Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

„Nasz bezpieczny świat”. Fotorelacja

Środa, 7 marca 2012 r.

Czy współczesny świat poddaje nas zbyt dużej kontroli, by zapewnić nam bezpieczeństwo? Jakie są granice ograniczania naszych praw i swobód? — takie pytania stawiają autorzy projektu fotograficznego „Nasz Bezpieczny Świat”, realizowanego od 2011 roku w Toruniu.

Projekt „Nasz bezpieczny świat” to autorska wypowiedź artysty fotografika Marka Czarneckiego na temat współczesnego świata, który zapewniając nam wysoki poziom bezpieczeństwa, jednocześnie nakłada na nas dużo ograniczeń. Artysta przedstawia swój autorski punkt widzenia za pomocą obrazów fotograficznych realizowanych z udziałem statystów-wolontariuszy.

Żyjemy w świecie, określanym mianem globalnej wioski, w którym rozwój nauki i techniki dostarcza nam narzędzi do niczym nieograniczonego rozwoju osobistego — wyjaśnia Marek Czarnecki, autor projektu. Po drodze okazuje się, że ten nasz cywilizowany świat, wcale nie staje się bardziej bezpieczny dla człowieka, bowiem wiele spraw, które z pozoru są rygorystycznie kontrolowane, wymyka się spod nadzoru istniejących.

Marek Czarnecki, uznany toruński fotografik uprawia fotografię plenerową oraz fotografię panoramiczną, będącą unikalną rejestracją obrazu z perspektywą 360˚ i więcej. Jest twórcą wielu projektów fotograficznych i laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym czterokrotnie przyznanej statuetki Oskara przyznanej przez MPA i BIPP w Wielkiej Brytanii.

Projekt fotograficzny „Nasz bezpieczny świat”, realizowany od 2011 roku, zaskakuje różnorodnością scenerii. Sesje fotograficzne z udziałem statystów-wolontariuszy odbywają się w plenerach miejskich, wiejskich, industrialnych, w środkach komunikacji publicznej, a także w plenerach naturalnych takich jak: pola, lasy, łąki. Projekt zakończy wystawa prac w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Szczegółowe informacje na temat plenerów fotograficznych można znaleźć na stronach internetowych: www.naszbezpiecznyswiat.com oraz www.oursafetyworld.com.

Partnerami projektu „Nasz bezpieczny świat” są Toruńska Agenda Kulturalna oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

* * *

Przestrzeń wystawiennicza toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” 5 marca 2012 roku, stała się scenerią wyjątkowej sesji fotograficznej. W kaftanach bezpieczeństwa, charakterystycznych dla projektu „Nasz Bezpieczny Świat” wystąpiło 36 wolontariuszy-statystów, w tym grupa Studentów Trzeciego Wieku.

Galeria zdjęć z sesji fotograficznych, które były realizowane od 5 listopada 2011 roku do 18 lutego 2012 roku. Wolontariusze-statyści pozowali w wyjątkowych plenerach: Kinoteatru Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, klubu Lizard King, na terenach po byłej Jednostce Armii Radzieckiej, polu kukurydzy w okolicach Czarnowa i w ruinach Zamku Krzyżackiego.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+