Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

6 czerwca dzwonimy w Toruniu!

Środa, 23 maja 2012 r.

Stwórz dzwonek komórkowy, który odwoła koniec świata i weź udział w wyjątkowym widowisku! Już 6 czerwca na Błoniach Nadwiślańskich niezwykła projekcja na kurtynie wodnej na Wiśle i podniebne show nad głowami widzów francuskiej grupy Transe Express zatytułowane „Maudits Sonnants”, czyli… hmmm… „Ten cholerny dzwonek”!

Jak mówi toruńska legenda, w roku 1500, w związku z magią daty, ludzkość zadała sobie najbardziej przerażające pytanie w historii – czy grozi nam koniec świata? Wśród mieszkańców globu zapanował popłoch, ale torunianie nie poddali się wszechogarniającemu strachowi przed nadchodzącym kataklizmem i postanowili przebłagać Boga by uratował świat przez zagładą. Wspólnie zebrali pieniądze i kosztowności żeby odlać największy wówczas dzwon — Tuba Dei. Legenda mówi, że gdy owa Trąba Boża zabiła po raz pierwszy, jej głos został usłyszany przez Stwórcę, który przekonał się, jak bardzo zależy torunianom na powstrzymaniu końca świata. Bóg, poruszony ich staraniami i dźwiękiem wspaniałego dzwonu, zmienił zdanie i postanowił przesunąć zaplanowaną Apokalipsę na inny czas. Ten czas, w związku z przejściem Wenus na tle tarczy Słońca, właśnie nadszedł!

Skoro już raz sprawdził się dzwon, stwórzmy go znowu, oczywiście na miarę naszych czasów – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Zapraszamy internautów do wspólnej zabawy na portalu społecznościowym Facebook. Zasada jest prosta — wystarczy wybrać jeden z dostępnych dźwięków i przeciągnąć go do  kolejki ułożonej przez innych internautów. Wybrane dźwięki posłużą 6 czerwca do odegrania dzwonka komórkowego, który odwoła koniec świata. Gotowy dzwonek, jako pamiątkę i ratunek przed kolejnymi „końcami świata”, będzie można pobrać ze strony za darmo, po wydarzeniu.

Zapraszamy na stronę
http://www.odwolaniekoncaswiata.pl/

A już jutro, 24 maja w godz. 11.00-12.00 na Rynku Staromiejskim artystyczny happening Radosława Smużnego — aktora, performera, teoretyka teatru. Artysta od 1999 roku związany z jest z Tetrem Wiczy. Ma na swoim koncie kilkanaście ról teatralnych i filmowych, współpracował m.in. z Peterem Weirem, Larsem Goranem Pettersonem, Feliksem Falkiem, Maciejem Ślesickim, Pawłem Szkotakiem i Lechem Raczakiem. Radosław Smużny jest współtwórcą Instytutu B61.

Artystyczny happening „6 czerwca dzwonimy w Toruniu” zostanie powtórzony w sobotę, 26 maja w godz. 13.00–14.00 oraz w niedzielę, 27 maja w godz. 15.00–16.00.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+