Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2012 » Galeria Rusz: Język polski
Środa, 4 lipca 2012 r.
Język polski to projekt mobilnej wystawy przygotowany przez polską grupę artystyczną, Galerię Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski) we współpracy z brytyjskimi artystami Markiem Titchnerem i Andrew D. Willettem.
Galeria Rusz to grupa artystyczna specjalizują się przede wszystkim w kreowaniu i prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej. Od 1999 roku artyści prowadzą w Toruniu galerię bilbordową, gdzie pokazują własne prace. Jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym bilbordzie. Artyści byli wielokrotnie nagradzani i otrzymywali stypendia twórcze, brali udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą.
Mark Titchner tworzy rzeźby, instalacje, wideo instalacje oraz obiekty w przestrzeni publicznej. Jego prace zawierają zdumiewającą różnorodność komunikatów, znalezionych w tekstach piosenek, rozprawach filozoficznych, traktatach naukowych i religiach okultystycznych. Jego prace były wystawiane w muzeach, galeriach i przestrzeni publicznej na całym świecie. W 2006 roku otrzymał nominację do nagrody Turnera, zaś w 2007 brał udział w Biennale w Wenecji.
Andrew D. Willett jest artystą i projektantem. Interesuje go użycie środków, technologii i sposobów dystrybucji informacji typowych dla komunikacji masowej. Chce w ten sposób zapoczątkować proces, w którym na nowo zanalizowane zostaną wyuczone reakcje na komunikaty wizualne. Wystawia swoje prace głównie w Wielkiej Brytanii.
Artyści wspólnie zmierzyli się z zagadnieniem polskiego języka jako nośnika mitów, przekonań, schematów myślowych i idei, które są charakterystyczne dla polskiego społeczeństwa, by w ten sposób przybliżyć Brytyjczykom polską kulturę. Angielskie społeczeństwo przywykło do widoku polskich emigrantów, wykonujących różnego rodzaju prace fizyczne. W świadomości wielu brytyjskich obywateli wykrystalizował się obraz Polaków jako taniej siły roboczej. Wystawa proponowana przez zespół polsko-angielskich artystów ma na celu zmianę optyki postrzegania Polaków i uświadomienia Brytyjczykom, że nie są to tylko ludzie poszukujący zarobku poza granicami własnego kraju, ale mogą poszczycić się bogatą tradycją i fascynującą kulturą.
Twórcy chcą zaprezentować kulturę i polski język jako źródło inspiracji, nowoczesnych idei, niosących uniwersalne przesłanie dla każdego człowieka. Pragną przedstawić Brytyjczykom inne oblicze kraju, który wydał na świat wielkich i znaczących dla historii ludzi. Tworzywem projektu są dzieła, myśli, idee propagowane przez postaci ważne dla polskiej zbiorowości. Artyści pochylili się nad twórczością wspaniałych poetów i literatów: Kraszewskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Leca, Norwida, Staffa i wielu innych wielkich polskich osobowości. Z twórczego namysłu nad dziełami powstały artystyczne prace prezentowane na wystawie. Mark Titchner zaprezentuje pracę Defend me from myself / Broń mnie przed sobą samym, Andrew Willett – I cant make you happy / Nie mogę cię uszczęśliwić, Joanna Górska – Let’s be the architects of our own misfortune / Bądźmy twórcami własnego nieszczęścia, a Rafał Góralski – Instead of digging our own grave let’s dig down to the source / Zamiast kopać sobie grób lepiej dokopmy się do źródła.
Artyści z pomocą nowatorskiej, mobilnej ekspozycji chcą dotrzeć do jak najszerszej widowni. Van przez 6 dni (od 13 do 18.07.2012) będzie poruszał się po trzech miastach Wielkiej Brytanii, w których istnieją duże skupiska polskiej emigracji: Birmingham, West Bromwich i Walsall. Trasę mobilu wyznaczono w taki sposób, by przebiegała wzdłuż najbardziej uczęszczanych ulic wymienionych miast. Brytyjczycy będą mieli szansę zapoznać się z czterema dziełami zaangażowanych w projekt artystów.
W trakcie objazdowego pokazu przewidziano trzy dłuższe postoje: w Birmingham przy galerii Eastside Projects, gdzie 13.07 odbędzie się otwarcie projektu, w The Public w West Bromwich i w The New Art Gallery Walsall w Walsall. W The Public zostanie również zorganizowane spotkanie ze społecznością lokalną, w którym wezmą udział zaproszeni do projektu artyści.
Organizatorem projektu Język polski jest Fundacja Rusz, współorganizatorem — Toruńska Agenda Kulturalna. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są Galeria Eastside Projects, The Public oraz The New Art Gallery Walsall.
Środa, 5 grudnia 2012 r.
Piątek, 30 listopada 2012 r.
Środa, 21 listopada 2012 r.