Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Koncerty, cykle filmowe i fotograficzne warsztaty on-line

Czwartek, 21 maja 2020 r.

Znane przeboje światowego rocka, filmowa podróż po Toruniu w dokumentach czy warsztaty fotografii – te i wiele innych atrakcji czeka na torunian już w ten weekend… w Internecie! Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza na kolejne projekty i inicjatywy realizowane w ramach akcji #TAKzostanwdomu, jak i dzięki konkursowi dla toruńskich artystów „Daj sztukę”!

W ramach obecnej sytuacji instytucje kultury, jak i artyści prężnie działają w Internecie, oferując rozbudowaną ofertę e-kultury. Dzięki rozpoczętym pod koniec marca 2020 roku działaniom Toruńska Agenda Kulturalna zachęca do korzystania zarówno z oferty warsztatowej on-line, jak i ciekawych inicjatyw toruńskich artystów.

Programy fotograficzne na warsztacie

O tym, że fotografia potrafi zachwycać, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak, aby osiągnąć idealny efekt, oprócz uchwycenia dobrego kadru i światła, czasem potrzeba także wsparcia odpowiedniego  oprogramowania. W kolejnym, szóstym już odcinku Warsztatów fotograficznych on-line, Lena Paracka-Werner opowie o tym, z jakich programów i portali transferowych korzysta dobry fotograf.

Lena Paracka-Werner, która prowadzi kurs, swoje umiejętności fotografii rozwijała w Szwecji pod okiem Avy Valsten, a następnie w Polsce pod okiem Kasi i Jacka Siwko, Kamili Piech, Szymona Olmy i Łukasza Ostrowskiego, a także Filipa Kowalkowskiego. Fotografią interesuje się od ponad 8 lat, a przez ten czas wykonywała zdjęcia dla szwedzkich magazynów jak „Svenska Livsmedel”, „Vame Magasin”, polskich gazet „Magazyn Toronto”, „Filozofuj!”, a także takich marek jak Stara Mydlarnia, Kvalite OnLine, WiTEC Sweden czy Dwór Artusa w Toruniu.

Toruńska Agenda Kulturalna poleca również inne cykle e-warsztatów organizowane w ramach projektu #TAKzostanwdomu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na zajęcia on-line produkcji muzyki z toruńskim DJ`em i producentem, Stevem Nashem, czy lekcje wokalne z Wioletą Markowską. Wszystkie odcinki e-warsztatów można obejrzeć na stronie akcji pod adresem https://www.tak.torun.pl/TAKzostanwdomu/ oraz na kanale YouTube Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Toruń fotograficznie, filmowo i dźwiękowo

Na wirtualny spacer po opuszczonych w czasie kwarantanny uliczkach zaprasza Marek Czarnecki. W cyklu „Panoramiczny Toruń w czasach COVID-19” artysta przedstawia na swoim blogu autorskie panoramy miasta z opisem. Zdjęcia wysokiej jakości to wizualna wizytówka trudnej wiosny 2020 roku.

Podczas weekendu warto będzie zajrzeć nie tylko za fotograficzne, ale i filmowe kulisy. O tym, jak „zagrał” Toruń w filmach dokumentalnych takich jak „Ziggy Dust”, „Republika. Narodziny legendy”, „Od Nowa” będzie można dowiedzieć się z cyklu „Toruń w moich filmach”. Ryszard Kruk opowie o Starym Mieście, Bydgoskim Przedmieściu, toruńskich parkach, mostach, obiektach sportowych czy kulturalnych. Trzyodcinkowa seria to mieszanka reżyserskiego masterclass z making off z planu zdjęciowego.

Propozycją skierowaną przede wszystkim do najmłodszych jest cykl „Głos toruńskich legend w obrazach” przygotowany przez Damiana Droszcza. Najbardziej znane toruńskie legendy zostały w przystępny sposób zaprezentowane przez artystę. Całość wzbogacają barwne ilustracje Radosława Skoniecznego. Dzięki temu dzieci będą mogły poznać gród Kopernika na nowo.

Teatralne warsztaty

Dzieciom z pewnością przypadnie też do gustu postać Pomysłowego Druciaka – marionetki wykonanej z rzeczy dostępnych w domu. Podczas filmowego warsztatu, poprowadzonego przez Krzysztofa Pardę, najmłodsi będą mogli poznać zarówno przygody kukiełki i jego załogi, jak i stworzyć własnoręcznie taką marionetkę. To propozycja skierowana zwłaszcza do dzieci i ich rodziców, którzy poszukują kreatywnych działań on-line w czasie pandemii koronawirusa.

Do wspólnych ćwiczeń z własną artykulacją i wymową przekonuje Marta Parfieniuk-Białowicz w projekcie „Teatralny poradnik logopedyczny”. Dzięki ponad półgodzinnym zajęciom zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznać szereg ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych i emisyjnych. Propozycja zakłada usprawnianie wymowy i sprawdzenie, czy rzeczywiście „język lata jak łopata”? A jeśli nie, to jak do tego doprowadzić by tak było!

Koncerty przez Internet

Zgodnie z życzeniami upłynie Koncert Życzeń Rafała „Zwierzaka” Zielińskiego. Podczas streamingu w serwisie Facebook, w piątek 22 maja, artysta wykona piosenki wybrane przez internautów. Wśród nich pojawią się covery hitów The Police, Queen, Pink Floyd, Prince`a czy Republiki. Dzień później, 23 maja, zespół Nietrzask zaproponuje „Koncert na żywo ale bez ludzi”. Podczas internetowej transmisji widzowie usłyszą numery z najnowszej płyty „Matka wszystkich bomb” oraz kilka innych numerów niespodzianek. Warto zwrócić także uwagę na retransmisję koncertu Love Street, która wciąż jest do obejrzenia w serwisie Facebook.

Szczegóły i odnośniki do wszystkich projektów realizowanych w ramach Konkursu dla toruńskich artystów „Daj sztukę” dostępne pod adresem: https://www.tak.torun.pl/majowka/laureaci.php

* * *

Koordynatorem akcji są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+