Projekt Symmetrica 2015 skierowany jest do dorosłych mieszkańców Torunia oraz do dzieci z osiedla Podgórz. W ramach projektu odbędą się trzydniowe spotkania w formie seminarium z wykładami i pokazami multimedialnymi na temat szeroko rozumniej geometrii w sztuce, jak również warsztaty twórcze dla dorosłych i dzieci. Głównym celem warsztatów i spotkań będzie poszukiwanie korelacji między matematycznym ujęciem geometrii i plastycznym wizualnym jej przedstawieniem w sztuce.
Celem projektu jest nowatorskie podejście do tematu, polegające na przedstawieniu z jednej strony różnych aspektów występowania geometrii zarówno w sztuce Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, z drugiej zaś — ukazaniu geometrii w architekturze, sztuce multimedialnej, twórczości dzieci i wielu innych aspektach współczesnego życia.
Istotną cechą projektu jest wymiana doświadczeń studentów z różnych ośrodków akademickich, do tego pracujących w różnych mediach. Co, wbrew pozorom, nie jest łatwe, bowiem w każdych środowiskach, a szczególnie artystycznych, tworzą się enklawy z podziałem na tzw. tradycjonalistów i tych, którzy operują nowymi środkami wypowiedzi. Ponadto, niezwykle ważnym jest fakt, iż zwieńczenie pobytu zaproszonych studentów w Toruniu zbiegnie się z Juwenaliami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podobnie było w czasie trzech przednich imprez tego. Były to wystawy: „Last Minute” i „Majowe” w latach 2012 i 2013 oraz Giartino w 2014 roku. Ferment tych dni, sprzyja niewątpliwie również prezentacji sztuki. Druga odsłona „GIARTINO — Ogród Sztuki” jest próbą stworzenia interesującej oferty, szczególnie dla tych studentów, którzy w czasie Juwenaliów niekoniecznie lubią przesiadywać w pubach.
Innowacyjnością, wartą szczególnego podkreślenia, będzie zaproszenie do udziału w pokazach końcowych „Ogrodu Sztuki” uczestników zajęć Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Po tym nastąpią warsztaty dla tych osób. Charakter spotkań studentów i osób niepełnosprawnych „Ogród Sztuki” będzie nie tylko interdyscyplinarny, ale również integracyjny. To niewątpliwie dla osób niepełnosprawnych będzie miało charakter szczególny.
Stworzenie i wyprodukowanie autorskiego, edukacyjnego spektaklu-bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, oraz warsztatów teatralnych przybliżających dzieciom teatr lalek i formy. Chciałybyśmy mieć wkład w wychowanie potencjalnego widza teatru, bez którego teatr nie może istnieć, a jednocześnie, przez przeprowadzone warsztaty, niejako zarazić teatrem jako świetną formą zabawy, dalece inną niż komputer.
„Świnka Chrumcia” autorstwa Karoliny Liminowicz, to wesoła opowieść dwóch zwariowanych pań higienistek o perypetiach pewnej małej świnki, która miała kłopoty z zachowaniem higieny… i nie tylko. Spektakl ma za zadanie bawić dzieci, jednocześnie ucząc ich zasad higieny i dbałości o zdrowie, oraz odrobiny savoir vivre. Dzieci przenoszą się do domu świnki, w którym nawet kran, wanna i prysznic nie żałują sobie komentarzy. Czy widzowie zdołają wpłynąć na zachowanie Chrumci, jeśli sami będą świecić przykładem?
Zalążkiem burzy mózgów i punktem wyjścia do pracy w grupach twórczych będzie wykonanie na żywo utworu przez toruńską grupę CT. Dodatkową inspiracją dla uczestników będzie analiza jego tekstu i dyskusja z muzykami zespołu CT. Dyskusję poprowadzi Yach PASZKIEWICZ, znany i ceniony reżyser, twórca Yach Festiwalu, posiadający ogromne doświadczenie w prowadzeniu otwartych spotkań i motywowaniu uczestników do pracy twórczej. To on będzie sprawować merytoryczny nadzór nad całością projektu. Oprócz krótkiej formy filmowej, podczas treningu twórczego, zostanie nakręcony film instruktażowy zamieszczony później w Internecie. Będzie on służył osobom zainteresowanym tworzeniem animacji a nie mogącym wziąć czynnego udziału w zajęciach. Ułatwi również gimnazjalistom biorącym udział w projekcie przekazanie nowych doświadczeń swoim rówieśnikom.
Realizowany projekt ma na celu stworzenie w przestrzeni publicznej miejsca integrującego dzieci i młodzież wraz z ich bliskimi do wspólnych działań artystycznych wyrażanych poprzez ozdabianie przedmiotów techniką decoupage. Technika ta polega na dekorowaniu często już zapomnianych przedmiotów codziennego użytku, które dzięki temu zyskują niepowtarzalnych charakter i stanowią unikalną ozdobę. Decoupage jest stosunkowo łatwą techniką do opanowania, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dająca duże możliwości twórcze.
Akcja jest nietypowym ujęciem historii, które będą zbierane od ludzi w postaci mówionej i nadsyłanej mailowo. Tematem tych historii będą opowieści o dalszych losach zwierząt przygarniętych lub adoptowanych ze schroniska i ich właścicieli, oraz to jak adopcja wpłynęła na ich życie. Zebrane historie pomogą zobaczyć, co dzieje się nie tylko z psami czy kotami, ale też z ludźmi, którzy zdecydowali się na adopcję. Warto jest, aby takie historie ujrzały światło dzienne, gdyż mogą skłonić nie jedną osobę do adopcji psa ze schroniska. Projekt zrealizowany będzie na osiedlach Stawki, Rudak i Podgórze ze względu na to, iż ludzie mieszkający w domach na osiedlach mają lepsze warunki mieszkaniowe by móc zaopiekować się psem. Każda osoba wraz ze swoim pupilem, która weźmie udział w tej akcji, zostanie uwieczniona na zdjęciu, które trafią na trzytygodniową wystawę do Domu Muz na ul. Poznańskiej oraz do toruńskiego schroniska dla zwierząt. Dodatkowo każda historia ze zdjęciem trafi na stronę profilu działania oraz na stronę wspomnianego wcześniej schroniska. Ponadto cztery najbardziej niezwykłe historie zostaną opublikowane na łamach gazety lokalnej Teraz Toruń.
Projekt ma szansę uwspółcześnić w oczach Torunian i ich gości wizerunek regionu Litwy tak bliski ze względów historycznych. Jest zachętą dla młodszego pokolenia do kontynuowania związków w Wileńszczyzną nie tylko ze względu na przedwojenną uniwersytecką tradycję, ale przez autentyczny kontakt z nową oryginalną pracą plastyczną. Temat „Z moich stron legendy” jest swoistą wymianą artystycznych wizytówek. Proponujemy wyjęcie obrazka Wileńszczyzny z sentymentalnych ramek i autentyczne nowe spojrzenie na tożsamość regionalną dzieci i młodzieży z naszych stron.
„SPACE Toruń” to prezentacje spektakli opartych na technice tańca współczesnego z pogranicza teatru oraz performance, połączonych z warsztatami dla tancerzy. Główną ideą „SPACE Toruń” jest promowanie tańca w Toruniu, poprzez zaproszenie i prezentacje zespołów z Polski i zagranicy. Celem Organizatorów jest stworzenie imprezy międzynarodowej, odbywającej się cyklicznie — raz do roku — jako kontynuacja istniejących już festiwali o tej samej nazwie w Słupsku i Zielonej Górze. Taniec w ten sposób stanie się kolejną wizytówką Torunia. Ponadto będzie to płaszczyzna wymiany doświadczeń, miejsce prezentacji grup zajmujących się tańcem współczesnym. Ważnym aspektem projektu są także działania twórcze — warsztaty oraz panele dyskusyjne. Stworzy to tancerzom o różnym stopniu zaawansowania możliwość doskonalenia umiejętności pod okiem autorytetów z dziedziny tańca współczesnego.
Projekt jest dwustopniowy. Jose Torres to przede wszystkim wybitny artysta, muzyk, założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej, znany z wielu projektów z polskimi muzykami, muzyk sesyjny. Ważna postać dla naszego miasta ze względu na jego współpracę z wybitną toruńską legendą — Grzegorzem Ciechowskim. Dlatego też pierwsza część zajęć poświęcona zostanie stricte muzyce, instrumentom charakterystycznym dla muzyki latynoamerykańskiej, technice gry na instrumentach perkusyjnych, charakterystycznych rytmach, itd. W głównej mierze zajęcia mają na celu zdobycie nowych umiejętności oraz poszerzenie horyzontów muzycznych uczestników. W prowadzeniu zajęć praktycznych Jose Torresa wspierać będą toruńscy muzycy: Grzegorz Minicz i Sławomir Ciesielski.
Druga część projektu zrealizowana w formie wieczoru autorskiego to bezpośrednie spotkanie artysty z publicznością.
Tytułowy „Dziennik” to projekt rysunkowy — blog na którym codziennie umieszczam jeden aktualny rysunek. Na wystawie znajdą się prace powstałe w rożnych okolicznościach, za pomocą różnorodnych mediów rysunkowych. Celem projektu jest ukazanie upływającego czasu, codzienności sztuki, potrzeby ciągłych poszukiwań, która uwidacznia się w systematycznie powstających pracach.
Cykl malarski „Pamiętnik” stanowi uzupełnienie wystawy i porusza podobne zagadnienia jak „Dziennik”. Dzięki nietypowej konstrukcji obrazów — każda realizacja składa się z kilkudziesięciu mniejszych płócien — możemy zaobserwować proces twórczy. Każdy element obrazu jest równie ważny i opowiada inną historię.
Zaplanowane wydarzenie ma zainaugurować cykliczną (coroczną) ofertę kulturalną dla mieszkańców lokalnej społeczności. Według nas istnieje ogromna potrzeba organizowania koncertów muzyki, które są skierowane do szerokiej rzeszy słuchaczy, ale jednocześnie, które niosą za sobą głębszy przekaz słowny i emocjonalny. Zaplanowane wydarzenie ma przypomnieć mieszkańcom Torunia o tradycji ich miasta i ekumenicznym charakterze chrześcijaństwa. Było to bogactwem naszego regionu w przeszłości i wierzymy, że w obecnych czasach można do tego powrócić, tym bardziej, że nasz kraj i region coraz mocniej otwiera się na wpływ innych kultur, narodów i religii.
Uwrażliwienie mieszkańców na wielowątkowość spuścizny kulturalnej Torunia ma za zadanie wzmocnienie dialogu międzykulturowego oraz świadomości różnorodności naszego miasta.