Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Kulturalna Majówka w Toruniu rozkwitnie na dobre!

Środa, 17 kwietnia 2019 r.

Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe. Do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27 kwietnia – 5 maja 2019 roku!

27 kwietnia (sobota)

Kulturalna majówka rozpocznie się już 27 kwietnia, w sobotę. O tym, że warto ją spędzić w Toruniu, będzie można przekonać się od rana. Różnorodną ofertę warsztatów i prelekcji przygotowało Muzeum Okręgowe, które w sobotę zaprasza także na Dzień Wolnej Sztuki. Od 12:00 na Rynku Staromiejskim żywo i energicznie będzie z pewnością z okazji kolejnej edycji Święta Tańca. Na scenie plenerowej pojawią się zarówno profesjonalne grupy taneczne, jak i amatorzy, którzy udowodnią jak piękną sztuką jest taniec. Wieczorem natomiast w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki przeniesiemy się do średniowiecza – czeka nas Komturiada II: Potyczki Rycerskie Rodzin.

28 kwietnia (niedziela)

W niedzielę, 28 kwietnia warto będzie udać się do Ratusza Staromiejskiego i Muzeum Historii Torunia, by wziąć udział w I Niedzieli w Muzeum. Wieczorem, o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim pierwszy weekend toruńskiej Majówki koncertowo podsumuje duet akustyczny Gabriel Fleszar & Bartosz „Bratek” Wójcik.

Gabriel Fleszar to polski wokalista, wdarł się w młodym wieku na listy przebojów piosenką „Kroplą deszczu”. Do dziś jest to jeden z najchętniej granych przebojów w polskich stacjach radiowych. Wraz z Gabrielem Fleszarem wystąpi gitarzysta i kompozytor, Bartosz „Bratek” Wójcik. Muzyk ma na swoim koncie współpracę koncertową i studyjną z wieloma polskimi artystami.

29 kwietnia (poniedziałek)

Miłośników kina nie powinny ominąć natomiast, 29 kwietnia, Filmowe poniedziałki w Dworze Artusa. W jego ramach przygotowano dwa pokazy-niespodzianki o 15:30 i 18:30. W godzinach 16:00–18:00 na scenie na Rynku Staromiejskim pokażą się młode toruńskie talenty. Jako pierwszy wystąpi zespół Widoki. Kapela powstała z inicjatywy Michała Juszkiewicza i Matta Fidlera. Zespół zdobył nagrodę publiczności na przeglądzie młodych kapel KATAR 2018 w Toruniu. Następnie na scenie wystąpi duet Kwiatki, który wykonuje muzykę autorską, na którą wpływ ma muzyka pop. Kwiatki to pisząca teksty Ola Góralska oraz komponujący piosenki Adam Stawicki.

30 kwietnia (wtorek)

We wtorek, 30 kwietnia, warto wybrać się do oddziałów Muzeum Okręgowego, na jeden z dostępnych warsztatów. W programie m.in. warsztaty rodzinne „Co to jest Muzeum?” czy heraldyczne „Ród po herbie poznasz”. W godzinach wieczornych punktem obowiązkowym będzie scena na Rynku Staromiejskim. Od godz. 18:00 wystąpi zespół ViolLadies z koncertem „Od klasyki do rocka”.

1 maja (środa)

Środa, 1 maja, będzie ważnym punktem programu toruńskiej Majówki, ze względu na 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym w godz. 10:00–12:00 w wybranych instytucjach kultury, korzystających z funduszy europejskich, odbędą się dni otwarte. W programie m.in. bezpłatne zwiedzanie wystaw czy darmowe wejście do Krzywej Wieży.

Wieczorem o godz. 20:00, na Rynku Staromiejskim, także z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się specjalny koncert zespołu Püdelsi. Wraz z nimi wystąpią niezwykli goście: Vanesa Harbek, argentyńska gitarzystka oraz Jacek Kawalec, znany polski aktor.

Ponadto w ciągu dnia na mieszkańców Torunia i turystów czeka Majówka rycerska w CK Zamku Krzyżackim, spektakl „Baśń o Złotej Rybce” na dużej scenie Teatru Baj Pomorski, warsztat rodzinny „Sypanie piaskiem” w Kamienicy pod Gwiazdą, pokaz prac i warsztaty „Magazyn Sztuki 7” czy performance na wystawie „Do czysta” w godz. 12:00-20:00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (dostępny w ramach zwiedzenia codziennie podczas Majówki).

2 maja (czwartek)

Czwartek, 2 maja, tradycyjnie związany będzie z Obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. O godz. 14:00 odbędzie się uroczystość wojskowa, natomiast po niej, o 14:30 zarówno młodsi, jak i starsi znajdą coś dla siebie na pikniku patriotycznym. O 17:30 natomiast na Rynku Staromiejskim usłyszymy koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Tego dnia rozpocznie się też nowy cykl koncertów plenerowych pod nazwą „Muzyka poważna na leżakach”. Przez cztery następne dni, nieopodal klimatycznego miejsca, jakim jest Krzywa Wieża, utalentowani i doświadczeni instrumentaliści zagrają piękne, klasyczne utwory. Pierwszego dnia, 2 maja, o godz. 16:30 wystąpi duet Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon), jak i Aleksander Mozol (skrzypce) z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

Wieczorem, o godz. 20:00, na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi wokalista, gitarzysta i kompozytor, Andrzej Rybiński. Znany jest z piosenek takich jak „Pocieszanka” oraz „Za każdą cenę”. Największą sławę przyniosła mu jednak główna nagroda za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Majówka 2019
Pobierz afisz

3 maja (piątek)

Piątek, 3 maja, obchodzić będziemy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W związku z tym o godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej, a zaraz po niej uroczystość wojskowa. Tego dnia nie zabraknie także innych atrakcji, jak chociażby kolejnego dnia Majówki Rycerskiej w Centrum Kultury Zamku Krzyżackim, performance na wystawie „Do czysta” i warsztaty „Magazyn Sztuki 7” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” czy inauguracji sezonu turystycznego na Wiśle „Regaty między mostami”. Te ostatnie odbędą się w godzinach 13:00–19:00 w rejonie Przystani „Toruń” i Błoni Nadwiślańskich.

Podczas drugiego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, od godz. 17:00 przy Krzywej Wieży, niecodziennych wrażeń dostarczy „Fluent Ensemble”. Duet w składzie Wojciech Psiuk oraz Przemysław Wojciechowski to oryginalne połączenie akordeonu i saksofonu, który zagra m.in. kompozycje słynnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.

W piątkowy wieczór, o godz. 20:00, na plenerowej scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi Tomasz Kluz i zespół Bridge Band. To skład dynamicznych osobowości, który poprzez swój repertuar zabiera publiczność w świat muzycznej przygody. W repertuarze pojawią się kawałki takich zespołów jak: Queen, Perfect, Dżem, Kings of Leon, U2, Czesław Niemen, Sting, Toto, Whitesnake, Kombii czy Oddział Zamknięty.

4 maja (sobota)

Sobota, 4 maja będzie dobrą okazją, aby wybrać się na jedną z plenerowych, majówkowych atrakcji. Od 10:00 w CK Zamek Krzyżacki rozpocznie się kolejny dzień Jarmarku średniowiecznego. Od 11:00 natomiast na Rynku Staromiejskim odbędzie się Piknik majówkowy z wieloma łamigłówkami i zagadkami naukowymi dla najmłodszych. Od 12:00 natomiast na ul. Rydygiera 12 czekać będzie „Przystanek Pumptrack”.  Od godz. 12:00  w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” czekają natomiast warsztaty „Wyprawa wgłąb Sztuki”, „Magazyn Sztuki 7”, a także performance na wystawie „Do czysta”.

Podczas trzeciego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, przy Krzywej Wieży, o godz. 17:00 wystąpi kwartet smyczkowy „Virtuoso”. To oryginalny kwartet zbudowany na bogactwie doświadczeń i długoletniej współpracy. Zespół wystąpi w składzie Przemysław Nawrocki (I skrzypce), Michał Kwaśniak (II skrzypce), Karol Piechowiak (altówka) oraz Jan Przytuła (wiolonczela). To jednak nie koniec uczty dla melomanów – od godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim, w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA wystąpi Kaunas Big Band.

Przed scenę na Rynku Staromiejskim zapraszamy natomiast wszystkich miłośników folkowych brzmień. Od godz. 20:00 wystąpi tercet „Słowianki”. Usłyszymy piosenki takie jak „Czerwone korale”, „Bałkanica”, „Skrzydlate ręce”, „Prawy do lewego”.

5 maja (niedziela)

Ostatni dzień Majówki z pewnością upłynie pod hasłem muzyki. Pod Krzywą Wieżą, o godz. 15:00 wystąpi Kapela Non Grata, która zamknie nowy cykl koncertów „Muzyki poważnej na leżakach”. Podczas występu, widzowie usłyszą pieśni miłosne wywodzące się z tradycji muzyki średniowiecznej, renesansowej czy celtyckiej. Równie ciekawą, muzyczną propozycją będzie recital fortepianowy „Moniuszko i jego Europa” o godz. 17:00 w Sali prób w CKK Jordanki. W Centrum Sztuki Współczesnej w godz. 12:00-20:00 czeka na nas „Kreatywne oprowadzanie”, „Magazyn Sztuki 7”, a także performace na wystawie „Do czysta”.

Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie koncert artysty od lat związanego z Toruniem. Już o 20:00, na Rynku Staromiejskim, wystąpi Maciej Tacher. Jako wokalista i autor tekstów, Tacher eklektycznie oscyluje między indie popem a folk rockiem, sięgając czasem również po motywy jazzowe. Na koncercie towarzyszyć mu będzie wokalistka i wiolonczelistka Infinito Quartet Klaudia Marzec.

Więcej informacji o toruńskiej Majówce na stronie www.tak.torun.pl.

Pełny harmonogram wydarzeń na stronie: https://www.torun.pl/majowka2019/

***

Koordynatorami Toruńskiej Majówki są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+