Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Lotnicze i muzyczne akcenty na Auto Skyway Festival

Sobota, 15 sierpnia 2020 r.

„Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” to aż 11 świetlnych stref, które pojawią się w oryginalnej przestrzeni Lotniska Toruń i niemal 5 km festiwalowej trasy. W programie wydarzenia nie zabraknie też instalacji, które nawiążą do lotniczego charakteru miejsca, jak i do samochodowej formy wydarzenia. Do festiwalu zostało niewiele czasu – warto więc zakupić bilet na www.autoskyway.pl/bilety i zobaczyć świetlne instalacje. Podczas wydarzenia obowiązuje zasłanianie ust i nosa maseczką i przyłbicą ochronną – także w samochodach!

Toruński festiwal światła, przez wzgląd na epidemię COVID-19, w tym roku zagości w zupełnie nowej przestrzeni – na Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Ta zmiana pociąga za sobą również modyfikację formuły, a całość odbędzie się jako wydarzenie samochodowe. Tegoroczny program ułożony zostanie w festiwalowy szlak, którą widzowie pokonają samochodami osobowymi. Wyruszając, w niemal 5 kilometrową trasę, widzowie miną kilkadziesiąt świetlnych projektów przygotowanych głównie przez toruńskich artystów!

Auto Skyway Festival odbywać się będzie codziennie w godzinach 20:30–00:00. Ostatni wjazd na teren wydarzenia przewidywany jest około godziny 23:45. Wjazd na teren festiwalu będzie możliwy najwcześniej o godzinie rozpoczęcia wydarzenia. Uwaga! Wjazd na obszar lotniska odbywać się będzie przez teren Toruńskiej Akademii Jazdy, ulicą Ignacego Łukasiewicza.

Wjazd tylko dla samochodów osobowych

Należy pamiętać, że Auto Skyway Festival będzie wydarzeniem samochodowym. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu – cena za pojazd. Na teren festiwalu wpuszczane będą wyłącznie pojazdy, które uznać można za samochód osobowy w rozumieniu Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym punkt 40 Art. 2 (tj. pojazd przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, o łącznej masie do 3,5 tony, do kierowania którego uprawnia prawo jazdy kat. B). Wszelkie inne rodzaje pojazdów, takie jak autobusy, motocykle, meleksy, rowery itp. nie będą mogły wjechać na teren Auto Skyway Festival. Nie będzie też można wejść na teren wydarzenia pieszo. Pamiętajmy, że jest to spowodowane względami bezpieczeństwa podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Ważne! Uczestnictwo osób z niepełnosprawnością!

Samochodowa formuła festiwalu pozwala na uczestnictwo osób z niepełnosprawnością i organizator zachęca do korzystania z takiej możliwości. Zamawiając specjalistyczny transport uczestnik będzie mógł w pełni zobaczyć festiwalowy program i świetlne instalacje. Koszt przejazdu to 25 zł. Transport dla osób z niepełnosprawnością można zamawiać pod numerem 505 472 652, włącznie do poniedziałku 17.08.2020 r.

Lotnicze i muzyczne akcenty w programie

Podczas festiwalowej trasy widzowie natkną się na instalacje, które nawiążą do charakteru Lotniska Toruń. W strefie 3 pojawi się naturalnych rozmiarów spadochron, który barwnie rozświetli kawałek nocnego nieba. Z całą pewnością nie mogło zabraknąć także i samolotów w nietypowych świetlnych aranżacjach. Przygotowane przez EPTO Toruń awionetki zmieniają się nie do poznania pod wpływem światła i tym samym staną się kolejną atrakcją na festiwalowym szlaku.

 

Świetlne oblicze otrzyma także pomnik przy drodze wyjazdowej z Lotniska Toruń. Odsłonięty kilkanaście lat temu z okazji 50-lecia istnienia Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, monument upamiętnia toruńskich lotników. Oprócz świetlnej aranżacji, dodatkowym akcentem będą towarzyszące iluminacji utwory Aleksandra Belkina, litewskiego muzyka i lidera grupy The Road Band. grał w wielu jazzowych, bluesowych i rock’n’rollowych grupach oraz w pierwszej bluesowej kapeli na Litwie – Hilda Blues Band. W 1999 roku jako członek The Country Blues Session Band wystąpił podczas Międzynarodowego Przystanku Country w Mrągowie, a grupa zajęła drugie miejsce.

Muzycznego charakteru nie będzie można odmówić także projektowi „Świetlny boom-box”. Instalacja powstanie z charakterystycznych elementów konstrukcji scenicznej. Kilkadziesiąt zbiorników typu mauzer, z których każdy będzie odpowiednio oświetlony, stanie się nie tylko zjawiskowym obiektem na mapie festiwalu, ale i muzyczną scenerią. W tej świetlnej aranżacji wystąpi DJ z regionu.

Samochody i zabytkowy tramwaj

Festiwalowa trasa to nie tylko muzyczne atrakcje. Wśród instalacji przewidziana jest także projekcja na tramwaju Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na Lotnisku Toruń widzowie zobaczą najbardziej charakterystyczny toruński tramwaj czyli zabytkową „setkę” – pojazd z lat 60. Zasłużony tramwaj o numerze 100 stanie się obiektem, na którym pojawi się świetlna projekcja.

Projekcja zrealizowana dzięki działaniom promocyjnym projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w  Toruniu — BiT-City II” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Oprócz pojazdów szynowych na trasie festiwalu nie może zabraknąć także instalacji związanej z branżą samochodową. Tym razem, m.in. na praktycznych samochodach dostawczych – dostosowanych do takich warunków jak lotnisko – zobaczymy ciekawą iluminację. Partnerem instalacji jest Toyota Bednarscy.

Pamiętaj o maseczce na wydarzeniu!

W związku z reżimem sanitarnym spowodowanym ciągle zagrażającym nam koronawirusem, oraz względami bezpieczeństwa komunikacyjnego, organizatorzy Auto Skyway Festival proszą uczestników o przestrzeganie festiwalowych zaleceń.

Podczas wydarzenia wszyscy uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania aktualnie obowiązujących rygorów, wytycznych i nakazów Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas pandemii. Uczestnicy siedzący w samochodach zobowiązani są do skutecznego zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały czas przebywania na terenie Auto Skyway Festival.

Zasady festiwalowe – ważne!

Na terenie festiwalu obowiązywać będzie ruch ciągły, a uczestnicy mają obowiązek poruszać się samochodem z prędkością wynoszącą 5-10 km/h. Każdy kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, a także bezpieczny odstęp od poprzedzającego go pojazdu. Widzowie wydarzenia mają obowiązek poruszać się po terenie imprezy wyłącznie samochodem osobowym, z włączonymi światłami postojowymi. Na trasie festiwalowej nie będzie można zatrzymywać pojazdu, ani wysiadać z samochodów!

Ponadto podczas wjazdu na festiwal Organizator wykona zdjęcie rejestracji samochodu wpuszczanego na teren wydarzenia. Zdjęcia zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Uczestnikami wydarzenia w razie zaistnienia konieczności poinformowania ich o zaistnieniu sytuacji epidemiologicznej.

Kup bilet na wydarzenie

Tegoroczny festiwal światła Auto Skyway Festival jest imprezą biletowaną. Zwiedzanie festiwalu będzie możliwe wyłącznie na podstawie biletu zakupionego elektronicznie, bądź w dniu imprezy przed wjazdem na teren wydarzenia. Pula biletów jest ograniczona! Szczegóły dotyczące biletów można znaleźć na stronie www.autoskyway.pl/bilety


Cena biletów to kolejno: 30 zł, jeśli chcemy zobaczyć festiwal w środę i czwartek lub 40 zł, jeśli chcemy odwiedzić festiwal w piątek i sobotę. Zakupiony bilet można zrealizować w  wybrany przez siebie dzień, zgodny z obowiązującą taryfą. Cena biletu dotyczy samochodu, bez względu na ilość osób przebywających w pojeździe i uprawnia do jednorazowego wjazdu na teren wydarzenia.

Kup bilet: www.autoskyway.pl/bilety

Pełny regulamin wydarzenia dostępny pod adresem: www.autoskyway.pl/regulamin

Więcej informacji już wkrótce na stronie: www.autoskyway.pl

***

Organizatorami „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” w dniach 19-22 sierpnia 2020 roku są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

asfraan630.png (oryginalna)


Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2020”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+