Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Koncertowo i kosmicznie – wydarzenia towarzyszące na Bella Skyway Festival

Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.

Koncerty znamienitych polskich gwiazd, improwizacyjny spektakl teatru ruchu, wystawa sztuki współczesnej czy świetlna rowerowa masa krytyczna – 11. Bella Skyway Festival to nie tylko zachwycające świetlne instalacje i zapierające dech w piersiach mappingi, ale także wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. Każdy będzie mógł wziąć udział w specjalnych pokazach filmów dokumentalnych National Geographic, zobaczyć najnowszy model Toyoty Supra czy wziąć udział w warsztatach fotograficznych. A na deser – konkurs fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami!

Czy jesteśmy tu sami?

Oprócz bogatego, festiwalowego centrum miasta, warto będzie wybrać się pod Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie 22 sierpnia w godz. 21:30, 22:00, 22:30 odbędą się pokazy multimedialne. „Czy jesteśmy tu sami?” to multimedialna podróż w najdalsze zakątki galaktyki, która próbuje odpowiedzieć na pytanie czy ktoś oprócz nas jest w kosmosie. Dzięki przygotowanemu pokazowi uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw.), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Drugą częścią „Czy jesteśmy tu sami?” będzie spektakularny pokaz laserowy, połączony z pirotechnicznym show. Partnerem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na pokazy multimedialne zaprasza sponsor, dystrybutor marki Mionetto.

Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami i warsztaty fotograficzne

Na Bella Skyway Festival toruńską Starówkę można oglądać w całkowicie innym świetle — dosłownie oraz w przenośni. Kolorowe iluminacje oraz gotycka architektura stanowią połączenie, którego nie widzi się na co dzień. Niewątpliwie takie momenty należy zatrzymać.

W związku z tym organizujemy konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć blask Bella Skyway”. Na wyróżnionych czekają festiwalowe gadżety. Autorzy najlepszych zdjęć mogą liczyć na nagrody specjalne — tatuaż wykonany przez Phoenix Rising Tattoo i srebrną biżuterię ufundowaną przez firmę Ada-Plus! Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@bellaskyway.pl w terminie do 1 września 2019 roku.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty pod okiem uznanych fotografików, trwające około 120 minut: 30 minut teorii oraz 90 minut spaceru po festiwalu. Uczestnicy obowiązkowo przynoszą statywy, aparaty kompaktowe z manualnymi nastawami i „lustrzanki”. Warsztaty w grupach maksymalnie 12-osobowych. Obowiązują zapisy, więcej informacji: https://www.facebook.com/TorunskaSzkolaFotografii/. Partnerem wydarzenia jest Toruńska Szkoła Fotografii.

Moc koncertów podczas festiwalu!

Podczas Bella Skyway Festival w ramach inauguracji swojej impresaryjnej, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią gwiazdy polskiej muzyki. 22 sierpnia na scenie pojawi się Wojciech Waglewski z synami. Koncert zatytułowany Waglewski Fisz Emade to przede wszystkim album „Matka, Syn, Bóg”, który powstawał od kwietnia do sierpnia 2013. Jego producentem muzycznym jest Emade, który także gra we wszystkich utworach na perkusji. Słowa napisali Fisz (głos, gitara basowa) i Wojciech Waglewski (głos, gitary).

24 sierpnia w CKK Jordanki wystąpi kapela Bednarek na czele z Kamilem Bednarkiem. To zespół, który narodził się w 2012 roku, a ich pierwsza płyta „Jestem…” ponad 12 miesięcy utrzymywała się w zestawieniu OLiS. 1 grudnia 2017 ukazał się najnowszy album Kamila Bednarka ”TALIZMAN”, który po paru miesiącach okrył się złotem.

Ostatniego dnia festiwalu, 25 sierpnia w ramach Sceny Muzycznej 11. Bella Skyway Festival na Jordankach będzie koncert z okazji 40-lecia Dżemu. Mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi”… I faktycznie – coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. Koncerty przygotowane przez CKK Jordanki.

Aż siedem premier od Toyoty

W tym roku na Bella Skyway Festival szykuje się nie lada gratka dla fanów motoryzacji. Na specjalnym stoisku Toyota Bednarscy zaprezentuje aż siedem imponujących modeli. Wśród nich najnowsza generacja Corolli Hybrid w trzech wersjach nadwozie: Sedan, Hatchback, Kombi; nie zabraknie też kultowej Camry Hybrid czy nowej odsłony SUV-a RAV4 Hybrid. Przedsiębiorcy z pewnością zwrócą uwagę na Toyotę Proace City, a fani sportu na Toyotę Supra z 6-cylindrowym silnikiem o mocy 340KM. Sponsorem wydarzenia jest Toyota Bednarscy.

Filmowa podróż w kosmos z National Geographic

W kinie Centrum, w dniach 24 – 25 sierpnia o godz. 14:00, widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć dwie niezapomniane produkcje National Geographic, związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu. Pierwszą z nich będzie „Missions to the Moon”, która opowiada o kluczowych momentach programu kosmicznego NASA pn. „Apollo” oraz amerykańskiego planu wylądowania na Księżycu przed rokiem 1970.

Drugą z propozycji będzie „Back to the Moon” – kronika zawierająca tragiczne momenty i historyczne sukcesy programu Apollo. Partnerami wydarzenia są National Geographic oraz Science Now. Wstęp na pokazy jest bezpłatny!

Spektakl i wystawa w CSW

W czasie Festiwalu Bella Skyway toruńskie CSW zaprezentuje trzy prace ze swojej Kolekcji sztuki. Będą to: „Dwa reflektory naprzeciwko” Jana Berdyszaka (1983/2012), „Mesures a prendre” Piotra Kowalskiego (1969) oraz „Skanowanie” Joachima Fleischera (2009–2010). Wybrane obiekty są ściśle związane z otoczeniem, w którym funkcjonują, a światło – jako główny element prezentowanych prac – działa na przestrzeń w szerokim, często pełnym sprzeczności zakresie. Wystawa podczas festiwalu otwarta w godz. 12:00 – 24:00. Wystawa przygotowana przez CSW „Znaki Czasu”.

To jednak nie jedyne atrakcje w CSW w dniach 20 – 25 sierpnia. Już 23 i 24 sierpnia w godz. 21:00 i 22:00 wystawiony zostanie interdyscyplinarny spektakl teatru ruchu „Planeta PX9”. Pokaz przygotowany przez polsko-ukraińską młodzież w ramach projektu „Wchodzimy na afisz”, to akt kreacji nowej, nieistniejącej planety przez tancerzy/performerów. Poprzez działania improwizacyjne wykreują sposób poruszania się i współistnienia jej mieszkańców oraz model panujących na niej zwyczajów. W procesie twórczym spróbują doświadczyć tego, jak można się poruszać w miejscu, gdzie grawitacja nie istnieje lub tam, gdzie jest ona tak silna, że ruch staje się prawie niemożliwy. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki!

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Wchodzimy na afisz”, sfinansowanego przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.

***

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

***

Project „Culture Factory” podczas 11. Bella Skyway Festival

Także podczas 11. Bella Skyway Festival realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest
TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest
Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, Color SC, Mionetto, Specjal, Trops oraz ATT Audiotechnika. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+