Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Lipcowe atrakcje Kulturalnego Lata w Toruniu!

Środa, 3 lipca 2019 r.

Kulturalne Lato trwa w najlepsze! Koncerty na Scenie Letniej na Wiśle, spektakle plenerowe, warsztaty, pikniki, spotkania czy koncert „Lato, muzyka, zabawa” w ramach Letniej trasy koncertowej TVP 2 – te i wiele innych wydarzeń czeka nas w Toruniu w lipcu! Niedługo natomiast jeden z najciekawszych plenerowych festiwali poświęconych plenerowym sztukom teatralnym czy toruński festiwal światła, Bella Skyway Festival. Pełną listę wydarzeń w ramach lipcowego Kulturalnego Lata znaleźć można w serwisie: www.kulturalnelato.pl

Trwa drugi miesiąc Kulturalnego Lata, wypełnionego wieloma niecodziennymi wydarzeniami. Wśród nich pojawią się tak wyczekiwane imprezy i cykle jak Festiwal Teatrów Ulicznych, Scena Letnia czy Bella Skyway Festival. Warto sprawdzić, co nas czeka w lipcu!

Moc koncertów na Letniej Scenie na Barce

Już od 4 lipca ponownie ruszy kolejna odsłona Sceny Letniej, ulokowanej na barce, która ponownie zacumuje nad Wisłą przy Bulwarze Filadelfijskim. Przez najbliższe dwa miesiące czeka nas kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, koncertów i różnorodnych imprez edukacyjnych i artystycznych. W samym tylko lipcu przygotowano około 30 ciekawych wydarzeń!

Kulturalne Lato 2019 — lipiec

Kulturalne Lato 2019 — Lipiec
Pobierz afisz

Z całą pewnością na Scenie Letniej będzie koncertowo. W najbliższym miesiącu zaprezentują się m.in. Time Thieves (6 lipca), Jazzgot nad Wisłą – Klaudia Marzec (6 lipca), oRety! (12 lipca), Widoki (12 lipca), Apostolis Anthimos (13 lipca), Stara Szkoła (14 lipca), Faux Pas (20 lipca), Magdalena Miszewska-Zasadna i Kamil Szafrański (20 lipca), The Wild Page (27 lipca), Red Colt (27 lipca), Podgórski Walczyk (28 lipca), Tawerna (28 lipca) czy Long Lonely Winter (28 lipca).

Scena Letnia pełna będzie także różnorodnych, nie tylko koncertowych wrażeń. Już 5 lipca ma scenie na Wiśle zobaczymy część festiwalu Celtycki Gotyk, 7 lipca „Wieczór pieśni rosyjskich”, 18 lipca koncert „60 wiolonczel nad brzegiem Wisły” w ramach „Cello Festival”, a 21 lipca pokazy i warsztaty Studenckiego Koła Żonglerskiego.

Ponownie na Scenę Letnią na barkę wróci cykl Alternatywna Scena Letnia, podczas których usłyszymy mniej znane, a równie ciekawe brzmienia! W lipcu wystąpią Helaine Vis (4 lipca), Hope Leslie (21 lipca), Diuna (26 lipca). Również w sierpniu na Scenie Letniej pojawią się bardzo interesujący artyści, tacy jak Vyspa (2 sierpnia), Daniel Spaleniak (8 sierpnia) czy Smugy (16 sierpnia).

Alternatywna Scena Letnia 2019 

W ramach plebiscytu Scena jest Wasza na Scenie Letniej wystąpią także młode i debiutujące zespoły i wokaliści. Zmierzą się o wysoką stawkę – profesjonalnie zrealizowany teledysk. Pierwszy koncert już 13 lipca, kiedy to wystąpi Ani Nikoghosyan oraz Szymon „Zachary” Mański. W kolejnych koncertach swoje utwory zaprezentują: Shackleton (21 lipca) oraz n o c t i(26 lipca). W sierpniu w ramach plebiscytu pojawią się natomiast Robert Rychlicki Gąskowski/Ursu (1 sierpnia), Overgain (3 sierpnia) oraz Root.Folder (8 sierpnia).

Festiwal Teatrów Ulicznych – w powietrzu i pod wodą

30 czerwca rozpoczął się Festiwal Teatrów Ulicznych. W ramach pierwszych działań zaprezentowały się Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Brata Alberta w spektaklu „Pan Hilary”. Po wydarzeniu przewidziano warsztaty, których tematem była praca nad spektaklem teatralnym z udziałem osób z niepełnosprawnością. Te działania to jednak dopiero początek teatralnych wrażeń.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Voala Company

Festiwal Teatrów Ulicznych 2019 — Voala Station
Pobierz afisz wydarzenia

Już 12 lipca o godz. 22:00, na Błoniach Nadwiślańskich torunianie i przyjezdni turyści zobaczą widowiskowy spektakl hiszpańskiej grupy Voala Company. Artyści, którzy w 2016 roku gościli w Toruniu interdyscyplinarnym pokazem „Muaré Experience” tym razem zaprezentują ich drugie dzieło – „Voala Station”. To spektakl, łączący podniebne akrobacje z oryginalną muzyką na żywo!

Voala Station to zachwycająca komedia musicalowa, gdzie scenografią jest przede wszystkim niebo. Historię opowiada muzyka wykonywana przez czarujący głos i bando neon (rodzaj harmonii ręcznej) oraz zjawiskowa powietrzna choreografia. Dzięki temu na Błoniach Nadwiślańskich obejrzymy fascynujące i czarujące widowisko w wielkiej skali – przybliża Przemysław Draheim, zastępca dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Druga połowa lipca także będzie bogata w atrakcje Festiwalu Teatrów Ulicznych. W programie zobaczymy, m.in. multimedialną projekcję „50 twarzy Księżyca” autorstwa Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego (Radio Planet i Komet). Pokaz, przygotowany specjalnie na 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, odbędzie się 20 lipca o godz. 22:00 przy Fontannie Cosmopolis. Chwilę wcześniej wystąpi Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta z Chełmży. Tego samego dnia, od godz. 11:00 w rejonie Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się aż 9 happeningów szekspirowskich pn. „Szekspir. Miasto„. To projekt Teatru Baj Pomorski i stowarzyszenia Fast Book podlegającego pod Wydział Filologiczny UMK.

27 i 28 lipca ciekawą propozycją będą dwa tzw. walk acts autorstwa Belle Etage. Rok temu grupa zachwyciła widzów spektaklem „[Dream!]”. Tym razem artyści wciągną widzów do zabawy podczas dwóch działań – 27 lipca „Timetraveler” przeniesie widzów w czasie, a 28 lipca „Tango? Si, Tango!” zachęci mieszkańców do tańca na ulicach Torunia. To jednak nie koniec plenerowych spektakli teatralnych – tych nie zabraknie także w sierpniu!

Letnia trasa TVP 2 także w Toruniu!

Toruń, 14 lipca, będzie jednym z przystanków koncertowej Wakacyjnej Trasy Dwójki. W każdą niedzielę wakacji TVP 2 zaprasza na cykl plenerowych widowisk muzycznych w różnych miastach. Serii letnich, plenerowych koncertów transmitowanych przez telewizyjną Dwójkę ponownie przyświecać będzie hasło „Lato, muzyka, zabawa”. Na każdym z koncertów wystąpią gwiazdy z Polski i z zagranicy, m.in. Cleo, Margaret, Komodo, Sound’n’Grace, Filatov&Karas, Red Lips, Andrzej Piaseczny, Mesajah, Gromee, Afromental, Michał Szpak, zespół Shanguy, Marcin Sójka, Roksana Węgiel, Sarsa, zespół Ira, Brave, Formacja Nieżywych Schabuff, Kasia Popowska, Urszula, Blue Cafe, Weekend, Boys i wielu innych.

W Toruniu wystąpi Feel, Enej, Big Day, C-Bool, Shaun Baker, Francesco Napoli, Marcin Sójka i Bayer Full. Za pośrednictwem nowych technologii telewidzowie będą mieli okazję każdorazowo współtworzyć muzyczne widowisko: stworzyć na nowo tekst znanego przeboju, pozdrowić bliskich lub zadedykować piosenkę ukochanej osobie. Nie zabraknie także konkursów i zabaw dla telewidzów. Koncert na Motoarenie rozpocznie się toruńskim supportem — wystąpi Martyna Pawłowska o godz. 19.30. Transmisja telewizyjna rozpocznie się o godz. 20.30, a już 15.00 na stadionie staną food trucki i specjalna strefa dla dzieci.

Festiwalowa gorączka muzyczna

Lipiec będzie bogaty także w festiwalowe wydarzenia, takie jak Festiwal pod Gwiazdami. Już 5 lipca, w Dworze Artusa, wystąpi Muniek i Przyjaciele. Niedługo później, 13 lipca, w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego zobaczymy Super Duo, czyli doskonałych aktorów Mariana Opanię i Wiktora Zborowskiego w programie kabaretowym. W tym samym miejscu, 24 lipca, zaplanowany jest koncert Julii Pietruchy.

W weekend 6 i 7 lipca Amfiteatr Muzeum Etnograficznego gościł będzie także 13. Festiwal Rocka Progresywnego. Przez dwa dni na świeżym powietrzu wystąpią takie zespoły jak Smash the Crash, Amarok, Tides From Nebula, Frontal Corex, TRKProject czy Believe. Niewiele później, od 10 lipca, rozpocznie się Cello Festival. W programie m.in. koncerty „Wiolonczela w rękach mistrzów”, „Jacob Shaw i David Iau Magnussen”, „Julius Berger i jego przyjaciele grają Bacha”, „27 uczuć – wiolonczelowe jam session” czy 60 wiolonczel nad brzegiem Wisły”.

Ze sztuką za pan brat

Od 5 lipca rozpocznie się 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych i Przestrzennych „Terytoria”. Do 7 lipca zarówno na Rynku Nowomiejskim, jak i na tarasie widokowym Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Podtytuł tegorocznej edycji festiwalu – Granice – koresponduje z odbywającą się w toruńskim CSW retrospektywą Mariny Abramović. Kolejnym nawiązaniem do wystawy „Do Czysta” jest zaproszenie artystów odtwarzających w CSW performanse Abramović.

W ramach różnorodnych wydarzeń nie zabraknie także spektakli w Teatrze Baj Pomorski („Niedźwiedź i Masza”, „Czerwony Kapturek”), Teatrze im. Wilama Horzycy („Koncert Marzeń”), wielu warsztatów i zajęć dla najmłodszych. Pod koniec miesiąca natomiast coś dla wielbicieli improwizacji – 25 lipca rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Improwizacji JO!.

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i piknikowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

***

Project ”Culture Factory„ podczas Kulturalnego Lata

Także podczas Kulturalnego Lata w Toruniu realizowany jest projekt ”Culture Factory„, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Koordynatorami Kulturalnego Lata są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***


  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+