i legend których głównymi bohaterami będą anioły roztaczające opiekę nad zabytkami. Przewidziana jest także wystawa podsumowująca, na której zostaną zaprezentowane dzieła uczestników.
Celem projektu jest promowanie wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu, jako alternatywa dla dominującego świata mediów elektronicznych. Na spotkaniach, które odbywać się będą dwa razy w miesiącu, będzie okazja do wspólnego tworzenia i wzajemnej nauki różnych technik rękodzieła oraz poznania osób o wspólnych, twórczych zainteresowaniach. Każde spotkanie poświęcone będzie innej technice, w najbliższym czasie planowane jest nauka haftu krzyżykowego, makramy, i szycie. Klub zrzesza osoby w różnym wieku, w tym również dzieci i młodzież, zaś materiały wykorzystywane w pracach są materiałami łatwo dostępnymi, pochodzącymi z recyklingu.
Projekt zakłada organizację wieloaspektowych działań w ramach 30-lecia zespołu Zdrowa Woda, w tym koncertu, realizacji programu telewizyjnego z cyklu Rockowe Miasto i wywiadów z członkami zespołu. W ramach inwestycji kulturalnej w młodsze pokolenia Torunia, odbędzie się też spotkanie z młodzieżą szkolną na którym zostanie przedstawiony dorobek artystyczny i kulisy działalności i mini koncert zespołu Zdrowa Woda. Koncert będzie transmitowany przez radio PiK i udostępnione w innych mediach, typu Youtube.
„Muzyczne abstrakcje” to kilkuczęściowy happening z elementami performance, który odbędzie się w ramach Pikniku Rodzinnego przy Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Wydarzenie jest eksperymentem plastyczno-muzycznym, gdzie osobom uczestniczącym dane będzie malarsko wyrażać własną interpretacje zasłyszanej muzyki. Przewidziane są także zajęcia dla najmłodszych w ramach plastyczno-muzycznych inspiracji. Piknik w połączeniu z happeningiem będzie imprezą otwartą dla mieszkańców i małym świętem w dzielnicy.
Celem projektu jest przybliżenie najmłodszym dzieciom historii polski wraz z najważniejszymi wydarzeniami, w tym Chrztu Polski, Bitwy pod Grunwaldem, Odsieczy Wiedeńskiej, Rozbiorów Polski oraz Odzyskania niepodległości. Projekt przewiduje wystawienie w toruńskich przedszkolach przedstawienia kukiełkowego w sposób który w barwny i przystępny sposób umożliwi zrozumienie celebracji 100-lecia odzyskania niepodległości odbiorcom w wieku 5-6 lat. Przeprowadzony zostanie także konkurs rysunkowy dla dzieci, którego tematem także będzie historia Polski, a najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom Mokre etnodizajnu – nurtu we wzornictwie polegającym na wykorzystywaniu zarówno wzorów jak i stylistyki zaczerpniętej z kultury ludowej. Działania będą aktywizować lokalną społeczność, zachęcać do poznania się i przełamania barier międzypokoleniowych. Na warsztatach odbędą się zajęcia z dekorowania i ozdabiania koszulek oraz bawełnianych toreb na zakupy w tradycyjne ludowe wzory, które uczestniczy zabiorą do domów. Zaprezentowana zostaną też techniki zdobnicze w tym decoupage.
Celem projektu jest zapoznanie dzieci z pracą w glinie. Podczas zajęć będą tworzyć własnego kota z surowej glinki, którego następnie ozdobią farbami, koralikami i cekinami i zabiorą do domu. Jedną z atrakcji będzie też mini koło garncarskie, ale przede wszystkim zdobycie umiejętności związanych z kształtowania materiału. Zajęcia przy glinie dają dzieciom możliwość skupienia i wyciszenia się, co pozytywnie wpłynie na pobudzenie i stymulacje układ nerwowy i są też niezawodnym sposobem na przyjemną naukę manualnych zdolności i rozwijanie kreatywności.