Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Rozpoczyna się 7. Festiwal Sztuki Faktu!

Środa, 25 września 2019 r.

„…laur olimpijski, znak nasz…” – to motyw przewodni 7. edycji Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu organizowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną. Trzydniowe wydarzenie pełne warsztatów, pokazów filmowych i ważnych dyskusji rozpocznie się 26 września, a zakończy w sobotę 28 września podczas Gali w CKK Jordanki. Tegoroczna edycja będzie prawdziwą gratką dla miłośników sportu i dziennikarstwa z nim związanego.  Wstęp wolny na wszystkie bloki za okazaniem bezpłatnych wejściówek!

Kilkadziesiąt reportaży i filmów dokumentalnych zostało zakwalifikowanych do festiwalowego konkursu 7. edycji Festiwalu Sztuki Faktu, które oceni czteroosobowe jury w składzie: Andrzej Sapija jako przewodniczący, Barbara Paciorkowska, Marek Miller oraz Anna Kwiatkowska pełniąca obowiązki sekretarza jury. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas sobotniej gali.

Festiwalowi Sztuki Faktu towarzyszyć będą warsztaty i pokazy zamknięte, dzięki którym uczestnicy będą mogli zgłębić wiedzę na temat sztuki dziennikarstwa. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 Szkoła Mistrzostwa Sportowego, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz siedziba Rozgłośni Uniwersyteckiej “Radio Sfera” znajdująca się w Domu Studenckim nr 8 to miejsca, gdzie od godziny 8:00 do 14:00 odbywać się będzie dziewięć pierwszych bloków festiwalu. Wśród nich znajdą się m.in. pokaz “Klasyka reportażu sportowego”, warsztaty MOJO (Mobile Journalism), warsztaty dotyczące transmisji na żywo oraz warsztaty “Malowanie dźwiękiem”.

Wystawa dawnej fotografii sportowej w trójwymiarze

Czwartek to oprócz zamkniętych warsztatów, czas wystaw i kinowych reportaży, które od 26 września gościć będą w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu. Na inaugurację przygotowano otwarcie wystawy “Sport polski na dawnej fotografii w trójwymiarze”. Wystawa jest próbą skonfrontowania minionej epoki uchwyconej w obiektywie z nowoczesną technologią. Wystawę o godz. 11:00 oficjalnie otworzy Tomasz Jagodziński – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Autorzy zdjęć postawili sobie pytanie czy te dwie epoki mogą się wzajemnie przenikać, czy nowe techniki wizualizacji pomagają w poznawaniu sportu, czy raczej przeszkadzają w odbiorze. Fotografie ukazują najpopularniejsze dyscypliny sportowe końca XIX wieku i początku XX wieku takie jak: gimnastyka, kolarstwo szosowe i torowe, wioślarstwo, tenis ziemny, łyżwiarstwo, narciarstwo, szermierka, piłka nożna i lekkoatletyka, jak również działalność towarzystw sportowych. Wystawa czynna w godz. działania CSW „Znaki Czasu” do 29 września.

Po otwarciu wystawy warto będzie zostać po 11:30 w CSW „Znaki Czasu, na specjalnym pokazie „100 lat polskiego sportu”. Produkcję poprzedzi wprowadzenie autorskie Zbigniewa Rytela, reżysera filmu i laureata tegorocznej Nagrody Specjalnej Festiwalu.

Film jest chronologicznym przeglądem historii polskiego sportu. Pojawiają się w nim wszystkie najważniejsze sukcesy polskich sportowców. Podstawą jest archiwalny materiał filmowy „dopowiedziany” przez uczestników opisywanych wydarzeń. Wszystko zmontowane w płynną opowieść snutą niczym baśń czytana wnukowi przez dziadka z pradawnej księgi. Budowa filmu przypomina wędrówkę przez bogate muzeum, w którym jedne eksponaty są rzęsiście oświetlone, inne pogrążone w mroku i niewidoczne.

Czwartkowy Fakt w Fabule

W ramach cyklu „Fakt w Fabule” przybliżone zostaną najciekawsze filmy długometrażowe, które bazują na prawdziwych historiach ze świata sportu. Już jutro o godzinie 18 będzie możliwość obejrzenia przedpremierowo filmu “K2. Ostatnia Góra” (2019), w reżyserii Dariusza Załuskiego.

Film opowiada historię grupy kilkunastu wspinaczy, którzy pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbują dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.

Przed filmem odbędzie się spotkanie z Bogusławem Kowalskim i Anitą Parys – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu. To nie koniec ekstremalnych sportów na ekranie kina Centrum, ponieważ kolejnego dnia, 27 września widzowie zobaczą amerykański dokument nagrodzony Oscarem – „Free solo: ekstremalna wspinaczka”.

Spotkanie z reporterami

Pierwszy festiwalowy wieczór, 26 września o godz. 20:00 zakończy Noc reporterów “Reporterzy niezależni”. Wśród zaproszonych gości znajdują się Wojciech Bojanowski (TVN), Władysław Ciejka, Marek Miller (Laboratorium Reportażu UW), Marek Sekielski, Siarhiej Pielasa (Biełsat TV).

Darmowe wejściówki na poszczególne bloki dostępne są w następującym punkcie:

  • kasa Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (ul. Wały gen. Sikorskiego 13) w godzinach: poniedziałek: nieczynne, wtorek – czwartek: 10.00–18.00, piątek: 10.00–20.00, sobota: 12.00–20.00, niedziela: 12.00–18.00,
  • ponadto podczas festiwalu wejściówki dostępne będą w punkcie informacyjnym Festiwalu Sztuki Faktu w CSW „Znaki Czasu”,

Uwaga! Na wejściówki nie obowiązują wcześniejsze zapisy – możliwy jest jedynie odbiór wejściówek w powyższym punkcie. Istnieje jednak możliwość rezerwacji grupowej – prosimy o kontakt na adres e-mail: zapisy@tak.torun.pl. W treści maila prosimy podać numer bloku, a także ilość rezerwowanych wejściówek.

Więcej informacji na stronie: http://sztukafaktu.pl/dystrybucja-informacje

***

Pełny program festiwalu dostępny na: http://sztukafaktu.pl/program

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-PomorskieWydarzenie finansowane jest ze środków budżetu Miasta Toruń. Mecenasem festiwalu jest Science Now. Partnerami festiwalu są TVP Sport, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Biełsat TV. Partnerem motoryzacyjnym jest Toyota Bednarscy. Wydarzenie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.


Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+