Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

W Toruniu rozpoczyna się Kulturalne Lato

Piątek, 1 czerwca 2012 r.

Ponad 120 imprez artystycznych w ciągu trzech letnich miesięcy, 6 festiwali reprezentujących różne dziedziny sztuki a także specjalna oferta kulturalna związana z EURO 2012 — to jedynie niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w Toruniu Kulturalnego Lata.

Arcydzieła muzyczne w scenerii toruńskich zabytków w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu „Europa–Toruń. Muzyka i Architektura”. Jazzowe improwizacje najwyższej próby w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Anny Marii Jopek i Grzecha Piotrowskiego podczas Artus Jazz Festival. Różnorodne instalacje świetlne: mappingi 3D, projekcje interaktywne i świecące rzeźby podczas czwartej edycji Skyway’a. Na XII Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Toruń 2012 przyjadą wirtuozi harmonijki ustnej ze ścisłej światowej czołówki, a Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej będzie gościł plejadę gwiazd, m.in.: Sonię Bohosiewicz, Annę Czartoryską, Kacpra Kuszewskiego i Olgę Bołądź. Toruń w lecie stanie się miastem festiwali.

W ramach dziewiątej edycji Kulturalnego Lata instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe przygotowały specjalną ofertę związaną z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

Muzeum Okręgowe i Dwór Artusa zaprezentują specjalne wystawy o tematyce sportowej — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która koordynuje cykl Kulturalnego Lata. W strefie kibica na Jordankach będzie można zobaczyć prace uczestników konkursu „Euro Street Art 2012: Burn the stadium” współorganizowaną przez Fundację You Have It. A w ramach imprezy Zamek CUP jeden z meczy zagrają dyrektorzy instytucji kultury kontra artyści toruńskich teatrów.

W czerwcu swoją premierę będzie miał najnowszy film Ryszarda Kruka „Homo Musicus”. To pełnometrażowy muzyczny dokument pokazujący, jak dźwięki zamieniają się w muzykę, jak kreują się emocje, jak rodzi się sztuka — tak o swojej najnowszej realizacji mówi reżyser, autor słynnego „Taksówkarza”, który zdobył Nagrodę Publiczności telewizyjnego festiwalu Kult OFF Kino w TVP Kultura. W filmie zobaczymy toruńskich artystów, którzy reprezentują różne gatunki muzyczne, m.in. wybitnego pianistę jazzowego Bogdana Hołownię, dyrygenta chóralnego profesora Romana Gruczę oraz muzyków z zespołów Sofa, Hati i Rejestracja.

W czerwcu torunianie będą obchodzić Święto Miasta, które w tym roku rozpocznie się już 21 czerwca plenerowymi koncertami w przestrzeni miasta w ramach Święta Muzyki.

Tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie — mówi Maja Bakker, koordynatorka Święta Miasta. W sobotę, 23 czerwca zapraszamy na imprezę plenerową „Solarium Kopernika” przy fontannie Cosmopolis. Natomiast uroczyste odsłonięcie „Katarzynek” odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca na Rynku Staromiejskim. Tegorocznymi laureatami Piernikowej Alei Gwiazd są architekci Stadionu Narodowego: Mariusz Rutz i Zbigniew Pszczulny oraz kompozytor Piotr Moss. Uroczysty wieczór zakończy koncert jednej z czołowych polskich grup kojarzonych z muzyką r’n’b — zespołu Sofa.

W ramach Kulturalnego Lata odbędą się interesujące warsztaty i wystawy w Muzeum Etnograficznym i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (m.in. wernisaż wystawy Agnieszki Kurant, PRZEgląd Sztuka w filmie „Ai Weiwi: Without fear of favour”), 23 czerwca swoje zbiory w ramach III Toruńskiej Nocy Muzealnej związanej z obchodami Święta Miasta i Rokiem Toruńskich Zabytków udostępni zwiedzającym Muzeum Okręgowe. W unikalnej scenerii dziedzińca Ratusza Staromiejskiego charytatywny koncert zatytułowany „Melancholia” zagrają Magda Umer, Bogdan Hołownia i Mariusz Lubomski. W tym roku Kulturalne Lato w Toruniu trwać będzie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+