Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Już w tym tygodniu II Archipelag Zabawy!

Poniedziałek, 3 czerwca 2019 r.

Za nami Dzień Dziecka, jednak to nie oznacza koniec atrakcji dla najmłodszych! Już 7 i 8 czerwca na Auli UMK odbędzie się II Archipelag Zabawy! Moc atrakcji, warsztaty plastyczne, muzyczne, ciekawe eksperymenty przyrodnicze, emocjonujące koncerty, a także spotkanie z nowymi technologiami  w tym game room z Doknesem, youtuberem i autorem materiałów o Minecrafcie. Wstęp wolny. Zatem – ahoj przygodo!

Archipelag Zabawy – Toruński Festiwal dla Dzieci to jedyny w kujawsko-pomorskim festiwal o takim charakterze, stworzony specjalnie dla najmłodszych. Przemyślany jest tak, aby po wejściu na teren Festiwalu, na wszystkich najmłodszych czekała moc niecodziennych stanowisk, warsztatów i gier, która nie tylko będą okazją do doskonałej zabawy, ale także możliwością rozwoju.

Godziny otwarcia

Już 7 czerwca (w godz. 9:00–15:00) i 8 czerwca (w godz. 11:00–17:00) w Auli UMK dzieci będą mogły eksplorować kilkanaście wysp archipelagu – stref tematycznych – w których rozlokowane zostanie kilkadziesiąt atrakcji plastycznych, muzycznych, naukowych czy sportowych. W sobotnie popołudnie w Sali głównej Auli, ci mniejsi i więksi widzowie festiwalu, będą mogli posłuchać pasjonujących koncertów i obejrzeć emocjonujące spektakle.

Sobota ze spektaklami i koncertami

Koncertowych atrakcji nie zabraknie w ramach Przylądka Scenicznego, na który mali podróżnicy trafią już 8 czerwca! W programie artystycznym usłyszymy koncert „Zagrajmy w kolory” w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a także występy utalentowanej młodzieży: Sebastiana Radzimskiego z zespołem, a także Moniki Trawickiej, która w 2017 roku wygrała plebiscyt Scena jest Wasza. Najmłodsi zobaczą także „Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki” przygotowany przez Teatr Baj Pomorski.

Game Room z gwiazdą Youtube’a

Podczas festiwalu zachwyceni powinni być fani nowoczesnych technologii. Oprócz kina wirtualnej rzeczywistości czy wyścigów samochodów sterowanych ModelMANIA, czekać będzie specjalny Game Room, który zaanimuje Doknes – popularny twórca materiałów o Minecrafcie i youtuber oglądany przez setki tysięcy widzów. Tym samym podczas festiwalu każdy będzie mógł ze znanym gamerem porozmawiać, podzielić się wrażeniami rozgrywki i co najważniejsze zrobić sobie zdjęcie!

Kreatywne warsztaty

Podczas eksploracji Archipelagu Zabawy, dzieci natrafią też na kilkanaście różnorodnych stoisk i warsztatów edukacyjnych na Wyspach Kultury i Wyspie Muzyki. Wśród nich najmłodsi będą mogli wziąć udział w zajęciach pt. Wyspa Twórczych Eksperymentów, podczas której poznają różne aspekty z sztuki z całego świata. Tym samym dzieci stworzą afrykańskie maski, portret wodza Indian, koszulki z motywem aborygeńskiego ZOO, a następnego dnia zakładkę do książki z azjatyckim smokiem, pracę związaną z polskimi motywami ludowymi, czy pejzaż wprost Antarktydy.

Nieopodal, w ramach warsztatów Sztuka Dalekiego Wschodu mali podróżnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach z kaligrafii, origami czy przymierzyć japońskie kimono. Na Wyspach Kultury dzieci odwiedzą także dwa niezwykłe stanowiska – w piątek stanowisko „Szekspir w bibliotece”, a w sobotę Wirtualną Mediatekę. Nieopodal najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił jako muzycy – na Wyspie Muzyki muzycznymi instrumentami staną się… banany.

Artystyczne działania

Wielu inspirujących warsztatów nie zabraknie też na Wyspie Artystów. Wśród nich pojawią się dwa cykle zajęć Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka pod nazwą Oko na Myśli. Pierwszego dnia, 7 czerwca, podczas warsztatów „artOPTYKA” najmłodsi stworzą oryginalne okulary, które zmienią postrzeganie rzeczywistości. Dzień później, 8 czerwca podczas warsztatów dzieci stworzą natomiast tytułowy i bardzo tajemniczo brzmiący „Generator Myśli”.

Przez dwa dni czynne będzie stoisko Teatru Baj Pomorski, na których odbędą się warsztaty – ich celem będzie stworzenie postaci aktora w formie kukły. Najmłodsi stworzą postać lalki od podstaw – zaczynając od konstrukcji, a kończąc na nadawaniu odpowiedniego charakteru za pomocą różnych form plastycznych. Natomiast na warsztatach obok, dzieci nauczą się wymagającej sztuki haftu, frywolitki i szydełkowania.

II Archipelag Zabawy

II Archipelag Zabawy
Pobierz afisz festiwalu

Naukowe eksperymenty

Wśród różnorodnych atrakcji nie zabraknie także działań przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na Wyspie Nauki najmłodsi będą mogli wziąć udział w różnych eksperymentach i obserwacjach przyrodniczych, łamigłówkach, zagadkach i zabawach manualnych, a także zagrać w Planszową grę rodzinną czy zbudować innowacyjne konstrukcje przy użyciu Mobilnej przebudowy.

 Spotkania z toruńskimi sportowcami

Teren obok Auli UMK zajmować będzie strefa sportowa. Na trzech Wyspach Sportu spotkać będzie można toruńskich sportowców z kilkunastu różnych dziedzin. Przez dwa dni festiwalu w specjalnie wydzielonej strefie każdy, bez względu na wiek, będzie mógł spróbować w różnych dziedzinach sportowych i stanąć w szranki z profesjonalistami. Wśród różnych klubów pojawią się np. Twarde Pierniki Toruń (koszykówka), Toruński Klub Kolarski „Pacific” (kolarstwo), Energa KTS (tenis stołowy), Angels Toruń (futbol amerykański), Energa Toruń (hokej), Pomorzanin Toruń (hokej na trawie), Klub Karate Tradycyjnego KUMADE (karate), Toruński Klub Curlingowy (curling) i wielu innych! Dodatkowo najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na pitbike’ach, rolkach czy w symulatorze jazdy samochodem rajdowym.

Kwestie bezpieczeństwa

II Archipelag Zabawy oprócz rozrywkowych atrakcji i zajęć sportowych, oferować będzie także warsztaty poszerzające świadomość dziecka. Wśród różnych stoisk poruszane będą różne aspekty naszego bezpieczeństwa – mali podróżnicy będą mogli spotkać chociażby Straż Miejską, Policję, Straż Pożarną, wziąć udział w grach i testach wiedzy przygotowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego czy wziąć udział w warsztatach pierwszej pomocy.

Pełny program wydarzeń dostępny na stronie: http://archipelagzabawy.pl

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie: https://tak.torun.pl

***

Project „Culture Factory” podczas 2. Archipelagu Zabawy

Także podczas 2. Archipelagu Zabawy w Toruniu realizowany jest projekt „Culture Factory”, w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności Projekt Wolontariat. Podczas projektu w pracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej uczestniczy wolontariuszka z programu, która zaangażowana jest we współtworzenie wydarzeń organizowanych przez TAK (takich jak Archipelag Zabawy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Bella Skyway Festival, itd.).

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

***

Organizatorami II Archipelagu Zabawy są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja Kulturalna.

 ***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+