Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2019 » Festiwal Sztuki Faktu 2019
Wtorek, 17 września 2019 r.
Przedpremierowe pokazy filmowe, sportowe tematy oraz spotkania z uznanymi uznani dziennikarzami i komentatorami – można już odbierać darmowe wejściówki na 7. edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu, który odbędzie się w dniach 26 – 28 września 2019 roku. Bezpłatne wejściówki na bloki tematyczne, w tym cykl Fakt w Fabule, pokazy filmowe, spotkania z komentatorami czy dziennikarzami „Ekspresu Reporterów” lub na Galę Zamknięcia do odbioru w kasie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Więcej szczegółów poniżej!
Festiwal Sztuki Faktu to wydarzenie poświęcone gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Siódma edycja festiwalu będzie mieć miejsce w dniach 26 – 28 września 2019 r., W tym roku pod silnym wpływem słów wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „…laur olimpijski, znak nasz…”, festiwal porusza tematykę sportową. Do odbioru są już darmowe wejściówki.
Darmowe wejściówki na poszczególne bloki dostępne są w następującym punkcie:
Uwaga! Na wejściówki nie obowiązują wcześniejsze zapisy – możliwy jest jedynie odbiór wejściówek w powyższym punkcie. Istnieje jednak możliwość rezerwacji grupowej – prosimy o kontakt na adres e-mail: zapisy@tak.torun.pl. W treści maila prosimy podać numer bloku, a także ilość rezerwowanych wejściówek.
Więcej informacji na stronie: http://sztukafaktu.pl/rezerwacja-informacje
Z całą pewnością warto zaplanować sobie czas na panele ze znanymi i cenionymi reportażystami, dziennikarzami i komentatorami. Pierwszego dnia festiwalu, 26 września o godz. 20:00 w CSW „Znaki Czasu”, noc należeć będzie do reportażystów. W ramach specjalnego bloku Noc reporterów „Reporterzy niezależni” pojawią się takie osobistości reportażu jak Wojciech Bojanowski, reporter Faktów TVN, TVN24 i Superwizjera TVN, który relacjonował zarówno wojny, jak i klęski żywiołowe, akcje humanitarne z ponad 50 krajów; Marek Segielski, producent filmu „Tylko nie mów nikomu”, reportażu i dokumentu Tomasza Sekielskiego, który odsłonił problem pedofilii w Kościele; Marek Miller – reporter, autor wielu książek, założyciel Laboratorium Reportażu; Siarhiej Pielasa związany z Biełsat TV oraz Władysław Ciejka, reporter, który relacjonuje warszawskie wydarzenia przy użyciu najnowszych technologii.
Dzień później, 27 września od godz. 20:30 w CSW „Znaki Czasu” mikrofon oddany zostanie w ręce znanych głosów polskiego sportu. Podczas Wieczoru Komentatorów „Popłakałem się ze wzruszenia” usłyszymy komentatorskie anegdoty Macieja Iwańskiego, komentatora piłki nożnej i ręcznej w m.in. w TVP, a także Edwarda Durdy, komentatora piłki nożnej i boksu dla kanałów Canal+ i Eurosport.
Ostatniego dnia, 28 września o godz. 16:30 w Czytelni CSW „Znaki Czasu” widzowie festiwalu będą mogli spotkać się z ekipą „Ekspresu Reporterów”. Podczas spotkania Michał Olszański, Barbara Paciorkowska oraz Izabela Szukalska opowiedzą o pracy nad realizacją programu, o swoich doświadczeniach czy o trudnych sytuacjach, które ich spotkały przy realizowaniu materiałów do czołowego programu reporterskiego w Telewizji Polskiej.
W programie festiwalu ponownie zagości cykl Fakt w Fabule, który w tym roku zaprezentuje trzy produkcje długometrażowe bazujące na prawdziwych historiach. Pierwszą z nich, już 26 września o godz. 18:00, w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) będzie przedpremierowy pokaz filmu „K2. Ostatnia Góra” (2019) w reżyserii Dariusza Załuskiego. Produkcja opowiada losy słynnej wyprawy na K2, połączonej z brawurową akcją ratunkową na Nanga Parbat. Przed filmem odbędzie się spotkanie z Bogusławem Kowalskim i Anitą Parys – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu.
Dzień później, 27 września o godz. 18:30 w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) widzowie zobaczą amerykański dokument nagrodzony Oskarem – „Free solo: ekstremalna wspinaczka” (2018). Produkcja opowiada o wspinaczu, Alexie Honnoldzie, który bez zabezpieczeń, w rekordowym czasie zdobył szczyt pionowej ściany El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Film poprzedzony zostanie spotkaniem z Cezarym Modrzejewskim i Tomaszem Grajpelem – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu.
Ostatniego dnia festiwalu, 28 września o godz. 14:00 w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) wyemitowany zostanie dokument o legendzie piłki nożnej – Diego Maradonie. „Diego” (2019) poprzedzony zostanie spotkaniem z piłkarzem, trenerem i selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2000–2002 – Jerzym Engelem.
W programie 7. edycji Festiwalu Sztuki Faktu oprócz emocjonujących produkcji w ramach „Faktu w Fabule” na uczestników czeka także szereg pokazów specjalnych. Wśród nich już 27 września w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) wyemitowany zostanie, zdobywca Oscara, film „Ikar” (2017). Bohaterem produkcji jest amerykański kolarz, Bryan Fogel, który zamierza przetestować na swoim organizmie działanie dopingu, by odkryć prawdę o stosowaniu przez sportowców niedozwolonych substancji.
Ostatni dzień festiwalu, 28 września, rozpocznie się specjalnym pokazem filmu „Sen o Warszawie” (2014) poprzedzonym spotkaniem z autorem Krzysztofem Magowskim. Produkcja poświęcona jest charyzmatycznemu muzykowi, jakim był Czesław Niemen.
W tym roku podczas inauguracji festiwalu, 26 września, o godz. 11:00 w CSW „Znaki Czasu” (Labsen), zaprezentowana zostanie wystawa we współpracy Muzeum Sportu i Turystyki. Specjalnie przygotowana ekspozycja „Sport polski na dawnej fotografii w trójwymiarze”, zawierać będzie około 40 plansz formatu B1, na których uczestnicy będą mogli podziwiać fotografie używając specjalnych trójwymiarowych okularów. Aranżacja wystawy w 3D ma na celu pokazanie historycznych zdjęć we współczesnej technice wizualizacji.
Tradycyjnie festiwal zakończy Gala Zamknięcia, na której już 28 września o godz. 19:00, laureaci konkursu otrzymają nagrody za najlepszy reportaż telewizyjny i film dokumentalny z pogranicza reportażu. Ceremonię uświetni Izabela Szafrańska, a także Igor Nowicki Band.
Galę zwieńczy występ poświęcony m.in. osobie i twórczości Czesława Niemena w wykonaniu Janusza Radka. Podczas koncertu pod nazwą „Wokół Niemena” usłyszymy takie przeboje jak „Wspomnienie”, „Pod papugami”, „Sen o Warszawie” czy „Dziwny jest ten świat”, ale także utwory autorskie Janusza Radka.
***
***
Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenie finansowane jest ze środków budżetu Miasta Toruń. Mecenasem festiwalu jest Science Now. Partnerami festiwalu są TVP Sport, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Biełsat TV. Partnerem motoryzacyjnym jest Toyota Bednarscy. Wydarzenie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.
Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:
„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020
Poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.
Czwartek, 2 stycznia 2020 r.
Piątek, 27 grudnia 2019 r.