„SFERA RUCHU_Toruń 2016” to przede wszystkim kontynuacja festiwalu SPACE Toruń, którego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2015 r. Będą to prezentacje spektakli opartych na technice tańca współczesnego z pogranicza teatru oraz performanceu, połączonych z warsztatami dla tancerzy. Główną ideą jest promowanie tańca w regionie, poprzez zaproszenie i prezentacje zespołów z Polski i zagranicy. Ważnym aspektem projektu są także działania twórcze — warsztaty oraz panele dyskusyjne. Stworzy to tancerzom o różnym stopniu zaawansowania możliwość doskonalenia umiejętności pod okiem autorytetów z dziedziny tańca współczesnego. W tym celu zaproszeni do prowadzenia warsztatów zostaną najlepsi w Polsce nauczyciele z dziedziny tańca współczesnego i performance (Iwona Olszowska, Anna Krysiak, Maciej Kuźmiński).
Przedsięwzięcie jest trzyetapowym spotkaniem z Jennifer Batten:
Propozycja warsztatów graficznych „Hydrozagadka” obejmuje różne dziedziny grafiki warsztatowej skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat. Główną inspiracją do przeprowadzenia zajęć i zarazem tematem działań z uczestnikami będzie woda zarówno jako żywioł, element natury, jak i substancja wykorzystywana przez ludzi w codziennym życiu. Warsztaty będą poruszać też problem ochrony środowiska. Uczestnicy poznają różne oblicza wody — jako substancji warunkującej istnienie życia aż po jej wykorzystanie w technologii przez człowieka. Zróżnicowana formuła warsztatów stwarza szerokie pole dla rozwoju dziecięcej wyobraźni dając możliwość realizacji wielu interesujących pomysłów plastycznych. Przybliżymy dzieciom i młodzieży tradycyjne techniki graficzne, pomożemy rozwijać wyobraźnię, kreatywność oraz zachęcimy do aktywności plastycznej.
Dni Indonezji mają na celu przybliżenie mieszkańcom Torunia, w szczególności wszystkim tym mieszkającym na Starym Mieście oraz na Bydgoskim Przedmieściu, archipelagu wysp indonezyjskich oraz jego zróżnicowania kulturowo-społecznego. Poprzez warsztaty, prelekcję i wystawę zdjęć w ciągu dwóch dni będzie można odbyć niezwykłą egzotyczną podróż. W ramach projektu odbędzie się: wystawa fotografii „Piękno wyspy Flores” Loenardusa Nyomana, pokaz indonezyjskiego nieba, poprzedzony prelekcją Sebastiana Soberskiego, astronoma który uczestniczył w wyprawie mającej na celu udokumentowanie całkowitego zaćmienia słońca jakie miało miejsce w Indonezji 9 marca 2016 roku oraz warsztaty międzykulturowe i międzypokoleniowe. Swoje uczestnictwo w wydarzeniu zapowiedziała delegacja a Ambasady Republiki Indonezji oraz członkowie diaspory indonezyjskiej w Polsce i Indonezyjczycy, którzy przyjadą w celu uczestniczenia w III Konferencji Studiów Indonezjanistycznych odbywającej się w tym samym czasie w Toruniu.
Projekt przewiduje realizację wystawy indywidualnej mającej miejsce w toruńskiej Galerii Miłość w czerwcu 2016 roku. Kuratorami ekspozycji będą prowadzący galerię Piotr Lisowski oraz Natalia Wiśniewska. Punktem wyjścia dla projektu jest postać amerykańskiej pisarki Valerie Solanas (1936–1988). Jej historia posłuży do stworzenia fikcyjnej fabularyzowanej opowieści ukazanej w formie wystawy. Na wystawę będą składały się filmy wideo, fotografie oraz obiekty. Całość połączona będzie rozpisaną na nową historią przetwarzającą wydarzenia i pokazującą ich możliwy subwersywny charakter. Dawać będzie możliwość do rekonfiguracji linearnie rozumianej historii sztuki.
Alternative Fashion Show to pierwszy w Polsce pokaz mody alternatywnej, dedykowanej wszystkim miłośnikom mody wyjątkowej i niekonwencjonalnej (dotyczy to m.in. stylu gotyckiego, wiktoriańskiego, rockowego, fantasy, steampunkowego, postapokaliptycznego, odtwórstwa historycznego, a nawet nawiązującego do japońskiej mangi). Celem pokazu jest przede wszystkim prezentacja umiejętności twórców alternatywnych i promowanie polskich talentów. Wydarzenie będzie miało charakter kulturalno-widowiskowy. Pokaz to połączenie wielu talentów z różnych dziedzin. Na efekt przedstawiony na wybiegu pracują nie tylko projektanci, ale także zaproszeni twórcy dodatków, biżuterii, pasów, gorsetów, fryzjerzy, wizażyści, charakteryzatorzy. Również DJ-e przygotowują specjalnie dobrane do poszczególnych kolekcji utwory, które wykonają na żywo podczas pokazu. Przy współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” pokaz odbędzie się w siedzibie CSW w dniu 25.06.2016 r., następnego dnia zostaną przeprowadzone targi.
Projekt prowadzony będzie w formie warsztatów plastycznych i dźwiękowych, przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym. Ideą projektu jest włączenie dzieci w tworzenie książek dotykowych będących współczesnym medium czytelnictwa przekraczającym granice między osobami zdrowymi i niepełnosprawnymi. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na formę odbierania świata przez osoby niepełnosprawne oraz uwrażliwienie na czytelnictwo uruchamiające zmysł dotyku i słuchu. Ponieważ 12% Polaków, stanowią osoby niepełnosprawne, ważne jest oswajanie najmłodszych obywateli z tym zjawiskiem i uwrażliwienie na problemy z jakimi muszą się mierzyć. Podsumowaniem warsztatów będzie wydanie jednego egzemplarza książki w postaci materialnej oraz wersji cyfrowej z audiobookiem. Prezentacja książki odbędzie się w bibliotece podczas Tygodnia Bibliotek, a jej wersja cyfrowa udostępniona zostanie w internecie na zasadzie wolnej licencji poprzez Googlebooks oraz na Youtube.
Romanusy i Gotoki to seria warsztatów interdyscyplinarnych skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 15 lat. Projekt przybliży uczestnikom sztukę średniowieczną. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć stanie się sztuka romańska i gotycka, legendy, architektura, grafika, rzeźba, tematy charakterystyczne dla Torunia i zamieszkującej go społeczności. Projekt podejmuje dialog ze sztuką dawną i współczesną, szukając pomiędzy nimi korelacji i wzajemnego uzupełniania się. Każde ćwiczenie projektu jest zabawą z określonym zagadnieniem sztuki. Poszczególne tematy projektu zostały mocno zróżnicowane i dostosowane do wieku uczestników zajęć, ich umiejętności i wiedzy, zarówno ogólnej jak i plastycznej. Mali artyści będą mieli okazję powołać do życia fantastyczne Romanusy i Gotoki, stworzyć armię maszerującą w rytm Tamtaradei oraz pochwalić się swoim własnym herbem. Głównym celem zajęć twórczych jest rozbudzanie wrażliwości plastycznej i poznanie współczesnych jak i dawnych technik — rzeźbiarskich, malarskich i graficznych.
Projekt INDU-Tor obejmuje przygotowanie merytoryczne, graficzne i edytorskie przewodnika po obiektach związanych z dziedzictwem przemysłowym Torunia. W skład tej publikacji wchodzić będą istniejące do dziś w przestrzeni miejskiej obiekty powstałe w II poł. XIX wieku i I poł. XX wieku, które przyczyniły się do industrialnego rozwoju Torunia. Będą to obiekty przemysłowe (np. Fabryka Kotłów Gazowych dziś hala targowa, Młyn Rychtera — Młyn Wiedzy, MCSM, Fabryka Pierników G. Wesse — Muzeum Toruńskiego Piernika), transportowe (np. most kolejowy, zajezdnia tramwajowa) czy infrastruktury komunalnej (np. Stacja wodociągów, gazownia). Omówione zostaną także obiekty dziś nie istniejące (np. Rzeźnia Miejska), a istotne dla rozwoju Torunia w wyżej wymienionym okresie . Przy każdym z obiektów w przewodniku zostanie zamieszczona informacja historyczna, której uzupełnieniem będą archiwalne ilustracje, zdjęcia, ryciny, plany czy druki reklamowe. W celu ułatwienia lokalizacji poszczególnych obiektów, zostaną podane współrzędne GPS.
Projekt ma na celu przybliżenie młodzieży pracy reportera, a jednocześnie zaoferowanie ciekawego tematu do zrealizowania w ramach lekcji techniki: „Fotografia jako sposób utrwalania rzeczywistości oraz uchwycenia emocji”. Projekt zakłada: przeprowadzenie spotkań z uczniami gimnazjum w ramach lekcji techniki na temat technik fotografowania oraz obróbki zdjęć w programach komputerowych, zorganizowanie zajęć w siedzibie „Nowości — Dziennika Toruńskiego” dla młodzieży gimnazjalnej z kółka dziennikarskiego i klas dziennikarskich, zorganizowanie wizyty w studiu fotograficznym „EmDwa”, zorganizowanie wystawy fotografii autorskich Jacka Smarza. Aby wzmocnić efekt artystyczny wernisażu, będzie mu towarzyszyć koncert, dzięki czemu będzie to bardziej atrakcyjne dla młodzieży a jednocześnie przyciągnie szerokie grono odbiorców.
Realizowany projekt, to warsztaty artystyczne związane z produkcją filmu animowanego „Iluzjoniści”. Zapraszamy na nie wszystkich tych, którzy będą chcieli zapoznać się z procesem tworzenia filmu i wziąć udział w jego produkcji. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z całym procesem produkcji filmowej tj. pisanie scenariusza, tworzenie wizualizacji, prace nad scenografią, pierwsze zdjęcia i montaż. Wszyscy uczestnicy będą mieli udział w profesjonalnej produkcji filmowej i będą wpisani w napisach końcowych do filmu. W filmie biorą udział wspaniali polscy aktorzy: Stanisław Tym („Miś”, „Rejs”), Jan Peszek („Hiszpanka”), Jerzy Bończak („Ogniem i mieczem”).