Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2018 » Festiwal Sztuki Faktu 2018
Czwartek, 22 listopada 2018 r.
W przedostatni weekend listopada z pewnością warto wybrać się na Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Przegląd filmów dokumentalnych mistrzów polskiej kinematografii, kolejne pokazy w ramach cyklu „Fakt w fabule”, panele dyskusyjne, spotkania z dziennikarzami, a także Gala Zamknięcia z piosenkami cenionego poety i artysty kabaretowego – to tylko kilka z wielu atrakcji podczas festiwalu, który potrwa do soboty 24 listopada. Wciąż można odebrać darmowe wejściówki na poszczególne bloki.
Drugi dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 9:30 na Małej Scenie ACKiS „Od Nowa” pokazem najlepszych reportaży z przeglądu konkursowego, który poprowadzi Barbara Paciorkowska, członek jury, członek jury konkursowego, dziennikarka, reporterka, dokumentalistka, zdobywczyni wielu nagród takich jak Prix Italia, Prix Europa czy Zielony Oskar.
Zaraz po nim, o godz. 11:30 gratka dla miłośników Polskiej Szkoły Filmowej – przegląd Mistrzów Polskiego Kina PWSFTviT poprowadzi prof. Andrzej Sapija (PWSFTviT). W programie m.in. realizacje filmowe Krzysztofa Sheybala („Pierwsze etiudy”, 1949), Andrzeja Wajdy („Zły chłopiec”, 1951), Romana Polańskiego („Dwaj ludzie z szafą”, 1958), Jerzego Skolimowskiego („Hamleś”, 1960), Krzysztofa Kieślowskiego („Urząd”, 1966), Filipa Bajona („Przyczynek do teorii Językoznawstwa”, 1972) czy Jana Jakuba Kolskiego („Umieranko”, 1984). Od 14:00 widzowie festiwalu będą mogli natomiast poznać mniej znane fakty z polskiej historii w ramach bloku „Historia w ożywionych obrazach z cyklu Polska Niepodległa”. Będzie to doskonała okazja, aby spotkać się z jego pomysłodawcą Markiem Brodzkim. Podczas panelu pokazane zostaną również dwa filmy „Wiosna roku 1905” właśnie autorstwa Stanisława Masłowskiego oraz „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc” Stanisława Kaczora — Batowskiego.
![]() | Afisz VI. Festiwalu Sztuki Faktu Pobierz afisz |
![]() | Festiwal Sztuki Faktu 2018 — Katalog Pobierz katalog festiwalowy |
W tym samym czasie na Nowej Scenie (sala kinowa) ACKiS „Od Nowa” od godz. 9:00 dla wszystkich zainteresowanych pokazana zostanie druga część panelu „MiniINPUT Świat od środka – Pokazy dokumentów z międzynarodowej Konferencji INPUT 2018 cz. 2”. Podczas niego wyświetlony zostanie film „National Bird” autorstwa Soni Kennenbeck. Zaraz po nim, o 11:00 zaplanowane zostało spotkanie z Grzegorzem Gajewskim, autorem cyklu dokumentalnego „Wojownicy czasu” o ludziach i rzeczach – narzędziach wojny, które teraz otrzymują nowe życie dzięki miłośnikom dawnej broni. Niewiele później, o 12:30, dyrektor programowy kanału TVP Historia, Piotr Legutko, opowie o początkach i funkcjonowaniu programu, który od 3 maja 2007 roku działa na rzecz rozwijania świadomości historycznej Polaków i szeroko rozumianej edukacji historycznej. Podczas spotkania uczestnicy zobaczą także dokumenty z cyklu „Rodzina Niepodległej” oraz „Marzyciele”, a także reportaż „Morskie oko nasze” Moniki Skwirtniańskiej.
Od godziny 15:00 również w sali kinowej (Nowa Scena) coś dla wszystkich miłośników filmów długometrażowych. W ramach cyklu „Fakt w fabule” pokazany zostanie wielokrotnie nagradzane (15 nagród, w tym aż 10 zagranicznych), dzieło w reżyserii Janusza Zaorskiego, do którego muzykę stworzył Przemysław Gintrowski. „Matka królów” (1982) to ekranizacja wydanej w 1957 r., w nakładzie zaledwie 10 tysięcy egzemplarzy, powieści Kazimierza Brandysa, która opowiada historię zubożałej Łucji Król, która w 1933 roku po śmierci męża przeprowadza się wraz z trzema synami – Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Zaraz po nim, o godz. 18:00, wyświetlony zostanie fascynująca animacja „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Animacja na bazie książki o tym samym tytule to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie.
Drugi dzień festiwalu zakończy się panelem, na który z pewnością czeka wielu adeptów sztuki dziennikarskiej, czyli „Noc Reporterów”. Od godz. 20:00 Mała Scena ACKiS „Od Nowa” oddana zostanie do dyspozycji Katarzyny Marcysiak, która przepytywać będzie znanych reporterów i dokumentalistów. Wśród zaproszonych gości zobaczymy: Wojciecha Bojanowskiego, dziennikarza śledczego związanego z „Faktami” i „Superwizjerem”, Barbarę Włodarczyk, związaną z redakcją publicystyki międzynarodowej TVP dziennikarkę, która zajmuje się tematyką krajów byłego ZSRR oraz Jerzego Morawskiego, polskiego scenarzystę filmowego, realizatora filmów dokumentalnych i reportera.
Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się blokami tematycznymi związanymi z telewizją Biełsat TV. Od godz. 10:00 widzowie będą mogli zobaczyć film dokumentalny „Stripiz i wojna” w reżyserii Andrei Kutsili, który opowiada historię konfliktu pokoleniowego pewnej rodziny mieszkającej w Mińsku – dziadka, podpułkownika rezerwy i wnuka, który marzy o otworzeniu własnego teatru tańca erotycznego. Następnie po nim o godz. 11:00 przewidziany jest panel dyskusyjny pt. „100 lat Intermarium. Jak narody Europy Środkowo-Wschodniej rozumieją niepodległość”, który poprowadzi dyrektor Biełsat TV, Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Ciekawą propozycją dla miłośników kina fabularnego z pewnością będzie ostatni pokaz w ramach cyklu „Fakt w fabule”, podczas którego pokazany zostanie ostatni film w reżyserii przedwcześnie zmarłego Andrzeja Munka, znakomitego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej. „Zezowate szczęście” (1960) to adaptacja opowiadania „Sześć wcieleń Jana Piszczyka”, pióra Jerzego Stefana Stawińskiego, autora scenariuszy do takich arcydzieł jak „Kanał”, „Eroica” czy „Pułkownik Kwiatkowski”. Produkcja nakreśla historię Jana Piszczyka, który próbuje przekonać dyrektora zakładu karnego, by pozwolił mu pozostać w bezpiecznych murach więzienia. W tym celu opowiada dzieje swojego życia.
Tradycyjnie już zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Zamknięcia, na której ogłoszeni zostaną zwycięzcy na najlepszy reportaż telewizyjny i film dokumentalny z pogranicza reportażu. Podczas Gali, o 18:00 w sali koncertowej CKK Jordanki wystąpi także aktor teatralny Piotr Machalica z recitalem „Mój ulubiony Młynarski”, podczas którego usłyszymy takie wybitne utwory spod pióra Mistrza jak „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą” czy „Blue Tango”. Podczas Gali wystąpi także Band Igora Nowickiego oraz Agnieszka Twardowska, a poprowadzą ją Marta Nowicka-Bujak (TV Toruń), Mariusz Kluszczyński (TVP3 Bydgoszcz). Doskonałą rozgrzewką przed Recitalem „Mój ulubiony Młynarski” będzie natomiast o godz. 13:30 w Sali kameralnej CKK Jordanki pokaz filmu „Młynarski. Piosenka Finałowa” i spotkanie z autorką Alicją Albrecht, które poprowadzi Katarzyna Marcysiak.
***
Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Mecenasami festiwalu są dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła oraz FF Music, właściciel portalu Niezła Sztuka.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020
***
Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:
„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020
Piątek, 8 lutego 2019 r.
Środa, 2 stycznia 2019 r.
Piątek, 21 grudnia 2018 r.