Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruńska Majówka trwa! Zobacz, co jeszcze przed nami!

Wtorek, 30 kwietnia 2019 r.

Za nami energiczne Święto Tańca, akustyczny koncert Gabriela Fleszara i Bartosza Wójcika, a także występy młodych toruńskich talentów. Jednak na mieszkańców Torunia i turystów, podczas Majówki, wciąż czeka wiele okazji do świętowania i doskonałej zabawy. Pierwsza z nich już w środę, 1 maja – na scenie na Rynku Staromiejskim o godz. 20:00, w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, wystąpi zespół Püdelsi ze specjalnymi gośćmi: Vanesą Harbek i Jackiem Kawalcem.

1 maja (środa)

Już w środę, 1 maja, świętować będziemy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w godz. 10:00–12:00 w wybranych instytucjach kultury, korzystających z funduszy europejskich, odbędą się dni otwarte. W programie m.in.:

  • Bezpłatne zwiedzanie Krzywej Wieży (TAK) – wstęp wolny (bez wejściówek)
  • Bezpłatne zwiedzanie Dworu Artusa — liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy do 29.04. e-mail: sekretariat@artus.torun.pl, tel. 56 655 49 39)
  • Bezpłatne zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – grupy do 15 osób, zwiedzanie w turach: 10:00-10:30, 10:45-11:15 oraz 11:30-12:00. Zapisy będą przyjmowane w sekretariacie CNMW pod numerem tel. 56 690 49 90 od dnia 23 kwietnia od godz. 8:00 do wyczerpania miejsc)
  • Bezpłatne zwiedzanie Teatru Baj Pomorski – obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail organizacja@bajpomorski.art.pl Uwaga! Brak wolnych miejsc!
  • Bezpłatne zwiedzanie wystawy „Wystaw się w CSW 2019” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” – wstęp wolny od godz. 12:00, wejściówki do odbioru przed wejściem na wystawę)
  • Bezpłatne zwiedzanie CKK Jordanki – wstęp wolny w dwóch turach o godz. 10:00 i o godz. 11:00 (wstęp bezpłatny, bez wejściówek, wejście A)

Także z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, o godz. 20:00 odbędzie się specjalny koncert – wystąpi zespołu Püdelsi, a wraz z nim niezwykli goście: Vanesa Harbek, argentyńska gitarzystka oraz Jacek Kawalec, znany polski aktor.

Ponadto w ciągu dnia na mieszkańców Torunia i turystów czeka Majówka rycerska w CK Zamku Krzyżackim, spektakl „Baśń o Złotej Rybce” na dużej scenie Teatru Baj Pomorski, performance na wystawie Mariny Abramovic „Do czysta”, Magazyn Sztuki 7 czy warsztaty rodzinne „Sypanie piaskiem” w Kamienicy pod Gwiazdą.

2 maja (czwartek)

W czwartek 2 maja, tradycyjnie obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Od godz. 14:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość wojskowa, a zaraz po niej o 14:30 piknik patriotyczny. O 17:30 natomiast na Rynku Staromiejskim usłyszymy koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Tego dnia rozpocznie się też nowy cykl koncertów plenerowych pod nazwą „Muzyka poważna na leżakach”. Przez cztery następne dni, nieopodal klimatycznego miejsca, jakim jest Krzywa Wieża, utalentowani i doświadczeni instrumentaliści zagrają piękne, klasyczne utwory. Pierwszego dnia, 2 maja, o godz. 16:30 wystąpi duet Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon), jak i Aleksander Mozol (skrzypce) z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

Muzyka poważna na leżakach 2019
Pobierz afisz

O godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim usłyszymy takie hity jak „Pocieszanka” czy „Nie liczę godzin i lat”. Wystąpi wokalista, gitarzysta i kompozytor, Andrzej Rybiński. Oprócz tego nie zabraknie mocy atrakcji: performance’ów w ramach wystawy „Do czysta” w Centrum Sztuki Współczesnej, Jarmarku średniowiecznego, warsztatów w Domu Mikołaja Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika czy koncertu Moniuszko kameralnie. Gotlands Blasarkvinett w ramach 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Nadbałtyckich PROBALTICA.

3 maja (piątek)

Piątek, 3 maja, tradycyjnie związany będzie z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. O godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej. Zaraz po niej mieszkańcy Torunia będą mogli wziąć udział w uroczystości wojskowej.

Nie zabraknie także innych atrakcji: Majówki Rycerskiej w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Jarmarku średniowiecznego, spektakli Teatru Baj Pomorski czy inauguracji sezonu turystycznego na Wiśle „Regaty między mostami” oraz Forum Wiślanego. Te ostatnie odbędą się w godzinach 13:00–19:00 w rejonie Przystani „Toruń” i Błoni Nadwiślańskich.

Podczas drugiego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, od godz. 17:00 przy Krzywej Wieży, niecodziennych wrażeń dostarczy „Fluent Ensemble”. Duet w składzie Wojciech Psiuk oraz Przemysław Wojciechowski to oryginalne połączenie akordeonu i saksofonu, który zagra m.in. kompozycje słynnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.

W piątkowy wieczór, o godz. 20:00, na plenerowej scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi Tomasz Kluz i zespół Bridge Band. To skład dynamicznych osobowości, który poprzez swój repertuar zabiera publiczność w świat muzycznej przygody.

4 maja (sobota)

Sobota, 4 maja będzie dobrą okazją, aby wybrać się na jedną z plenerowych, majówkowych atrakcji. Od 10:00 w CK Zamek Krzyżacki rozpocznie się kolejny dzień Jarmarku średniowiecznego. Od 11:00 natomiast na Rynku Staromiejskim odbędzie się Piknik majówkowy z wieloma łamigłówkami i zagadkami naukowymi dla najmłodszych. Od 12:00 natomiast na ul. Rydygiera 12 czekać będzie „Przystanek Pumptrack”.

Majówka 2019
Pobierz afisz

Trzeci dzień cyklu „Muzyka poważna na leżakach” uświetni kwartet smyczkowy „Virtuoso”, który wystąpi przy Krzywej Wieży od godz. 17:00. „Virtuoso” to oryginalny kwartet zbudowany na bogactwie doświadczeń i długoletniej współpracy. Zespół wystąpi w składzie Przemysław Nawrocki (I skrzypce), Michał Kwaśniak (II skrzypce), Karol Piechowiak (altówka) oraz Jan Przytuła (wiolonczela). Zaraz po występie, o 18:00 kolejna gratka dla melomanów, w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, na Rynku Staromiejskim wystąpi Kaunas Big Band.

Przed scenę na Rynku Staromiejskim zapraszamy natomiast wszystkich miłośników folkowych brzmień. Od godz. 20:00 wystąpi tercet „Słowianki”. Usłyszymy piosenki takie jak „Czerwone korale”, „Bałkanica”, „Skrzydlate ręce”, „Prawy do lewego”.

5 maja (niedziela)

Ostatni dzień Majówki z pewnością upłynie pod hasłem muzyki. Pod Krzywą Wieżą, o godz. 15:00 wystąpi Kapela Non Grata, która zamknie nowy cykl koncertów „Muzyki poważnej na leżakach”. Podczas występu, widzowie usłyszą pieśni miłosne wywodzące się z tradycji muzyki średniowiecznej, renesansowej czy celtyckiej.

Równie ciekawą, muzyczną propozycją będzie recital fortepianowy „Moniuszko i jego Europa” o godz. 17:00 w Sali prób w CKK Jordanki, a także „Tramwaj Moniuszko w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, który w godz. 11:30 – 15:30 będzie kursował na trasie linii 1 z osiedla Na Skarpie.

Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie koncert artysty od lat związanego z Toruniem. Już o 20:00, na Rynku Staromiejskim, wystąpi Maciej Tacher. Jako wokalista i autor tekstów, Tacher eklektycznie oscyluje między indie popem a folk rockiem, sięgając czasem również po motywy jazzowe. Na koncercie towarzyszyć mu będzie wokalistka i wiolonczelistka Infinito Quartet Klaudia Marzec.

Więcej informacji o toruńskiej Majówce na stronie tak.torun.pl. Pełen harmonogram wydarzeń na stronie: torun.pl/majowka2019

***

Koordynatorami Toruńskiej Majówki są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+