Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Kot w butach oraz piraci na zakończenie 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Środa, 4 września 2019 r.

Najbliższy wrześniowy weekend warto spędzić na toruńskiej starówce! Przed nami ostatnie spektakle w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Barwną, pełną humoru i życiowej mądrości puentę festiwalu zaserwują nam dwie rodzime grupy – już 6 września o godz. 20:30 Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego zaprezentuje spektakl w reżyserii Artura Dziurmana pt. „Kot w Butach”, natomiast 7 września o godz. 20:00 Cyrkowa Events przedstawi show „Piraci” połączony z paradą. Wstęp wolny!

5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu dobiega końca. W jego ramach już od końca czerwca mogliśmy zobaczyć różnorodne grupy artystyczne i wiele oryginalnych wydarzeń plenerowych, prezentowanych w toruńskiej przestrzeni publicznej. Wystąpili artyści nie tylko z Polski, ale i Hiszpanii, Rosji czy Austrii. Podczas trzech, festiwalowych miesięcy, mogliśmy zobaczyć podniebne widowisko „Voala Station”, podwodną interpretacją „Hamleta”, uliczne happeningi „Szekspir. Miasto” czy walk-acts austriackiego teatru Belle Etage. To jednak nie koniec teatralnych wrażeń – na odwiedzających festiwal czekają jeszcze dwa przedstawienia: „Kot w Butach” autorstwa Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego oraz „Piraci” przygotowane przez Cyrkowa Events.

Amerykański sen Kota w Butach

Już w piątek, 6 września o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim widzowie będą mogli zobaczyć niebywały spektakl w wykonaniu jedynego w Polsce teatru skupiającego aktorów niewidomych! „Kot w Butach” w reżyserii znanego aktora filmowego i serialowego Artura Dziurmana jest komedią adresowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Podobnie jak w klasycznej wersji baśni, w zdobyciu władzy nad królestwem, parobkowi pomaga mówiący kot, który w interpretacji Dziurmana okazuje się być… byłym aktorem filmowym.

Historia kota w butach to pełna nadziei opowieść o nieoczekiwanym i ogromnym szczęściu, którą dziś bez wątpienia moglibyśmy nazwać amerykańskim snem. W spektaklu Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego, tytułowy kot rusza do Hollywood w poszukiwaniu sposobu na zapewnienie parobkowi bogactwa. – tłumaczą autorzy spektaklu.

Amerykański sen Kota okazuje się jednak przewrotną parodią na świat hollywoodzkich produkcji. Prywatne życie sław takich jak Goofy, Kubuś Puchatek czy Alladyn ukazane zostało jako słodkie życie amerykańskich gwiazd Hollywood. Wszystko to w kontraście z biedą i nieobyciem parobka, powoduje wiele komicznych sytuacji. Całość widowiska dopełnia dynamiczna muzyka i wartka akcja, które sprawiają, że jest to spektakl atrakcyjny dla widzów w każdym wieku.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Kot w Butach
Pobierz afisz wydarzenia

Artur Dziurman i ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego prowadzą jedyny w Polsce profesjonalny teatr skupiający aktorów niewidomych. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu jakim jest teatr. Aktorzy ze swoimi spektaklami jeżdżą po całej Polsce. Zagrali już ponad 1300 spektakli. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach. Aktualnie kręcone są zdjęcia do 13 odcinkowego serialu „Pasjonaci”, którego emisja odbędzie się w zimowej ramówce TVP.

Piracka parada ulicami Starego Miasta

A już dzień później, 7 września, o godz. 20:00 na Rynku Nowomiejskim Cyrkowa Events zabierze nas w niezwykły teatralno-cyrkowy rejs na zakończenie 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu! Premierowy spektakl „Piraci” to niebywałe widowisko, które łączy ze sobą świat teatru oraz widowisk cyrkowych.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Piraci
Pobierz afisz wydarzenia

Kolorowe stroje, humor dla całej rodziny i plejada barwnych, pirackich osobowości. Widowisko rozpocznie się o godz. 20:00 na Rynku Nowomiejskim, po czym barwną paradą, na której czele wyruszy wielka łódź, podąży ulicami Królowej Jadwigi oraz Szeroką. Na końcu trasy, na Rynku Staromiejskim zacumuje, tworząc nieodłączny element scenografii cyrkowego spektaklu!

Autorzy spektaklu „Piraci”, czyli Fundacja CircArt (Cyrkowa Events) to ludzie z pasją do inspirowania do nauki poprzez zabawę, a przez to wydobywanie prawdziwej radości. Rok temu pod szyldem Fundacji CircArt zaprezentowali podczas ubiegłorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych spektakl „Telephone love party”. Klaunada stworzona w produkcji wraz z Toruńską Agendą Kulturalną z humorem opowiadała o relacjach międzyludzkich w czasach opanowanych przez telefony komórkowe, Internet i media społecznościowe. Podobnie jak wówczas, tak i podczas „Piratów” bawić będą się doskonale zarówno dzieci, jak i ich rodzice!

Konkurs „Teatralne InstaStory”

Spektakle „Kot w Butach” oraz „Piraci” to ostatnia okazja, aby wziąć udział w konkursie organizowanym specjalnie podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Barwne kostiumy, niezwykłe akrobacje i oryginalne efekty specjalne sprawiają, że Festiwal Teatrów Ulicznych jest tematem idealnym do zdjęć, filmów czy relacji na Instagramie. Z tego powodu Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do wspólnego tworzenia historii!

W tym roku, podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu na wszystkich pasjonatów teatralnych wrażeń czeka konkurs „Teatralne InstaStory”! Wystarczy tylko podzielić się swoją relacją ze spektaklu lub całego festiwalu i wygrać jedną z atrakcyjnych nagród! To już ostatnia okazja przed końcem festiwalu do wzięcia udziału w konkursie. Relacje należy przesyłać do 8 września 2019 roku. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się na stronie tak.torun.pl.

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu

Program festiwalu i informacje o spektaklach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/

***

Project „Culture Factory” podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Także podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

***

FTU 2019

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+