Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Weekend z Festiwalem Sztuki Faktu

Piątek, 27 września 2019 r.

Już po raz siódmy reportażyści, ludzie mediów, filmu i teatru, spotykają się w Toruniu, aby wspólnie podyskutować na temat sztuki dziennikarstwa. 7. edycja Festiwalu Sztuki Faktu w pełni, a na ciekawe projekcje i spotkania można wybrać się jeszcze do 28 września. Po pełnym atrakcji festiwalowym czwartku nadszedł czas na weekend, który również przyciąga atrakcyjnością wydarzeń. W programie m.in. kinowe spotkania „Fakt w Fabule”, spotkanie z zespołem Magazynu Ekspresu Reporterów czy Gala Zamknięcia z występem Janusza Radka.

Festiwal Sztuki Faktu to wydarzenie poświęcone gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Siódma edycja festiwalu będzie mieć miejsce w dniach 26 – 28 września 2019 r., W tym roku pod silnym wpływem słów wiersza Kazimierza Wierzyńskiego  „…laur olimpijski, znak nasz…”, festiwal porusza tematykę sportową. 

Warsztaty i prelekcje podczas festiwalu

Piątek rozpoczął się w V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu od pokazów filmów dokumentalnych z programu Międzynarodowej Konferencji INPUT 2019 oraz prelekcji na temat klasyki reportażu sportowego, prowadzonej przez Zbigniewa Rytela (TVP Sport). Obydwa punkty programu są pokazami zamkniętymi, na które nie ma już możliwości zapisu.

Teatr i kino na Festiwalu Sztuki Faktu

Wraz z godziną 16:00 w Teatrze im. Wilama Horzycy rozpocznie się „Pudełko zapałek”, czyli spektakl Stowarzyszenia Teatru Piosenki. O tej samej godzinie swój początek będzie miał „Ikar”, który film wyprodukowany przez platformę Netflix. Bohaterem produkcji jest amerykański kolarz, Bryan Fogel, który zamierza przetestować na swoim organizmie działanie dopingu, by odkryć prawdę o stosowaniu przez sportowców niedozwolonych substancji. Gdy spotyka rosyjskiego naukowca, Grigorija Rodchenkova, osobisty eksperyment przeradza się w międzynarodowy, geopolityczny thriller. Centrum wielkiego skandalu stanowi ogromna afera dopingowa w rosyjskim środowisku olimpijskim. Film poprzedzony będzie spotkaniem z Marcinem Drogoróbem oraz dr. Andrzejem Rakowskim, a poprowadzi je Jakub Pieczątkowski.

Kolejną atrakcją wieczoru będzie drugi film z cyklu Fakt w Fabule, czyli pokaz oscarowego filmu „Free Solo: ekstremalna wspinaczka”. Film poprzedzony zostanie spotkaniem z Cezarym Modrzejewskim i Tomaszem Grajpelem – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu. Ten film to efekt ponad dwóch lat pracy ekipy filmowej – Jimmy’ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi – którzy dokumentowali treningi wspinacza free-solowego Alexa Honnolda. 3 czerwca 2017 roku, bez zabezpieczeń, polegając jedynie na sile swoich mięśni, zdobył on szczyt pionowej ściany El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Wspinaczka, która nawet z zabezpieczeniem zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt godzin, w wykonaniu Alexa Honnolda trwała zaledwie 3 godziny i 56 minut. To niezwykłe dokonanie sprawiło, że trwale zapisał się w historii ludzkich osiągnięć. Film zdobył łącznie 5 prestiżowych nagród i aż 11 nominacji w tym do Emmy, Złotego Lauru czy nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.

Ostatni dzień festiwalu, 28 września, rozpocznie się specjalnym pokazem filmu „Sen o Warszawie” (2014) połączonym ze spotkaniem z autorem Krzysztofem Magowskim. Produkcja poświęcona jest charyzmatycznemu muzykowi, jakim był Czesława Niemen. Złożona z unikalnych archiwów i wspomnień jego bliskich, tworzy niecodzienny portret artysty. Zmarły przed dziesięcioma laty Czesław Niemen był postacią ikoniczną dla kilku pokoleń Polaków. W czasach Peerelu zdołał podnieść muzykę rozrywkową do rangi prawdziwej sztuki, zdobywając rozgłos również poza granicami kraju.

Sobotni wieczór to także ostatnia okazja do wzięcia udziału w cyklu Fakt w Fabule, ten zakończy się pokazem dokumentu o legendzie piłki nożnej – Diego Maradonie. „Diego” (2019) poprzedzony zostanie spotkaniem z piłkarzem, trenerem i byłym selekcjonerem reprezentacji Polski – Jerzym Engelem. Film w reżyserii Asifa Kapadii opowiada o młodym, niezwykle utalentowanym chłopaku, który zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli.

Zaraz po kinowych uniesieniach, goście festiwalu będą mieli okazję porozmawiać z zespołem redakcyjnym Magazynu Ekpresu Reporterów. Wśród nich znajdą się: Barbara Paciorkowska, Izabela Szukalska, Michał Olszański.

Muzyczne zakończenie weekendu

Tradycyjnie festiwal zakończy Gala Zamknięcia, na której już 28 września o godz. 19:00, laureaci konkursu otrzymają nagrody za najlepszy reportaż telewizyjny i film dokumentalny z pogranicza reportażu. Artystką, która ubarwi ceremonię wręczenia nagród, będzie Izabela Szafrańska. Charyzmatyczna wokalistka to osobowość sceniczna, która przyciąga i paraliżuje odbiorców siłą wyrazu oraz wyjątkową barwą głosu. Przez lata rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając nagrody muzyczne o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest założycielką i liderką zespołu El Saffron, z którym dotarła do ścisłego finału telewizyjnego programu muzycznego „Must Be the Music”. Izę można również podziwiać w popularnym programie TVP2 „The Voice of Poland”. Podczas Gali wystąpi także Band Igora Nowickiego.

Gwiazdą Gali będzie Janusz Radek, wokalista, kompozytor i aktor o niezwykle charakterystycznym głosie. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia muzyczne. Wydał 9 płyt z czego 3 pokryły się złotem. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Stanisław Syrewicz, Piotr Zander, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki. Podczas Gali wykona koncert „Wokół Niemena„, w którym widzowie usłyszą zarówno muzykę Czesława Niemena, jak i utwory Janusza Radka.

***

Pełny program festiwalu dostępny na: http://sztukafaktu.pl/program

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenie finansowane jest ze środków budżetu Miasta Toruń. Mecenasem festiwalu jest Science Now. Partnerami festiwalu są TVP Sport, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Biełsat TV. Partnerem motoryzacyjnym jest Toyota Bednarscy. Wydarzenie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+