Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Sierpień i moc atrakcji w ramach Kulturalnego Lata!

Czwartek, 1 sierpnia 2019 r.

Spektakle, festiwale, koncerty, warsztaty, uroczystości państwowe, a także niepowtarzalny festiwal harmonijkowy, kolejne spektakle w ramach międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych czy moc koncertowych atrakcji na Bulwarze Filadelfijskim – kulturalny sierpień w Toruniu z pewnością nie będzie nudzić! A już niedługo, w dniach 20–25 sierpnia, najbardziej magiczny festiwal światła w Europie – 11. Bella Skyway Festival. Pełny program letnich wydarzeń przygotowany przez toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

Ostatni miesiąc Kulturalnego Lata zapewni mieszkańcom Torunia i przyjezdnym turystom wiele okazji do uczestnictwa w kulturalnym życiu. W programie kolejne wydarzenia w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, Festiwalu pod Gwiazdami, Harmonica Bridge 2019, Festiwalu Drwęcy, Festiwalu Wisły, Festiwalu Kultury Popularnej Dwutakt czy w końcu 11. Bella Skyway Festival!

Koncertowy początek sierpnia

Do 16 sierpnia będzie działać Scena Letnia ulokowana na barce. W ramach wielu koncertów torunianie i turyści będą mogli usłyszeć koncerty takich zespołów jak: The Fluorescence, Thunderbolts, Blue Willmingtons, Danny Handley czy Hurrockaine. W kalendarzu warto także zapisać sobie datę 11 sierpnia – wtedy na Scenie na Wiśle odbędzie się koncert pn. Toruńskie Gwiazdy. Podczas wydarzenia zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu w czterech kategoriach: Nadzieja, Płyta, DJ i Wykonawca Roku. Oprócz tego na scenie pojawią się Rebeka, Jordan Reyne oraz Nietrzask. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Kulturalne Lato 2019 — Sierpień
Pobierz afisz

Muzycznych wrażeń nie zabraknie także w związku z Alternatywną Sceną Letnią. 1 sierpnia  solo wystąpi Henry no Hurry, a później 2 sierpnia usłyszymy zespół Vyspa. Następny koncert odbędzie się 8 sierpnia, gdzie w roli głównej zaprezentuje się Daniel Spaleniak — autor muzyki m.in. do serialu Netflix pt. „Ozark”. Ostatni występ w ramach Alternatywnej Sceny Letniej planowany jest  na 16 sierpnia i będzie należał do duetu Smugy.

Alternatywna Scena Letnia 2019

Na Scenie Letniej na Wiśle do połowy sierpnia potrwa także plebiscyt Scena jest Wasza, a wraz z nim występy kolejnych debiutantów i młodych, utalentowanych zespołów. W ramach cyklu już 1 sierpnia wystąpi zespół Parno, 2 sierpnia Robert Rychlicki/Ursu, 3 sierpnia kapela Progress, 8 sierpnia, root.Folder, a 16 sierpnia MarYell. Więcej informacji na stronie wydarzenia https://www.tak.torun.pl/scena/

Muzyka w sercu miasta

W sierpniu to jednak nie koniec muzycznych atrakcji. W ramach Festiwalu pod Gwiazdami już 2 sierpnia wystąpi Renata Przemyk w koncercie Ya Hozna & Best Of. W ramach festiwalu kolejnym gościem będzie Krystyna Janda – 11 sierpnia w jej wykonaniu zobaczymy monodram „Danuta W.”. W koncertowy kalendarz warto wpisać sobie także koncert Infinito Quartet wraz z Daniellem Pradellą (1 i 4 sierpnia), koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Z podziemi do gwiazd – wszechobecne rytmy” (3 sierpnia), recital „Zaczarowane głosy – muzyka i poezja” (10 sierpnia), koncert „Młodość i fortepian” (17 sierpnia) czy „Swinging with Sinatra” (30 sierpnia).

Od 16 sierpnia ulice Starego Miasta, i nie tylko opanują brzmienia harmonijki ustnej. Wtedy też rusza Harmonica Bridge 2019, a w programie występy wielu światowej sławy muzyków bluesowych, folkowych i jazzowych. Pierwszego dnia wystąpią takie gwiazdy jak Abi Wallenstein & Dieter Kropp (Izrael/Niemcy), a także Have Mercy (USA), Hot Tamales (Polska) i Laurent Muir (Francja). Dzień później, 17 sierpnia pasjonatów harmonijki czeka konkurs, warsztaty z Marco Pandolfim, a także moc koncertów: Hootin the Blues (Niemcy), Marco Pandolfi (Włochy), Micke Bjorloff (Finlandia) czy Steve Baker (Wielka Brytania). W niedzielę, 18 sierpnia, usłyszymy natomiast Vladimira Hrovatha (Słowenia). Więcej informacji na wydarzeniu festiwalu.

Festiwal Teatrów Ulicznych – Szekspir i szafa

Podczas Kulturalnego Lata w sierpniu nie zabraknie także kolejnych teatralnych wrażeń w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. O tym, że miasto potrafi żyć teatrem przekonały nas zarówno spektakle Belle Etage, jak i „Szekspir. Miasto”. Szekspirowskich nawiązań nie zabraknie i w sierpniu – już 3 sierpnia na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego (ul. Zaułek Prosowy 1) Walny-teatr zaprezentuje spektakl autorskiej technice marionetek podwodnych.

„Hamlet” to spektakl zrealizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych. opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, jednak na próżno.

Uwaga! Wejście na spektkal przez bramę od strony ul. Stumykowej!

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Hamlet
Pobierz afisz wydarzenia

Dzień później, 4 sierpnia o godz. 15:30, w ramach muzycznej odsłony 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, wystąpi Big Joe Stolle & Band. Scena na Wiśle wypełni blues wprost z Berlina. Usłyszymy gitary, harmonijkę, a także wokale jednego z najsłynniejszych berlińskich shoutersów (krzykaczy) bluesowych. Big Joe Stolle to muzyk z ponad 40-letnim doświadczeniem scenicznym. Jego mocny, szorstki głos zachwycił jego fanów, a swoje umiejętności gry na harmonijce ustnej wielokrotnie pokazywał u boku takich międzynarodowych sław jak: Champion Jack Dupree, Charly Musselwhite i Jack Bruce.

Następnie 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu wróci po krótkiej przerwie, 30 sierpnia, spektaklem w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze. Od godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć widowisko „Szafa Show”. Jak przekonują sami twórcy to zabawna, ogniowa komedia uliczna, w której wszystko może się zdarzyć. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago – wykonają ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji.

Filmy, festiwale, wystawy i moc warsztatów

Niebywałych zwrotów akcji nie zabraknie także na Kinie Letnim w Kaszczorku. Już 2 sierpnia ostatnie dwa seanse z cyklu. Na parkingu przy ul. Szczęśliwej ponownie pojawi się kino plenerowe pod chmurką. Od godz. 21:00 zobaczymy dwa filmy: „1409. Afera na zamku Bartenstein” (reż. Rafał Buks, Paweł Czarzasty), a także „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (reż. Janusz Majewski). Wstęp wolny na oba pokazy!

Kino Letnie w Kaszczorku
Pobierz afisz wydarzenia

Sierpień to także wiele ciekawych festiwalów. Już od 3 sierpnia rusza Festiwal Drwęcy, a 14 i 15 sierpnia do Torunia zawita Festiwal Wisły. W programie wiele atrakcji dla całych rodzin: począwszy od regat żeglarskich, stoisk edukacyjnych, targów kulinarnych, poprzez zwiedzanie statków, wernisaż wystawy, a skończywszy a koncertach i konkursach piosenki żeglarskiej. Pełen program, także w innych miejscowościach, takich jak Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek, Włęcz, Osiek nad Wisłą czy Wielka Nieszawka dostępny na stronie: http://festiwalwisly.pl. Miesiąc pożegnamy natomiast z Festiwalem Kultury Popularnej Dwutakt, który 31 sierpnia w Dworze Artusa nawiąże do coraz popularniejszej tematyki serialowej.

Warto także wspomnieć o obchodach państwowych, które czekają nas w sierpniu. Już 1 sierpnia przy pomniku Ku Czci Żołnierzy AK o godz. 17:00 odbędą się oficjalne obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. 15 sierpnia odbędzie się natomiast Święto Wojska Polskiego – w programie m.in. uroczysta Masza Św., przemarsz ulicami Starego Miasta, uroczysty apel, a także wystawa sprzętu wojskowego.

Bella Skyway Festival – będzie różnorodnie!

Cykl Kulturalnego Lata kończył będzie jeden z najbardziej magicznych festiwali światła w Europie – 11. Bella Skyway Festival (20 – 25 sierpnia 2019 roku). Za sprawą międzynarodowych i lokalnych artystów w przedostatni tydzień sierpnia, Toruń zmieni się nie do poznania za sprawą różnorodnych, świetlnych instalacji i projekcji.

Bella Skyway Festival 2019

Zachwycająca projekcja w namiocie sferycznym, rozświetlona chińska dzielnica, mapping w formie interaktywnej gry czy świetlna instalacja na moście im. Józefa Piłsudskiego zainspirują i zbadają granice ludzkiej ciekawości. Instalacje świetlne i różnorodne atrakcje zostają specjalnie przygotowane przez artystów festiwalu i są dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia.

***

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i piknikowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

***

Project „Culture Factory” podczas Kulturalnego Lata

Także podczas Kulturalnego Lata w Toruniu realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Koordynatorami Kulturalnego Lata są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***


  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+