Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Leap Into A Point w ramach Rezydencji Artystycznych

Poniedziałek, 3 września 2018 r.

Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza w środę 5 września o godz. 17:00 do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na otwarcie multimedialnej instalacji autorstwa młodej macedońskiej artystki, zafascynowanej problemem upływu czasu i jego znaczenia dla różnych środowisk i warstw społecznych w kontekście praktyk artystycznych. Prezentowane eksperymentalne filmy, slajdy i odtwarzany dźwięk zgłębiać będą ideę czasu i możliwość przeskoku do punktu w czasie. Obok każdego telewizora widzowie znajdą kartki, na których będą mogli napisać lub narysować własną koncepcję czasu, wykorzystując twórczość artystki jako inspirację.

Kirila Cvetkovska bierze udział w tegorocznym programie Rezydencji Artystycznych, realizowanym przez TAK w partnerstwie z CSW „Znaki Czasu w Toruniu”. Jest niezależną badaczką, kuratorką i artystką z Macedonii. Po studiach z historii sztuki i psychologii w Rzymie uczestniczyła w programowaniu kulturalnego projektu Tevereterno (zarówno w Rzymie, jak i w Nowym Jorku), którego celem było stworzenie pierwszej i największej publicznej przestrzeni dla sztuki współczesnej na miejskim nabrzeżu Tybru. W ramach tej inicjatywy pracowała jako asystentka Williama Kentridge`a realizującego instalację Triumphs and Laments — długiego na 550 metrów fryzu odkrywającego największe sukcesy i porażki Rzymu, który zdobi nabrzeże rzeki w stolicy Włoch.

Kirila brała udział w kilku rezydencjach artystycznych, m.in. w Bułgarii w organizacji KRUG dedykowanej młodym twórcom i w Blue Mountain Center w USA, które zrzesza pisarzy, artystów i aktywistów. W tym roku brała udział w warsztacie Tate Intensive: Making Space, Holding Space, Giving Space w londyńskiej galerii Tate Modern, a także w programie dla młodych kuratorów w Belgradzie What Could / Should Curating Do.

Obecnie Kirila mieszka w Macedonii, gdzie współpracuje z organizacjami non-profit i kulturalnymi instytucjami w swoim rodzinnym mieście. Z artystami w Rzymie realizuje eksperymentalne projekty artystyczne. Jest częścią kolektywu „Solitute”, który współtworzy z artystką Sarą Spizzichino i fotografką Rivką Spizzichino, organizując artystyczne interwencje społeczne. Pierwsza z nich miała miejsce w La Spezia we Włoszech i była eksperymentalnym wydarzeniem społeczno-artystycznym.

Własne badania i praktyka artystyczna Kirilii koncentrują się na tematach zbiorowej pamięci, czasu, utraty i dystansu, analizie wartości międzykulturowych, obejmujących te zagadnienia i ich manifestację. Kirila nieustannie poszukuje kreatywności i oryginalnych środków wyrazu, dąży do wymiany wartości kulturowych i uwolnienia się od ograniczeń konsumpcjonizmu. Jednocześnie stara się dostarczać sztukę szerszej publiczności, w miejscach pozbawionych uznanej sceny artystycznej.

W realizacji instalacji prezentowanej w Toruniu artystkę wspomagał kompozytor i pianista jazzowy z Macedonii, Gordan Spasovski, który specjalnie na tę okazję napisał ścieżkę dźwiękową, będącą zapisem jego przemyśleń na temat czasu i możliwości poruszania się w czasie.

Kirila Cvetkovska

Leap Into A Point

Instalacja multimedialna w ramach programu Rezydencji Artystycznych Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Wideo & fotografie & teksty: Kirila Cvetkovska

Oryginalna ścieżka dźwiękowa: Gordan Spasovski

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 13

Otwarcie: 5 września 2018r. o g. 17:00

Wystawa otwarta do 16 września 2018 r.

 

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+