Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

„Mała Rapsodia Polska” na stulecie niepodległości

Czwartek, 18 października 2018 r.

Toruńskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przyjmą muzyczny charakter już 8 listopada w Auli UMK wydarzeniem łączącym w sobie podniosły charakter uroczystości i radosny nastrój świętowania. Jego pierwszą część stanowić będzie niezwykły koncert „Mała Rapsodia Polska” – niezwykłe połączenie muzyki klasycznej z malarstwem i poezją. W drugiej części wydarzenia na scenie zabrzmi zupełnie inna muzyka w wykonaniu Tomasza Karolaka i zespołu Pączki w Tłuszczu.

8 listopada o godzinie 18:00 na Auli UMK odbędzie się interesujący występ, upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, stworzony przez kompozytora i pianistę Janusza Blecharza. Natchnienie dla artysty stanowiły prace innego twórcy – profesora Czesława Dźwigaja, rzeźbiarza, malarza i grafika. Malarski tetraptyk zatytułowany „Mała Rapsodia Polska”, który stał się inspiracją do stworzenia widowiska, stanowić będzie multimedialną scenografię koncertu. Skomponowana przez Blecharza muzyka wykonywana będzie na żywo przez Orkiestrę Fundacji Pro Artem składającej się z muzyków Akademii Beethovenowskiej, którym towarzyszyć będą chór z solistką Moniką Gębalą oraz znany z seriali „Czas honoru” i „To nie koniec świata!” aktor Artur Dziurman.

„Mała Rapsodia Polska” ma, w zamyśle autora, stanowić świadectwo patriotyzmu i znak kultywowania najwyższych wartości narodowych, stając się symbolem i przesłaniem do młodego pokolenia. Widowisko ma przypomnieć odbiorcom jak istotnym wydarzeniem było ogłoszenie przed stu laty Niepodległości naszego narodu i ustanowienie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Mała Rapsodia Polska i Tomasz Karolak z Pączkami w Tłuszczu

Mała Rapsodia Polska i Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu
Pobierz afisz wydarzenia

Zaproszona do współpracy przy projekcie Orkiestra Fundacji Pro Artem składająca się z muzyków Akademii Beethovenowskiej idealnie wpasowuje się w założenia twórców, chcących dotrzeć do młodego pokolenia. Fundacja Pro Artem powstała dla wspierania historycznego i kulturalnego dziedzictwa narodowego Polski. Członkami Orkiestry są natomiast jedni z najwybitniejszych studentów i absolwentów europejskich wyższych szkół muzycznych między innymi z Polski, Nieniec, Brukseli czy Paryża – przedstawiciele młodego pokolenia muzyków.

W drugiej części koncertu toruńskiej publiczności zaprezentuje się, ze swoim autorskim repertuarem, aktor filmowy i teatralny Tomasz Karolak wraz z zespołem Pączki w Tłuszczu. Muzycy zaproponują zupełnie inne, rockowo-popowe podejście do świętowania tego niezwykłego jubileuszu, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Bilety na wydarzenie będą dostępne w sprzedaży od 22 października w kasie CKK Jordanki (Al. Solidarności 1-3) oraz w sklepie „Pamiątki pod Ratuszem” (ul. Rynek Staromiejski 1). Ceny biletów w zależności od sektora wynoszą 25 zł i 15 zł.

Obowiązuje również specjalna zniżka dla posiadaczy Karty Seniora oraz Karty Dużej Rodziny. Ich posiadacze będą mogli zakupić bilety w cenie 10 zł.

***

Organizatorami koncertu „Mała Rapsodia Polska” oraz Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem wydarzenia jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia  spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+