Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Przed nami sportowy 7. Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu!

Poniedziałek, 9 września 2019 r.

Sportowe emocje, gorące komentarze, sytuacje mrożące krew w żyłach i historie znanych sportowców – wielkimi krokami zbliża się 7. Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu, którego ideę przewodnią nakreśla myśl z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego  „…laur olimpijski, znak nasz…”. W programie 7. edycji w dniach 26 – 28 września 2019 roku, m.in. przedpremierowe pokazy, spotkania ze znanymi komentatorami i dziennikarzami, dokumentalne hity z platform Netflix czy HBO, a także wystawa fotografii w trójwymiarze, która pozwoli z różnej perspektywy spojrzeć i rozważyć zagadnienia sportowe. Już niedługo natomiast będzie można rezerwować darmowe wejściówki na poszczególne bloki festiwalowe.

Festiwal Sztuki Faktu to wydarzenie poświęcone gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Siódma edycja festiwalu będzie mieć miejsce w dniach 26 – 28 września 2019 r., przede wszystkim w CSW „Znaki Czasu”, a także w CKK Jordanki (Gala Zamknięcia). W tym roku pod silnym wpływem słów wiersza Kazimierza Wierzyńskiego  „…laur olimpijski, znak nasz…” festiwal porusza tematykę sportową.

Sport jak poezja zaskakuje metaforą wydarzeń, przesłaniem o harcie ducha, cierpliwości, przyjaźni. Co znaczą dzisiaj słowa poety, które są mottem tegorocznej edycji – „laur olimpijski, znak nasz”? Poezja jak sport to kawałek życia, jeśli rozumie się jego istotę jako zmaganie z samym sobą, przekraczanie swoich możliwości – o czym najlepiej wiedzą alpiniści. Rzecz jasna wygrana jest najważniejsza, ale szacunku wymaga piękno walki i zasada fair play nawet wówczas, kiedy się przegrywa. – tłumaczy Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Program stworzony wraz z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz TVP Sport, TVP Historia i TVP Bydgoszcz nie tylko zaprosi widzów do zainteresowania się tematyką dokumentu w sporcie, ale także pozwoli porozmawiać o sportowych tematach z dziennikarzami, komentatorami czy sportowcami.

Wystawa w 3D na inaugurację

W tym roku podczas inauguracji festiwalu (CSW „Znaki Czasu” — Labsen) zaprezentowana zostanie wystawa we współpracy Muzeum Sportu i Turystyki. Specjalnie przygotowana ekspozycja „Sport polski na dawnej fotografii w trójwymiarze”, zawierać będzie około 40 plansz formatu B1, na których uczestnicy będą mogli podziwiać fotografie używając specjalnych trójwymiarowych okularów. Aranżacja wystawy w 3D ma na celu pokazanie historycznych zdjęć we współczesnej technice wizualizacji.

Wystawa jest próbą skonfrontowania minionej epoki uchwyconej w obiektywie z nowoczesną technologią. Autorzy zdjęć postawili sobie pytanie czy te dwie epoki mogą się wzajemnie przenikać, czy nowe techniki wizualizacji pomagają w poznawaniu sportu czy raczej przeszkadzają w odbiorze. Fotografie ukazują najpopularniejsze dyscypliny sportowe końca XIX wieku i początku XX wieku takie jak: gimnastyka, kolarstwo szosowe i torowe, wioślarstwo, tenis ziemny, łyżwiarstwo, narciarstwo, szermierka, piłka nożna i lekkoatletyka, jak również działalność towarzystw sportowych.

Przedpremierowy i pełen emocji „Fakt w Fabule”

W programie 7. edycj Festiwalu Sztuki Faktu nie zabraknie też znanego i lubianego z poprzednich edycji cyklu „Fakt w fabule”. Podczas niego zaprezentowane zostaną filmy związane z różnymi dyscyplinami sportu, a znakomici goście, twórcy i sportowcy wzbogacą dyskusje poprzedzające pokazy.

W panelu znajdą się m.in. przedpremierowa projekcja filmu „K2. Ostatnia Góra” (26 września), który w kinach dostępny będzie dopiero pod koniec 2019 roku oraz pokaz filmu „Free solo: ekstremalna wspinaczka” (27 września) – nagrodzonego Oskarem amerykańskiego dokumentu, który opowiada o wspinaczce wysokogórskiej Alexa Honnolda. Nie zabraknie także pokazu produkcji o legendzie piłki nożnej, czyli Diego Maradonie, pt. „Diego” (28 września), poprzedzonego spotkaniem z Jerzym Engelem. W tegoroczną edycję włączyły się również TVP Historia oraz TVP Sport, dlatego przygotowane zostaną specjalne panele pn. „Niezwykłe historie Biało-Czerwonych” i „Złota dziesiątka – najlepsze reportaże sportowe”.

Noc z reporterami i komentatorami

Podczas festiwalu nie zabraknie też okazji do dyskusji. W czwartek, 26 września gorących i zarazem trudnych tematów nie zabraknie na Nocy reporterów, podczas którego znani reporterzy niezależni opowiedzą o swojej pracy. Wśród zaproszonych gości pojawią się, m.in. Marek Sekielski, Wojciech Bojanowski (TVN), Władysław Ciejka, Marek Miller (Laboratorium Reportażu UW) czy Siarhiej Pielasa (TV Biełsat). W piątek, 27 września, warto będzie zajrzeć za to na Wieczór komentatorów „Popłakałem się ze wzruszenia”. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Rytel, a podczas niego usłyszymy ciekawe historie i anegdoty ze świata znanych polskich komentatorów.

Konkurs na reportaż i warsztaty

W ramach regionalnych działań Festiwalu, w programie przewidziane są także warsztaty do uczniów i studentów interesujących się dokumentem i reportażem. Warsztaty poprowadzą dziennikarze z regionalnego Radia Sfera, znanej studenckiej rozgłośni związanej z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, która w Toruniu działa od 1996 roku. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy pracy dokumentalistów i radiowców. Uczniowie dowiedzą się, gdzie szukać ciekawych i poruszających słuchacza tematów oraz jak zacząć pracę nad swoim pierwszym montażem. Nie zabraknie także warsztatów realizacji transmisji telewizyjnej, które poprowadzi Eryk Dominiczak – działający w regionie redaktor i dziennikarz. Ponadto o tym, że świetny reportaż da się wykonać przy pomocy smartphone’a przekona młodych adeptów Jacek Grudzień z PWSFTiTv w Łodzi.

Jak co roku, w programie znalazł się także konkurs na reportaż telewizyjny i dokument z pogranicza reportażu, którego tematem są ludzie, zjawiska oraz sytuacje określające rytm współczesności, zrealizowany przez zakwalifikowanych do konkursu uczestników. Nadesłane filmy oceniane będą pod kątem formy i stylu wypowiedzi reporterskiej, rzetelności opracowania tematu, jego atrakcyjności i związku wideoreportażu z tematem. Prace konkursowe oceniać będzie znamienite jury w składzie: Andrzej Sapija – przewodniczący jury, Anna Kwiatkowska – sekretarz jury, Marek Miller oraz Barbara Paciorkowska – członkowie jury. Najlepsze z nadesłanych filmów zostaną nagrodzone.

Gala zamknięcia – nagrody i opowieść Niemenem

Tradycyjnie festiwal zakończy Gala Zamknięcia, na której już 28 września, laureaci konkursu otrzymają nagrody za najlepszy reportaż telewizyjny i film dokumentalny z pogranicza reportażu. Ceremonię uświetni Izabela Szafrańska, a także Igor Nowicki Band. Galę zwieńczy występ poświęcony osobie i twórczości Czesława Niemena w wykonaniu Janusza Radka. Podczas koncertu pod nazwą „Wokół Niemena” usłyszymy takie przeboje jak „Wspomnienie”, „Pod papugami”, „Sen o Warszawie” czy „Dziwny jest ten świat” czy autorskie piosenki Janusza Radka. Przed galą natomiast będzie można zobaczyć film „Sen o Warszawie”poświęcony artyście

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenie finansowane jest ze środków budżetu Miasta Toruń. Mecenasem festiwalu jest Science Now. Partnerami festiwalu są TVP Sport, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Biełsat TV. Partnerem motoryzacyjnym jest Toyota Bednarscy. Wydarzenie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.


Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+