Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Co przed nami w 2019 roku?

Wtorek, 8 stycznia 2019 r.

Druga edycja pełnego doskonałej zabawy Archipelagu Zabawy – Festiwalu dla dzieci, kolejna edycja Festiwalu Sztuki Faktu, a także jak zwykle przepiękny i rozświetlony Bella Skyway Festival – w 2019 roku z całą pewnością nie zabraknie wielu okazji do emocji i wzruszeń! Ruszył także nabór na projekty w ramach Mikrowsparcia. Więcej informacji na: https://www.tak.torun.pl/mikrowsparcie/

Niewiele wypoczynku czeka nas po barwnych wydarzeniach świąteczno-noworocznych. Zaraz po Orszaku Trzech Króli warto udać się na wystawę „Ponad zimą”, doświadczonego pilota i fotografa Filipa Wolaka, laureata zeszłorocznej Piernikowej Alei Gwiazd. Już 11 stycznia 2019 roku w Galerii Sztuki Wozownia wernisaż niezwykłych zimowych kadrów widzianych z lotu ptaka.

fot. Filip Wolak

Plany na długi, aż 10-dniowy weekend majowy warto robić z wyprzedzeniem, więc już teraz proponujemy znaleźć czas na wydarzenia odbywające się podczas toruńskiej Majówki. W programie nie zabraknie wyjątkowych koncertów, licznych atrakcji sportowych, spektakli czy uroczystości o charakterze patriotycznym.

Czerwiec upłynie pod znakiem dziecięcej radości! Po pierwszej, niezwykle udanej edycji, do Areny Toruń powróci Archipelag Zabawy – Toruński Festiwal dla dzieci. Tym razem nie podczas dwóch, a aż trzech dni na wszystkich najmłodszych czekać będzie moc zabawy i atrakcji na kilku różnorodnych wyspach tematycznych. Można być pewnym, że podczas festiwalu doskonale bawić będą się zarówno dzieci, jak i dorośli!

Zeszłoroczna edycja pozytywnie zaskoczyła nas pod względem zaangażowania dzieci. Podczas pierwszego „Archipelagu Zabawy” przygotowaliśmy szereg atrakcji, warsztatów plastycznych, filmowych czy teatralnych, w których najmłodsi uczestniczyli z dużym zapałem. To, że dzieci chcą tak chętnie spędzać czas aktywnie, bez smartphone’a czy komputera, bardzo nas cieszy! – opowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Tradycyjnie koniec czerwca to czas, w którym mieszkańcy miasta świętują Dni Torunia. W tym czasie na torunian czekać będzie ogrom koncertów, wydarzeń i emocji zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie uroczyste odsłonięcie katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Tym razem pod Dworem Artusa swoje mosiężne tablice odsłonią Jakub Gierszał i toruńskie „Anioły”, czyli wszyscy żużlowcy związani z Toruniem, którzy na przestrzeni lat dostarczali torunianom emocji.

Tych nie zabraknie także w wakacje, podczas Kulturalnego Lata. Na przestrzeni czerwca, lipca i sierpnia w Toruniu m.in. dzięki Scenie Letniej, toruńska starówka stanie się kulturalnym i koncertowym sercem miasta. To będzie biło równie gorąco podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych, na którym ponownie grupy teatralne z całej Europy rozbawią i wprawią w podziw młodszych i starszych torunian!

 

fot. Adam Brzoza (National Geographic)

W ostatni pełny tydzień sierpnia Toruń zmieni się nie do poznania, a to za sprawą kolejnej, widowiskowej edycji jednego z największych festiwali światła w Europie – Bella Skyway Festival. W zeszłym roku wydarzenie upłynęło pod hasłem „Energia”. Widzowie mogli zobaczyć instalacje z ogniem oraz muzyką na żywo – elementami, których na toruńskim festiwalu światła jeszcze nie było! Jak będzie w tym roku? Z pewnością podczas XI. edycji Bella Skyway Festival w sierpniu 2019 roku instalacje i mappingi artystów z całego świata rozświetlą Toruń.

Po Bella Skyway Festival, jesienną szarugę warto zastąpić wizytą na Festiwalu Sztuki Faktu, który po raz siódmy zaprezentuje najlepsze reportaże, dokumenty i filmy z pogranicza reportażu. W programie pojawią się pasjonujące dyskusje o kondycji polskiego dziennikarstwa, popularny blok filmów fabularnych opartych na fakcie czy szeregu pokazów specjalnych w ramach festiwalu.

Zwyczajowo koniec roku pożegnamy cyklem wydarzeń świąteczno-noworocznych. Na kilka dni przed wigilią odbędzie się wigilijne spotkanie Prezydenta Miasta Torunia z mieszkańcami, a 31 grudnia przywitamy Nowy Rok na Sylwestrze Miejskim. Okres świąteczny zakończy się 6 stycznia kolorową paradą z atrakcjami w ramach Święta Trzech Króli.

Przypominamy także, że w ramach programu Mikrowsparcie ruszą w tym roku dwa nabory, podczas których zgłaszać można wnioski. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie wsparcie rzeczowego na wszystkie działania edukacyjne, festiwale, koncerty czy wystawy. Pierwszy z naborów już się rozpoczął i trwać będzie do czwartku, 31 stycznia 2019 roku. Więcej informacji na stronie: https://www.tak.torun.pl/mikrowsparcie/.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+