Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Wystawa laureata Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu!

Środa, 9 stycznia 2019 r.

Jeszcze nie tak dawno, w czerwcu 2018 roku odsłaniał katarzynkę ze swoim nazwiskiem na Piernikowej Alei Gwiazd, a już w piątek, 11 stycznia po raz pierwszy w Toruniu zaprezentuje swoje prace. Filip Wolak –  fotograf, pilot, laureat prestiżowej nagrody Sony World Photography Awards 2016 na wystawie „Ponad zimą” zaprezentuje zdjęcia, które są efektem pasji do latania z miłością do fotografii. Wernisaż o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Wozownia (ul. Ducha św. 6).

Filip Wolak wykorzystuje doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Ponad Zimą” to przestrzeń, w której rzeczy przyjmują niecodzienne kształty, kontrastujące z czystym tłem ośnieżonej ziemi. Fotografowane obiekty są często rozpoznawalne dopiero poprzez rzucany przez nie cień, inne – wymagają wpatrzenia się w detale. Dzięki kontrastowi pomiędzy obiektem a tłem, granica pomiędzy rysunkiem a fotografią zatraca się.

Zima ma szczególne walory estetyczne – podkreśla Filip Wolak w jednym z wywiadów. – Śnieg jest jak biała kartka, na której można rysować, puszczać wodze fantazji. Do tego dochodzą sprawy techniczne, jak lepsza widoczność, bardziej stabilne powietrze, więc poza tym, że jest zimno, zimą znacznie łatwiej się lata. Mnie jednak przede wszystkim chodzi o piękno i poezję samej zimy.

fot. Filip Wolak

Za fotografię ośnieżonego Central Parku Filip Wolak zdobył Sony World Photography Awards 2016 w kategorii „Architektura” i dołączył tym samym do grona laureatów największego na świecie konkursu fotograficznego, do którego zgłoszonych zostało ponad 230 000 zdjęć. W 2017 i 2018 roku dopisał do swojego dorobku dwa kolejne prestiżowe wyróżnienia: PX3: Prix de la Photographie Paris i International Photography Awards.

Sam akt latania jest dla mnie poezją. Robienie zdjęć jest właśnie próbą uchwycenia liryczności tego momentu. Latając wpadam w rodzaj medytacji i to się potem manifestuje przez samą fotografię. To taki moment, kiedy jesteś sam ze sobą, z naturą, z maszyną… – dodaje fotograf.

Filip Wolak urodził się w Toruniu. Jest fotografem, pilotem i instruktorem lotniczym. Od 2000 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie rozpoczął swoją przygodę z awiacją, zdobywając zawodową licencję pilota. Dziś pracuje jako fotograf, a jego prace są publikowane w największych światowych tytułach. Za serię reportaży z klubów nocnych Nowego Jorku został wyróżniony tytułem Coolest Nightlife Photographer (Najfajniejszy Fotograf Sceny Klubowej) przez magazyn „Time Out New York” oraz Most Influential (Najbardziej Wpływowy) przez „Lens Magazine”. Współpracuje także z największymi nowojorskimi muzeami, takimi jak The Met, Guggenheim Museum, Whitney Museum of American Art. Kolekcjoner i restaurator flipperów. W wolnych chwilach podróżuje, wybierając zawsze miejsca ciekawe, aczkolwiek niekoniecznie wygodne. Jego życie codzienne możesz śledzić na Instagramie pod @filipwolak.

 

Filip Wolak: „Ponad zimą” – wystawa

11.01.2019–17.02.2019

Wernisaż wystawy: 11.01 (piątek), godz. 18.00 (wstęp wolny)

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu (ul. Ducha św. 6)

 

Spotkanie z fotografem Filipem Wolakiem

12.01.2019 (sobota), godz. 16.00 (wstęp wolny)

Prowadzenie: Magda Kujawa

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+