Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2011 » Dni Torunia 2011

Dni Torunia 2011

Aktualności

Patron Torunia, święty Jan Chrzciciel, od lat opiekuje się naszym miastem. Dlatego właśnie w imieniny Jana, 24 czerwca, a także w dni poprzedzające i kolejne, mieszkańcy i turyści mogą liczyć na szereg atrakcji. Tak naprawdę jednak świętowanie trwać będzie cały miesiąc.

Cztery dni imienin

program Dni Torunia wpisano wiele imprez o charakterze rekreacyjnym, kulturalnym i sportowym. Sercem obchodów jest Święto Miasta, które zaplanowano na 23–26 czerwca. Pierwszego dnia na Rynku Staromiejskim będzie można posłuchać kameralnego koncertu kwartetu smyczkowego. W imieniny Jana, 24 czerwca, obchody rozpocznie oczywiście korowód świętojański, który przejdzie ulicami Starówki nad Wisłę. Jak zawsze w katedrze odprawiona zostanie Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Późnym wieczorem zapraszamy na Rynek Staromiejski na uroczystość odsłonięcia kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. W tym roku przedłuży się ona o mosiężne tablice z autografami globtroterki Elżbiety Dzikowskiej (dzięki której mamy w Toruniu bogate zbiory w Muzeum Podróżników) oraz jednego z najbardziej znanych polskich bluesmanów Sławka Wierzcholskiego. Po uroczystości odbędzie się koncert Nocnej Zmiany Bluesa oraz zaproszonych gości, wśród których usłyszymy Jose Torresa, Evgenija Geneva i Witolda Jąkalskiego.

Następnego dnia Rynek Staromiejski stanie się miejscem rywalizacji drużyn, w skład których wejdą samorządowcy i mieszkańcy, nie tylko z Torunia. W samo południe rozpocznie się tam Turniej Miast Kopernikańskich z wieczornym koncertem w finale. Miłośników zwiedzania zapraszamy z kolei na Toruńską Noc Muzealną. Aż do północy czynne będą oddziały Muzeum Okręgowego.

26 czerwca tradycyjnie odbędzie się piknik na Błoniach, w ramach którego można liczyć na atrakcje w postaci konkursów i pokazów (m.in. Aeroklubu Pomorskiego). Wystąpią: Martyna Krajewska, De Bobers, a gwiazdą wieczoru będzie Formacja Nieżywych Schabuff. Jak zawsze tego dnia odbędą się również regaty wioślarskie osad z Torunia i Bydgoszczy.

Z kulturą

Ale Dni Torunia to nie tylko Święto Miasta. Szereg imprez rozpoczął się już w pierwszych dniach miesiąca. Zacznijmy od propozycji kulturalnych. 7 czerwca, w 11. rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Toruniu, do Dworu Artusa zaprosiliśmy na kolejną edycję koncertu kompozytorskiego „Pięciolinia dla papieża”. Jak zawsze na dziedzińcu Dworu Mieszczańskiego 17 czerwca odbędzie się koncert charytatywny Fundacji Platon wspierającej uzdolnioną młodzież. Wystąpią: Katarzyna Groniec, Bogdan Hołownia i Maciej Sikała. 25 czerwca odbędzie się pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu „Europa — Toruń. Muzyka i Architektura”. Wydarzenia muzyczne festiwalu odbywać się będą we wszystkie soboty wakacji. Z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej fontanna Cosmopolis 30 czerwca zyska nową aranżację. Pokaz odbywać się będzie do „Ody do radości”.

Aktywna rozrywka

W czerwcu nie brakuje również propozycji o charakterze rekreacyjnym. Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca odbyły się imprezy w Piernikowym Miasteczku i przy kościele oo. michalitów (festyn Michayland — Fantastyczne Miasteczko Dzieciaków). 10–12 czerwca Automobilklub Toruński zorganizował kolejny Rajd Afrodyty, do udziału w którym zaproszone były wyłącznie panie oraz Rajd Citroena, gdzie i panowie mogli się wykazać. 16–26 czerwca na Rynku Nowomiejskim staną stragany, na których zaopatrzyć się będzie można w artystyczne drobiazgi przygotowane przez rękodzielników, rzemieślników i artystów z całej Polski. To oczywiście Jarmark Katarzyński. Najbardziej wydeptany deptak w mieście, ul. Szeroka, będzie miała swoje święto 18 czerwca. Przez cały dzień można liczyć na mnóstwo atrakcji i ceny promocyjne w sklepach. Tego dnia oraz następnego świętować będzie również Fort VI, gdzie Bractwo Kurkowe wniesie na tron Króla Kurkowego oraz odbędzie się Turniej Czarnoprochowy i Strzelanie o pierścień śp. Krzysztofa Sobczaka. Jeśli ktoś sądzi, że toruńskie zaułki mogą kryć wiele kosztowności, powinien wziąć udział w Miejskim Poszukiwaniu Skarbów organizowanym 30 czerwca przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Z pewnością uczestnicy znajdą coś cennego.

Jak zawsze czerwiec obfituje także w imprezy sportowe. Wśród najważniejszych można wymienić Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce, Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup czy Międzynarodowy Turniej Miast w Piłce Nożnej im. Konrada Kamińskiego.

Magdalena Kujawa, Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „IKAR”

Pełny program Dni Torunia możecie Państwo znaleźć w Internecie pod adresem www.tak.torun.pl/dni-torunia.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+