Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Święto Miasta 2020
Piątek, 26 czerwca 2020 r.
Kino Letnie, Blues na Leżakach czy Galeria Sympatycznych Torunian – trwa Święto Miasta i do 28 czerwca na torunian i turystów wciąż czeka wiele kulturalnych atrakcji! 26 czerwca o godz 20:00 swoje „katarzynki” w ramach Piernikowej Alei Gwiazd odsłaniają Wojciech B. Sobieszak, wieloletni prezes CPP Toruń Pacific i prof. Andrzej Kossakowski, wybitny fizyk, specjalista z dziedziny teorii kwantowych układów otwartych. Przypominamy, że podczas wszystkich wydarzeń w tym czasie obowiązuje odpowiedni rygor sanitarny, a na terenie wydarzeń obowiązuje obowiązek dezynfekcji rąk czy nakaz zakrywania ust czy nosa maseczkami lub przyłbicami ochronnymi.
W Dni Torunia nie może zabraknąć także tradycyjnej ceremonii odsłonięcia kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Na mosiężnych tablicach w kształcie toruńskiego przysmaku znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Torunia, którzy wyróżnieni zostali przez Urząd Miasta. Tegoroczni laureaci swoje autografy na toruńskim zespole staromiejskim odsłonią 26 czerwca o godz. 20:00. W tym roku wyróżnieni zostali Wojciech B. Sobieszak, wieloletni Prezes CPP Toruń Pacific, jeden z najwybitniejszych toruńskich przedsiębiorców, a także prof. Andrzej Kossakowski, wybitny fizyk, specjalista z dziedziny teorii kwantowych układów otwartych.
Po odsłonięciu Katarzynek na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosi na niezwykły koncert. O 20:40 Piernikową Aleję Gwiazd zwieńczy występ Infinito Quartet. Warto pamiętać, że na dziedzińcu Ratusza obowiązywać będzie odpowiedni rygor sanitarny.
Wojeciech B. Sobieszak to prezes Cereal Partners Toruń-Pacific. Urodzony w 1952 roku w Gryficach. Studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi oraz na Wydziale Ekonomii i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z uniwersytetem początkowo wiązał swoją karierę naukową. W 1976 roku trafił do Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego – najpierw w Trzemesznie, później w Bronisławiu, a w 1977 roku w Toruniu. W 1987 roku został dyrektorem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego (PPZ) w Toruniu, a tym samym najmłodszym wówczas dyrektorem przedsiębiorstwa w Polsce. Kierował firmą w okresie prywatyzacji, podczas którego PPZ przekształciło się w Toruń-Pacific – dziś największego w naszej części Europy producenta płatków śniadaniowych. Od 1994 roku firma należy do koncernów Nestlé S.A. i General Mills, które powołały spółkę Cereal Partners Worldwide. Jej celem jest rozwijanie światowego rynku zbożowych wyrobów śniadaniowych. Łącznie z rynkami tzw. niskotonażowymi CPP Toruń-Pacific eksportuje produkty do ponad 40 państw i jest jednym z największych eksporterów żywności w Polsce. Od 2004 roku w ramach CPW Wojciech Sobieszak jest jednocześnie dyrektorem zarządzającym usytuowanej w Toruniu grupy Cereal Partners Central Europe.
Andrzej Kossakowski to profesor doktor habilitowany fizyki, wykładowca Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodzony w 1938 r. we Lwowie. Od początku swoją karierę związał z UMK w Toruniu, gdzie w latach 1955-60 studiował fizykę, w roku 1966 obronił pracę doktorską, w 1972 r. habilitację, a w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Swoje wykłady prowadził na wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w Stuttgarcie, Mediolanie, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio. Do naukowych osiągnięć prof. Kossakowskiego należą m.in. prace o teorii laserów czy cykl prac dot. kwantowego splątania. Jego artykuły były publikowane w takich czasopismach jak: „Physics Letters”, „Communications in Mathematical Physics”, „Physics Letters A”, „Physical Review A”. Jednym z głównych tematów jego badań jest też kwantowa teoria układów otwartych i to za zasługi na tym polu przyznana została mu w 2019 roku Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Jest to najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju, nazywane często „polskim noblem”. Prof. Andrzej Kossakowski jest współtwórcą jednego z równań, znanego dzisiaj jako równanie GKS-L, które weszło do kanonu fizyki teoretycznej. Równanie GKS-L umożliwia modelowanie procesów, które odgrywają istotną rolę w kwantowej komunikacji, kryptografii i kwantowym przetwarzaniu danych, takich jak dekoherencja i dyssypacja. Rozwijana przez profesora Kossakowskiego w latach 70-tych XX wieku teoria układów otwartych stanowi podstawę intensywnie rozwijającej się obecnie dziedziny naukowej – kwantowej teorii informacji.
Muzycznych wrażeń nie zabraknie także podczas cyklu koncertów organizowanych przy Krzywej Wieży. Bluesowe standardy, brzmienie gitary i harmonijki oraz niezapominane teksty – tak zapowiada się „Blues na leżakach”, który potrwa od 26 do 28 czerwca.
Podczas trzech dni koncertów w letniej atmosferze wystąpią regionalni muzycy, którym w duszy gra blues. Wśród zaproszonych artystów znajdą się: Open Blues, Diana Barchê & Tomi Pras, Paweł Szymański, Jacek Herzberg oraz Indivi-duo. Warto w tych dniach udać się pod Krzywą Wieżę i respektując zasady bezpieczeństwa, posłuchać odprężających brzmień gitar i harmonijek!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/258605428899089/
Podczas Święta Miasta nie zabraknie także seansu w ramach Kina Letniego, organizowanego na Scenie plenerowej za CKK Jordanki. Na specjalnym pokazie organizowanym w niedzielę, 28 czerwca, o godz. 21:30 torunianie będą mogli zobaczyć film „Green Book” (2018).
Film, za którego reżyserię odpowiada Peter Farrelly, opowiada historię drobnego cwaniaczka z Bronksu. Ten zostaje szoferem ekstrawaganckiego muzyka z wyższych sfer i razem wyruszają na wielotygodniowe tournée. W wyróżnionym trzema Oscarami filmie doskonałe role wykreowali Mahershala Ali i Viggo Mortensen.
Więcej informacji o Kinie Letnim na stronie: https://www.tak.torun.pl/scenaletnia/
Każdy z nas spotyka sympatycznych ludzi, w miejscach, które odwiedzamy codziennie. Lecz nie każdy wie, gdzie ich spotkać. Przyjazna Pani w aptece, kwiaciarka dająca porady dotyczące pielęgnacji roślin czy Pan, który w czasach kwarantanny spowodowanej COVID-19 przynosił nam codzienne zakupy – takich osób w Toruniu jest wiele!
Galeria Sympatycznych Torunian to miejsce, w którym możemy podzielić się historiami, w których dominują życzliwość, dobroć i uśmiech codziennie spotykanych osób! To miejsce, w którym sympatycznym torunianom za piękne gesty możemy podziękować! Podziel się zdjęciem, krótkim filmem, historią czy listem opisującym sympatyczną i życzliwą sytuację lub osobę, która Cię spotkała. Czy jest ku temu lepsza okazja, niż właśnie Dni Mój Toruń?
Więcej informacji o akcji na stronie: https://www.tak.torun.pl/sympatyczni/ oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2923583581070222/
Warto pamiętać, że podczas wydarzeń kulturalnych obowiązywać będzie zaostrzony rygor sanitarny związany z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Na wydarzeniach organizowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną obowiązywać będą następujące zasady bezpieczeństwa:
W wydarzeniu może uczestniczyć tylko 150 osób. Tym samym prosimy o przybycie odpowiednio wcześniej w celu uniknięcia ewentualnych kolejek. Podczas oczekiwania przed wejściem na teren imprezy, prosimy o zachowanie co najmniej 2 metrów odstępu od pozostałych oczekujących.
Na terenie wydarzenia obowiązywać będzie bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa, czyli noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych. Uczestnicy imprezy mają obowiązek samodzielnego wyposażenia się uczestnika w materiały ochrony osobistej. Osoby, które takowych nie będą posiadały nie zostaną wpuszczone na teren imprezy. W celach bezpieczeństwa, prosimy także, aby nie zdejmować maseczek podczas sensu.
Przy wejściu na teren imprezy dostępne będą dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do jego użycia przy wchodzeniu. Ponadto przy wejściu wszystkim oczekującym zostanie zmierzona temperatura. Uwaga! Osoby z temperaturą powyżej 37°C nie zostaną wpuszczone na teren imprezy.
Warunkiem wejścia na teren imprezy, dla zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego będzie podanie danych osobowych, imienia i nazwiska oraz numeru kontaktowego. Ponadto przed wejściem wymagane będzie złożenie przez uczestnika obowiązkowego pisemnego oświadczenia, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Dane osobowe będą przetwarzane przez 2 tygodnie tylko i wyłącznie w zakresie i celu niezbędnym do przeprowadzenia wydarzeń i zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Administratorem danych jest Toruńska Agenda Kulturalna.
Podczas poruszania się na terenie imprezy, bądź w kolejce do wejścia, prosimy o zachowywanie bezpiecznego odstępu co najmniej 2 metrów od pozostałych uczestników wydarzenia.
Na terenie wydarzenia obowiązuje zakaz przesuwania i przenoszenia leżaków ustawionych według panujących zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym pokazie leżaki będą dezynfekowane.
***
Organizatorami wydarzeń są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna
Poniedziałek, 11 stycznia 2021 r.
Wtorek, 5 stycznia 2021 r.
Środa, 30 grudnia 2020 r.