Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

W Majówkę posłuchaj muzyki poważnej... na leżaku

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r.

Długi weekend majowy to dobra okazja do odpoczynku przy relaksujących utworach. O tym, że także muzyka poważna brzmi doskonale w wiosennym charakterze, będzie można przekonać się w dniach od 2 do 5 maja w okolicy Krzywej Wieży w Toruniu. Podczas plenerowego cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, w godzinach popołudniowych wystąpią instrumentaliści, którzy w klasycznych gatunkach grają pierwsze skrzypce! Wstęp wolny – pod warunkiem zabrania ze sobą dobrego humoru!

„Muzyka poważna na leżakach” to nowy cykl koncertów, który na celu ma zaprezentować muzykę klasyczną w nieco lżejszym wydaniu. Występy duetów i zespołów odbywać będą się pod Krzywą Wieżą, codziennie od 2 do 5 maja 2019 r. Każdego dnia na melomanów czekać będzie inny zespół. Muzycy pojawiać się będą na schodach, balkonie czy w innych nietypowych przestrzeniach jednej z najbardziej charakterystycznych toruńskich budowli.

Otwarty charakter sprzyjać będzie majówkowej atmosferze. Przed Krzywą Wieżą pojawią się leżaki, a każdy z widzów będzie mógł usytuować się także ze swoim kocem i piknikowym koszem, by w wiosennej atmosferze posłuchać utworów wykonywanych przez utalentowanych instrumentalistów.

Wstęp wolny!

Czwartek, 2 maja, godz. 16:30

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne (Magdalena Miszewska-Zasadna i Aleksander Mozol)

Pierwszego dnia w klimatycznej atmosferze Krzywej Wieży, od godz. 16:30, usłyszymy muzykę w wykonaniu duetu z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. W jego składzie, na akordeonie, zagra Magdalena Miszewska-Zasadna, doświadczona instruktorka i nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, akompaniatorka Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, a także wieloletnia konferansjerka koncertów edukacyjnych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wraz z nią na skrzypcach zagra Aleksander Mozol, animator kultury, wieloletni nauczyciel muzyki, kierownik i wychowawca kapeli ludowej w Zespole Pieśni i Tańca „Młody Toruń” oraz założyciel ludowej kapeli „Cyraneczka”.

Duet wystąpi w składzie: Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon) oraz Aleksander Mozol (skrzypce).

Piątek, 3 maja, godz. 17:00

Fluent Ensemble

Dzień później, w piątek 3 maja o godz. 17:00, wystąpi duet „Fluent Ensemble”. Połączenie brzmienia akordeonu i saksofonu z dodatkiem nietypowego towarzystwa Krzywej Wieży z pewnością zapewni widzom niecodzienne wrażenia. Choć repertuar muzyków należy do zróżnicowanych, usłyszymy przede wszystkim kompozycje słynnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli. Duet przedstawi własne aranżacje utworów kompozytora, dostosowane do możliwości swoich instrumentów. Muzycy otrzymali już szereg nagród na międzynarodowych konkursach oraz brali udział w prestiżowych festiwalach.

Duet wystąpi w składzie: Wojciech Psiuk (saksofon) oraz Przemysław Wojciechowski (akordeon).

 

Muzyka poważna na leżakach 2019
Pobierz afisz

Sobota, 4 maja, godz. 17:00

Kwartet smyczkowy „Virtuoso”

W trzeci dzień cyklu, w repertuarze nie zabraknie, obok utworów muzyki klasycznej, także i tych bardziej rozrywkowych. O godz. 17:00 wystąpi kwartet smyczkowy „Virtuoso”. Wielokrotnie określani jako muzyczne perpetuum mobile, tak naprawdę to kwartet zbudowany na bogactwie doświadczeń i długoletniej współpracy. Siedząc na leżakach, widzowie usłyszą repertuar w aranżacji na skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Wszystko okraszone dużą dawką humoru.

Kwartet wystąpi w składzie: Przemysław Nawrocki (I skrzypce), Michał Kwaśniak (II skrzypce), Karol Piechowiak (altówka) oraz Jan Przytuła (wiolonczela).

Niedziela, 5 maja, godz. 15:00

Kapela Non Grata

Ostatni dzień koncertów „Muzyki poważnej na leżakach” będzie prawdziwą muzyczną podróżą do czasów dawnych! W cieniu średniowiecznej Krzywej Wieży, o godz. 15:00 wystąpi zespół wokalno-instrumentalny, który w swojej twórczości brzmieniami nawiązuje do dawnych tradycji muzycznych. Podczas koncertu dzięki zespołowi Kapela Non Grata widzowie usłyszą muzykę średniowieczną, renesansową i celtycką.

Na scenie zabrzmią niecodzienne instrumenty z dawnych epok. W majowym nastroju, na leżakach melomani usłyszeć będą mogli – cieszący się dużą popularnością – zbiór pieśni z dawnych czasów opiewających miłość.

Zespół wystąpi w składzie: Agnieszka Witki, Pola Berensdorff, Tomasz Kurjata, Tomasz Leszczyński.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu „Muzyka poważna na leżakach” jest bezpłatny

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.tak.torun.pl

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach odbywających się podczas Toruńskiej Majówki pod adresem: www.torun.pl/majowka2019

***

Organizatorami cyklu koncertów „Muzyka poważna na leżakach” są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+