Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Gwiezdny Skyway

Środa, 25 lipca 2012 r.

Gwiazda, jedno z najbardziej elementarnych ciał niebieskich stanowić będzie inspirację tegorocznej edycji festiwalu Skyway, który rozpocznie się 21 sierpnia w Toruniu. Gwiazda — jej początek, jej struktura, jej astronomiczne i poetyckie znaczenie — przyjmie artystyczny kształt instalacji świetlnych oraz akcji specjalnych, które stanowić będą o wyjątkowości czwartej edycji festiwalu.

Do Torunia przyjadą twórcy znani festiwalowej publiczności z wcześniejszych edycji. Węgierska grupa Limelight, której ubiegłoroczna praca „Helios” na Collegium Maximum była wydarzeniem festiwalu, stworzy mapping 3D na fasadzie tego samego budynku.

Przygotowujemy historię, którą będzie podróż w różne przestrzenie i wymiary — mówi Dávid István z grupy Limelight. Stworzyliśmy ją specjalnie dla mieszkańców Torunia. To trójwymiarowa historia o naszej wizji gwiazd, opowieść o duchu tego pięknego miasta, które zainspirowało nas do stworzenia kolejnej projekcji.

Bardzo ciekawie zapowiada się świetlno-muzyczny science show Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Fosie Zamkowej, którego głównym rekwizytem będzie gigantycznych rozmiarów podświetlony model fulerenu. Fulereny to cząsteczki składające się z parzystej liczby atomów węgla, tworzące zamkniętą, pustą w środku bryłę, odkryto je w 2010 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Spitzera w mgławicach planetarnych otaczających wymarłe gwiazdy.

Wyjątkowo zapowiada się interwencja świetlna na Rynku Staromiejskim, podczas której widzowie festiwalu Skyway, za pomocą latarek o dużym zasięgu, będą brali udział w tworzeniu ulotnych instalacji świetlnych, współgrających z unikalną architekturą Starówki. W artystycznej interwencji będzie mógł wziąć udział każdy z widzów, wykorzystując do spontanicznej, artystycznej akcji latarkę Energizer.

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+