Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Kulturalne Lato w pełni!

Środa, 12 czerwca 2019 r.

Choć prawdziwe, kalendarzowe lato rozpocznie się dopiero 21 czerwca, można powiedzieć, że Kulturalne Lato na dobre zagościło już w Toruniu! Festiwale, koncerty, spektakle plenerowe, pikniki warsztaty i spotkania plenerowe – to tylko część bogatej oferty przygotowanej na wakacje przez miejskie instytucje kultury. Niedługo natomiast jeden z najciekawszych  festiwali poświęconych plenerowym sztukom teatralnym czy toruński festiwal światła, Bella Skyway Festival. Pełna listę wydarzeń w ramach czerwcowego Kulturalnego Lata znaleźć można w serwisie: www.kulturalnelato.pl

Kolejna edycja Kulturalnego Lata to trzy miesiące wypełnione masą niepowtarzalnych wydarzeń. Wśród nich pojawią się tak wyczekiwane imprezy i cykle jak Festiwal Teatrów Ulicznych, Scena Letnia czy Bella Skyway Festival. Za nami pierwsze spotkania w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki, wręczenie Nagród Literackich Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, a także druga edycja pełnego atrakcji Archipelagu Zabawy. W czerwcu to jednak nie koniec atrakcji – warto przekonać się, że czeka nas moc muzycznych, teatralnych, ale i literackich doznań.

Toruń z książką i spotkaniami za pan brat

Do 16 czerwca trwać będzie 25. Toruński Festiwal Książki. W programie wciąż wiele ciekawych atrakcji: 13 czerwca Dwór Artusa zaprosi na spotkanie z Joanną Bator, a dzień później z Jackiem Dehnelem. Ostatni dzień festiwalu będzie dobrą okazją, aby wybrać się chociażby na panel dyskusjny pt. „Miasto w literaturze polskiej po 1989 roku”, w której udział wezmą Anna Cieplak, Ignacy Karpowicz i Przemysław Czapliński.

Święto Muzyki na pierwszy dzień lata | 21 czerwca

Pierwszy dzień lata, 21 czerwca, Torunianie uczczą kolejną edycją Święta Muzyki. Zgodnie z mottem wydarzenia – „Muzyka wszędzie, koncert nigdzie!”, wydarzenie zaprosi do wspólnej zabawy przy różnych gatunkach muzycznych i rytmach w toruńskim centrum miasta i nie tylko! W ramach obchodów Święta Muzyki wszelkiego rodzaju instytucje, a także nieformalne grupy i zespoły zorganizują ogólnodostępne i bezpłatne koncerty w przestrzeni miasta.

W tym roku oficjalnym rozpoczęciem o godz. 15:00 będzie hejnał Miasta Torunia, z Wieży Ratusza Staromiejskiego w wykonaniu Olgi Potęgi. Niemniej już od godz. 9:00 słyszeć będzie można przeróżne rytmy – w przestrzeni miasta i toruńskich lokalach wystąpią chociażby MarYell, Kapela Non Grata, Szymon Mański, Long Lonely Winter, Smugy, Rock and moll, Wielcy Kompozytorzy, Chór Anigma, Faux Pas, Cave Collective, Towarzystwo Śpiewacze Lutnia i wielu innych. W ramach Święta Muzyki nie zabraknie też innych atrakcji takich jak Giełda Winylowa.

Tego samego dnia na linach między Ratuszem Staromiejskim, a Dworem Artusa od godz. 18:00 zmierzą się ze sobą najszybsi linoskoczkowie na świecie w III Toruń Speedline Cup. Nie zabraknie zatem dreszczyku emocji, a także muzycznych akcentów!

Dni Torunia pełne koncertów i spektakli (20 — 24 czerwca)

Począwszy od 20 czerwca rozpocznie się Święto Miasta. Już od czwartku, wszystkich torunian i turystów, którzy przyjadą w tym czasie do Torunia, czeka moc, także koncertowych, atrakcji. 20 czerwca o godz. 18:00 na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Drink Bar. Dzień wcześniej, 19 czerwca o godz. 12:00 na scenie na Rynku Staromiejskim, jak co roku, wyłoniona zostanie najlepsza klasa.

21 czerwca w CKK Jordanki koncertem „Przeboje Moniuszki” swój finał będzie miał projekt „Dni Moniuszkowskie”. Tego samego dnia, o godz. 18:00 rozpocznie się natomiast VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Na językach”.

Kulturalne Lato 2019 — Czerwiec
Pobierz afisz

Dzień później, w sobotę 22 czerwca o godz. 13:00 na Scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Dziewczęta. I choć nazwa wskazuje raczej na kobiecy skład, kapela to tak naprawdę czterech dżentelmenów, którzy poszukują środka między piosenką, transem a hałasem. Pochodzą z Krakowa, a w ich twórczości nie brakuje melancholii.

Także w poniedziałek 24 czerwca nie zabraknie koncertowych atrakcji. O 17:00 na Rynku Staromiejskim wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Pochodząca z Torunia grupa, czyli Sławek Wierzcholski z zespołem, nieprzerwanie od 37 lat tworzą jedną z najciekawszych odsłon bluesa w Polsce. Podczas koncertu usłyszymy zatem takie przeboje jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Po koncercie, o godz. 18.00, w Katedrze śś. Janów, odbędzie się uroczysta msza w intencji miasta.

Piernikowa Aleja Gwiazd | 22 czerwca

Tradycyjnie w Dni Torunia nastąpi odsłonięcie kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Na mosiężnych tablicach w kształcie toruńskiego przysmaku znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Torunia, którzy wyróżnieni zostali przez Urząd Miasta. W tym roku swoje piernikowe autografy odsłonią Jakub Gierszał, aktor młodego pokolenia oraz Toruńskie „Anioły”, czyli żużlowcy, którzy dostarczali torunianom emocji na przestrzeni lat.

Uroczystość rozpocznie się 22 czerwca o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim. Ceremonię poprzedzi koncert Big Band pod dyrekcją Igora Nowickiego o godz. 19:00. Po odsłonięciu Katarzynek w ramach Festiwalu pod Gwiazdami ok. godz. 20:45 wystąpi Anna Grzelak z zespołem w klimatycznym koncercie „Back to Aretha”.

Noc Kupały podczas Święta Miasta | 23 czerwca

Dzień później, w niedzielę 23 czerwca, na Błoniach Nadwiślańskich czeka nas nie lada gratka – w godz. 11:00 – 22:30 odbędzie się Noc Kupały – Piknik rodzinny. W programie, m.in. przegląd kapel ludowych, regaty ósemek wioślarskich o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, a także poczęstunek tradycyjnym tortem. Na sam koniec, o godz. 21:00 widzów czeka niezwykłe widowisko: „Noc Kupały” połączone z koncertami chórów Astrolabium i Chóru Kameralnego UAM i T.ETNO Kwartet. Całość zakończona zostanie puszczaniem wianków.

Bogaty w kulturalne wydarzenia czerwiec pożegnamy Festiwalem Tańca Sfera Ruchu_Toruń 2019 odbywającym się w Młodzieżowym Domu Kultury czy koncertem „Muzyczne kręgi filmu i tańca” w ramach inauguracji 23. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”.

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i piknikowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

***

Project „Culture Factory” podczas Kulturalnego Lata

Także podczas Kulturalnego Lata w Toruniu realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Koordynatorami Kulturalnego Lata są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+