Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruń świętuje w czerwcu!

Wtorek, 19 czerwca 2012 r.

Święto Miasta obchodzone 24 czerwca, w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia w tym roku rozszerza swoją formułę i rozpocznie się już 21 czerwca plenerowymi koncertami w przestrzeni Starówki. W ciągu czterech dni odbędzie się kilkanaście imprez artystycznych, edukacyjnych i plenerowych.

Święto Miasta 2012
Program do pobrania (wersja z 22.06.2012)

Patronat świętego Jana nad Toruniem sięga czasów założenia miasta w XIII wieku i wybudowania w nim pierwszej świątyni – kościoła św. Jana. Dziś kościół ten jest toruńską katedrą pw. św. Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), czyli pierwszym kościołem diecezji toruńskiej. Cechą charakterystyczną święta jest jego wiślany charakter — większość imprez odbywa się na Bulwarze Filadelfijskim i na Błoniach Nadwiślańskich.

Tegoroczny program Święta Miasta jest bardzo różnorodny – mówi Maja Bakker z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która koordynuje cykl imprez. Na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się Piknik Żeglarski i uroczyste otwarcie Regat Żeglarskich 2012 Toruń–Bydgoszcz przez Prezydenta Miasta Torunia. Bardzo interesująco zapowiada się piątkowy, plenerowy koncert inauguracyjny XVI Międzynarodowego Festiwalu „Europa–Toruń. Muzyka i Architektura”, podczas którego wystąpi wybitny skrzypek jazzowy Michał Urbaniak. W sobotę, 23 czerwca warto wybrać się na rodzinny festyn, by bawić się przy energetycznych rytmach zespołu Future Folk, który łączy muzykę elektroniczną z góralszczyzną. Gwiazdą muzycznego trio jest Stanisław Karpiel-Bułecka.

W sobotnie przedpołudnie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci – na Rynku Staromiejskim będzie można wziąć udział w zabawach grawitacyjnych oraz eksperymentach z bańkami i wodą przeprowadzonymi przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” zaprezentuje m.in. widowisko baletowe a Teatr „Baj Pomorski” przybliży znaną bajkę o „Szewczyku Dratewce”. Wyjątkowo zapowiada się impreza plenerowa „Solarium Kopernika” przygotowana przez toruńskie Planetarium. Płyta fontanny Cosmopolis stanie się miejscem astronomicznej zabawy — dzięki ustawionym na skwerze teleskopom będzie można poznać bliżej Słońce a repliki przyrządów Kopernika pozwolą powtórzyć obserwacje i pomiary dokonane przez astronoma. Wydarzenie będzie połączone z uroczystym nadaniem skwerowi imienia Lucjana Broniewicza, wieloletniego dyrektora toruńskiego Planetarium. W uroczystościach weźmie udział Prezydent Miasta Torunia.

Wyjątkowym punktem programu Święta Miasta będzie odsłonięcie kolejnych mosiężnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Pomysł uhonorowania najsłynniejszych torunian autografami w chodnikowych tablicach nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym mieszkańcom miasta w tym samym miejscu – przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim.

W tym roku do Piernikowej Alei Gwiazd dołączą „katarzynki” Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza, projektantów Stadionu Narodowego oraz związanego z Toruniem kompozytora Piotra Mossa – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Uroczyste odsłonięcie tablic poprzedzi otwarty dla publiczności Koncert Kompozytorski Piotra Mossa z udziałem uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, który odbędzie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Niedzielny wieczór zakończy plenerowy występ zespołu Sofa na Rynku Staromiejskim.

Święto Miasta 2012
Program do pobrania (wersja z 22.06.2012)

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+