Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Kot, piraci i szafa na 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Środa, 28 sierpnia 2019 r.

Jeszcze nie opadły emocje po Bella Skyway Festival, a przed nami kolejny spektakl w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago – wykonają ekscytujące przedstawienie, pełne niespodziewanych zwrotów akcji, balansując między fireshow a teatrem ulicznym. „Szafa Show” w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze z Lublina to szalone i ogniste uliczne widowisko, w którym wszystko może się zdarzyć! Przedstawienie przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych widzów odbędzie się 30 sierpnia 2019 roku o godzinie 17:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wstęp wolny!

W ramach 5. edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu mogliśmy zmierzyć się z różnorodnymi grupami artystycznymi i wieloma oryginalnymi wydarzeniami plenerowymi prezentowanymi w toruńskiej przestrzeni publicznej. Spektakle na wolnym powietrzu mogliśmy zobaczyć już od końca czerwca. Wystąpili artyści nie tylko z Polski, ale i Hiszpanii, Rosji czy Austrii. Rynek Staromiejski to jedno z miejsc w Toruniu, których nie można ominąć w wakacje. Nie zabraknie tam akrobacji, sztuki cyrkowej, muzyki na żywo, wyśmienitych strojów i scenografii, czyli rozrywki dla całej rodziny. Jedną z atrakcji będzie spektakl „Szafa Show” autorstwa Fundacji Sztukmistrze.

Show z szafą w roli głównej

„Szafa Show” to zabawna ogniowa komedia uliczna, podczas której artyści Fundacji Sztukmistrze: Jakub Szwed, Daniel Chlibiuk oraz Marek Żmuda zaprezentują fireshow z niezapomnianym finałem. Widowisko jest pełne sztuczek oraz interakcji z publicznością, dzięki czemu wykracza poza granice pokazu ognia i teatru ulicznego. Spektakl wyprodukowano w ramach Carnavalu Sztuk-Mistrzów 2014 przez Warsztaty Kultury w Lublinie i Fundację Sztukmistrze.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Szafa Show
Pobierz afisz wydarzenia

Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. Została założona w 2010 roku, będąc kontynuacją wcześniejszych działań nieformalnej lubelskiej grupy Sztukmistrze. Zajmuje się realizacją projektów pedagogicznych, artystycznych, a także spotkań środowiskowych. W 2012 roku Fundacja zorganizowała w Lublinie Europejską Konwencję Żonglerską – największy i najbardziej prestiżowy festiwal Nowego Cyrku na świecie, który po raz pierwszy w swej historii gościł w Polsce. W 2018 roku Fundacja Sztukmistrze otrzymała Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury.

Bella Skyway Festival za nami, lecz nadal wiele atrakjci w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych! Już za chwilę w Toruniu wystąpi Fundacja Sztukmistrze, która sprawnie łączy walory artystyczne z edukacyjnymi! Humor, akrobacje i żywy ogień – „Szafa Show” to spektakl idealny, zarówno dla tych młodszych, jak i tych starszych widzów! – tłumaczy Krzysztof Szatkowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Wrzesień z Kotem w Butach i Piratami

„Szafa Show” to niejedyny spektakl, który czeka torunian w najbliższym czasie. Niebywałych zwrotów akcji nie zabraknie także tydzień później. Już 6 września 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbędzie się przedstawienie teatralne „Kot w butach” przygotowane przez Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego ITAN w reżyserii aktora filmowego i serialowego Artura Dziurmana. To komedia adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Dzień później, 7 września, toruńska grupa Cyrkowa Events zaprezentuje spektakl „Piraci” łączący świat teatru i cyrku. Widowisko rozpocznie się od parady na ulicach Starego Miasta wraz z łodzią, która zacumuje na końcu trasy i stanie się integralną częścią przedstawienia. Warto wspomnieć, że wstęp na wszystkie spektakle jest darmowy.

Konkurs „Teatralne InstaStory”

Barwne kostiumy, niezwykłe akrobacje i oryginalne efekty specjalne sprawiają, że Festiwal Teatrów Ulicznych jest tematem idealnym do zdjęć, filmów czy relacji na Instagramie. Z tego powodu Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do wspólnego tworzenia historii! W tym roku, podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu na wszystkich pasjonatów teatralnych wrażeń czeka konkurs „Teatralne InstaStory”! Wystarczy tylko podzielić się swoją relacją ze spektaklu lub całego festiwalu i wygrać jedną z atrakcyjnych nagród! Relacje należy przesyłać do 8 września 2019 roku. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się na stronie tak.torun.pl.

***

Project „Culture Factory” podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Także podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

***

FTU 2019

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+