Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Świąteczny czas w Toruniu

Piątek, 6 grudnia 2019 r.

Zimowe iluminacje czy bożonarodzeniowy jarmark to oznaki, że zbliża się świąteczny czas w Toruniu. Miejska wigilia pełna słodkości i magii, wspólne kolędowanie przy szopce, sylwestrowa noc z latynoskimi przebojami i kubańską orkiestrą, czy barwna parada w towarzystwie hiszpańskich gigantes – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na okres od 20 grudnia 2019 roku do 6 stycznia 2020 roku. Pomimo panującego chłodu, świąteczna oferta wydarzeń kulturalnych wprawi w dobry nastrój mieszkańców Torunia!

Wigilia Miejska

Świątecznie przystrojony Zespół Staromiejski i pełen atrakcji Jarmark Bożonarodzeniowy z całą pewnością poruszają i zachęcają do wspólnego spędzania czasu. Świąteczna atmosfera i rodzinny klimat towarzyszyć będą także corocznemu wigilijnemu spotkaniu mieszkańców Torunia, które w tym roku odbędzie się 20 grudnia w godzinach 16:00–18:00 na Rynku Nowomiejskim. Tradycyjnie przybyłych gości przywita magiczny klimat, moc atrakcji i słodkie upominki.

Wigilijne spotkanie tradycyjnie rozpoczną życzenia Prezydenta Miasta Torunia i Biskupa Diecezji Toruńskiej. Po części oficjalnej na scenie wystąpi Młodzieżowy Teatr Muzyczny „Mała Rewia”. O tym, że niezbędna przy wigilijnych spotkaniach jest szczypta magii przekona zgromadzonych Mariusz Czajka, który wykona świąteczny, familijny pokaz iluzji. Na zakończenie zespół Bojarczuk Music Band, złożony z uzdolnionej i muzykalnej toruńskiej rodziny, wykona świąteczne piosenki w nietypowych aranżacjach.

Wydarzenia świąteczno-noworoczne 2019/2020
Pobierz afisz wydarzenia

Podczas Wigilii Miejskiej przybyli będą mogli skosztować tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Oczywiście nie zabraknie także słodkich upominków i konkursów dla najmłodszych (i nie tylko!), podczas których będzie można wygrać pachnące choinki przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. Dodatkowo na wszystkich chętnych czekać będą postaci Renifera i Bałwanka, które chętnie pozują do pamiątkowych fotografii!

Kolędowanie przy Szopce

Wigilia Miejska rozpocznie cykl „Kolędowania przy szopce”. Począwszy od 21 grudnia 2019 roku, aż do 5 stycznia 2020 r. włącznie, na Rynku Nowomiejskim, usłyszeć będzie można znane kolędy i świąteczne pieśni. To doskonała okazja, aby nie tylko posłuchać świątecznych utworów w przeróżnych interpretacjach, ale również zaśpiewać je wraz z zaproszonymi wykonawcami. W okresie świątecznym niemal codziennie o godz. 17:00 kolędy będą wykonywane na żywo przez różne zespoły, grupy muzyczne i mieszkańców Torunia. Wśród zaproszonych kolędników pojawią się: zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Schola dziecięca „Promyk Maryi”, grupa muzyczna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Toruniu, Chór Nauczycielski „Con Anima”, finaliści „V Cecyliańskiego Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej” i wielu innych. W innych godzinach szopce towarzyszyć będą kolędy emitowane z głośników.

Sylwester w rytmie latino

Tradycyjnie sylwestrowa noc na Rynku Staromiejskim to noc pełna wrażeń. Tym razem jednak torunianie przywitają nowy rok w rytmie muzyki latynoskiej i kubańskiej. Koncert w ramach Sylwestra Miejskiego, 31 grudnia 2019 roku, rozpocznie się już o godz. 22:30. Jako pierwszy na scenie pojawi się zespół Latino Show, dzięki któremu widzowie przeniosą się wprost na ulice Rio de Janeiro! Do północy usłyszymy zatem największe hity muzyki latynoskiej! W rytm takich przebojów, aż nie wypada nie zatańczyć!

Przed północą nie zabraknie tradycyjnych życzeń Prezydenta Miasta Torunia, a po nich kolorowego deszczu konfetti. Po raz pierwszy fajerwerkowe show zostanie zastąpione specjalnym kilkuminutowym pokazem tego typu. Tym samym Toruń dołączy do takich miast jak Wrocław, Gdynia, Gdańsk czy Olsztyn, które korzystają z alternatywnych rozwiązań.

Tripulacion Cubana na Sylwestrze w Toruniu

Pokaz konfetti nie będzie jednak zwiastować końca zabawy. Ta rozpocznie się zaraz po pokazie i trwać będzie do godz. 1:30. Scena należeć będzie do Tripulacion Cubana, którą poprowadzi Rey Ceballo, znakomity pianista i aranżer z Kuby. Artysta znany jest polskiej ze współpracy z takimi gwiazdami jak: Kayah, Mietek Szcześniak, Robert Chojnacki, bracia Pospieszalscy, Blue Cafe czy De Mono. Tripulacion Cubana to kolejny projekt Rey’a Ceballo – tym razem artysta zaprosił utalentowanych muzyków, którzy niemal w całości pochodzą z Kuby. Tym samym Toruń w sylwestrową noc rozgrzeją prawdziwe rdzenne brzmienia kubańskiej orkiestry!

Po północy Tripulacion Cubana na czele z Reyem Ceballo zabierze nas w muzyczną podróż na Kubę! Posłuchamy jak brzmi muzyka son, salsa, timba i latin jazz w rdzennym, kubańskim wydaniu. Nie zabraknie też oryginalnych latynoskich aranżacji największych radiowych hitów ostatnich lat. – tłumaczy Krzysztof Szatkowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Prezydencka Gala Noworoczna

Nowy Rok, zgodnie z toruńską tradycją, przywita 1 stycznia 2019 roku o godz. 18:00 Prezydencka Gala Noworoczna. W sali koncertowej CKK Jordanki zabrzmią najbardziej znane utwory z oper, operetek i musicali. Na scenie wystąpi zespół Sopranissimo w składzie Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak, Agnieszka Sokolnicka, a także Toruńska Orkiestra Symfoniczna, którą poprowadzi Maciej Koczur (dyrygent).

Podczas uroczystego wieczoru nie może zabraknąć noworocznego toastu, a także ogłoszenia kolejnych nominacji do prestiżowej Piernikowej Alei Gwiazd na 2020 rok. Kolejnym punktem programu będzie także przedstawienie sylwetek laureatów medali „Thorunium”, wraz z wręczeniem medali przez Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego.

Orszak Trzech Króli

Bożonarodzeniowe świętowanie mieszkańcy miasta zakończą barwnym Orszakiem Trzech Króli, który już 6 stycznia 2020 roku przemierzy ulice Starego Miasta. Wydarzenie rozpocznie się o 12:30 w okolicy Pomnika Mikołaja Kopernika.

Kolorowy i żywy Orszak wyruszy z Rynku Staromiejskiego, by ul. Szeroką i ul. Królowej Jadwigi dotrzeć na Rynek Nowomiejski. Podczas parady nie zabraknie szczudlarzy i akrobatów, śpiewających aniołów, czy wyczekiwanych przez wszystkich olbrzymich postaci trzech króli nawiązujących do hiszpańskich gigantes.

Docierając na Rynek Nowomiejski warto będzie zajrzeć do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka (ul. Rynek Nowomiejski 17), w której ulokowana zostanie wystawa belenes de Navidad. To unikalne bożonarodzeniowe szopki w stylu hiszpańskim – bogato dekorowane,  oryginalne i z lokalnymi akcentami. Paraliż Band na Orszaku Trzech Króli

Orszak zakończy się natomiast koncertowo – na specjalnie przygotowanej scenie na Rynku Nowomiejskim wystąpi Paraliż Band. Toruński zespół to jedna z czołowych kapel wykonujących muzykę roots reggae. Znani są z bogatego instrumentarium, ciekawych aranżacji i iście „marleyowskich” kompozycji. Widzów z pewnością wprawią w dobry nastrój takie piosenki jak „Na brzegu rzeki”, „Sam na sam” czy „Pozwól mi płynąć”.

Konkurs podczas Orszaku Trzech Króli!

Podczas Orszaku Trzech Króli nie zabraknie także zabaw z  nagrodami! Przede wszystkim dla tych młodszych, ale i starszych uczestników wydarzenia przewidziany został także konkurs na najpiękniejszą koronę! Zasady są bardzo proste – wystarczy pojawić się w koronie własnego projektu i wykonać zdjęcie podczas wydarzenia, oczywiście z ubraną koroną. Najciekawsze korony zostaną wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami! Więcej informacji o konkursie już wkrótce na tak.torun.pl, a także na tak.torun.pl/orszak.

***

Organizatorami cyklu wydarzeń świąteczno-noworocznych w Toruniu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Wydarzenie finansowane ze środków Miasta Torunia.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+