Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Z różnorodnych miejsc na 11. Bella Skyway Festival w Toruniu!

Czwartek, 14 marca 2019 r.

Portugalia, Niemcy, Francja, ale i Kanada, Meksyk, Singapur oraz Australia – z tak przeróżnych zakątków świata spłynęły zgłoszenia na zakończony niemałym sukcesem nabór projektów na 11. edycję Bella Skyway Festival. Łącznie zgłoszono ponad 157 różnorodnych projektów z 28 krajów. Część z nich z pewnością pojawi się na festiwalu w Toruniu w dniach 20 – 25 sierpnia 2019 roku!

W tym roku nabór na świetlne instalacje i mappingi 3D zakończył się 28 lutego 2019 roku. Choć artyści mogli zgłaszać projekty niemal przez miesiąc, do ostatniej chwili spływały nowe zgłoszenia. Ostatecznie wpłynęło 157 propozycji twórców zajmujących się sztuką światła. Wśród nich dużą ilość przysłano z Europy. Obok polskich twórców, prym wiedli artyści francuscy, niemieccy, holenderscy, austriaccy i brytyjscy. Łącznie można mówić o propozycjach z 28 krajów, w tym z krajów pozaeuropejskich, takich jak Kanada, USA, Meksyk, Izrael, Japonia, Singapur oraz Australia.

Od samego początku staramy się, aby Bella Skyway Festival miał międzynarodowy charakter. Z każdym rokiem jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że tylu zdolnych artystów, nawet z drugiego końca świata, wyraża chęć współtworzenia toruńskiego festiwalu światła. – mówi Krystian Kubjaczyk, reprezentant zarządcy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Motyw przewodni 11. edycji Bella Skyway Festival – „Różnorodność miejsca” – przejawia się nie tylko w wielości miejsc, z których napływały zgłoszenia, ale także z charakteru zgłoszonych instalacji i mappingów 3D. Wśród nadesłanych prac pojawiły się między innymi laserowy tunel, świetlne widowisko z użyciem dronów, kilkunastometrowa latarnia morska, interaktywne serce nadludzkich rozmiarów, świetlny labirynt, ogromna ośmiornica czy mapping 3D generowany pulsem widza.

Cieszy nas tak duża i czasami bardzo odmienna interpretacja motywu przewodniego festiwalu jakim jest „Różnorodność miejsca”. W tym roku mija pięćdziesiąt lat od lądowania człowieka na Księżycu i chcielibyśmy podczas tegorocznego Bella Skyway Festival pokazać wyjątkową rozmaitość wszechświata. – tłumaczy Sylwia Nurkiewicz, koordynator Bella Skyway Festval.

Poziom wszystkich prac jest imponujący, jednak dopiero niebawem oficjalnie będzie wiadomo, które ze zjawiskowych propozycji znajdą się w programie 11. edycji Bella Skyway Festival.

Więcej informacji już wkrótce na stronie: http://www.bellaskyway.pl

* * *

11. Bella Skyway Festival odbędzie się w Toruniu, w dniach 20–25 sierpnia 2019 roku.
Organizatorami Bella Skyway Festival są
Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest
TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest
Województwo Kujawsko-Pomorskie.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+