Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

W Toruniu trwa Kulturalne Lato

Środa, 11 lipca 2012 r.

Muzyczne gwiazdy na szóstej edycji Artus Jazz Festival, niezwykły spektakl na granicy ulicznej prowokacji Teatru Bängditos, Kino Letnie w Ruinach Zamku Krzyżackiego i muzyczne koncerty w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Europa-Toruń. Muzyka i Architektura — w Toruniu trwa pełne atrakcji „Kulturalne Lato”.

W ramach letnich koncertów Artus Jazz Festival wystąpią znakomici polscy wokaliści — Dorota Miśkiewicz zaprezentuje nastrojowy projekt „Ale”, w wykonaniu Kuby Badacha usłyszymy utwory polskiej legendy sceny muzycznej — Andrzeja Zauchy, natomiast gwiazda festiwalu Anna Maria Jopek wprowadzi na plenerową scenę rytmy brazylijskiej bossa novy i portugalskiego fado.

Anna Maria Jopek. fot. Martyna Gumuła

W piątek, 13 lipca o godz. 21.00 zdecydowanie warto wybrać się na Rynek Nowomiejski na „Überfluss” — nietypowy spektakl niemieckiego Bängditos Theater. Trzech maniakalnych bohaterów uparcie dąży do uruchomienia fontanny, niestety nic nie przebiega tak, jak powinno! Uwaga, może być mokro! — ostrzega Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje wydarzenie. Hamburski teatr uliczny wychodzi z sal teatralnych w przestrzeń publiczną, aktorzy grają bardzo ekspresyjnie, stosują żywiołowe gry słowne i prowokację uliczną. Spektakl jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na ulicy Pod Krzywą Wieżą od 6 lipca można oglądać wystawę „Uroki dawnego Torunia”. Toruń wzorem Krakowa prezentuje malarskie prace młodych artystów w przestrzeni miasta. Krakowska Galeria Obrazów pod Bramą Floriańską wrosła w pejzaż miasta i stanowi dużą atrakcję turystyczną. Mamy nadzieję, że będzie tak i w Toruniu — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która współorganizuje wystawę.

Nietypowe seanse filmowe można oglądać w Ruinach Zamku Krzyżackiego. W ramach Kina Letniego zostaną wyświetlone między innymi: „Nosferatu. Symfonia grozy” z muzyką wykonywaną na żywo przez zespół hipersoniK oraz „Incepcja”.

Na letnie muzyczne wieczory w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Europa–Toruń. Muzyka i Architektura zaprasza Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W Kościele pw. św. Szczepana wystąpi Laboratoire de la Musique, który zagra na kopiach instrumentów barokowych, natomiast „Wieczór kolorów i przestrzeni” uświetnią znakomity saksofonista jazzowy Maciej Sikała oraz prof. Bogusław Grabowski — główny organista w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Program letnich imprez artystycznych dostępny jest w serwisie www.kulturalnelato.pl.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+