Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Długi weekend w Toruniu

Wtorek, 14 sierpnia 2018 r.

Akrobatyczne sztuczki w spektaklu „[Dream!]” w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, zjawiskowe pokazy linoskoczków na Festiwalu Wisły, ostatni koncert w tegorocznej edycji plebiscytu „Scena jest Wasza”, a także występ gwiazd na Koncercie Pamięci Andrzeja Zauchy – w długi weekend Toruń pełen będzie różnorodnych atrakcji.

„Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę” – pokaz linoskoczków

Pierwsze atrakcje długiego weekendu rozpoczną się już we wtorek, 14 sierpnia. Związane będą z tegoroczną edycją Festiwalu Wisły, który w tym roku odbywa się w dniach 12 – 15 sierpnia. Wydarzenie wzoruje się na Festiwalu Loary w Orleanie, imprezie prezentującej tradycyjne żeglarstwo rzeczne z terenu całej Europy. Podczas czterech dni z Królową Polskich Rzek, Wisłą, w programie znalazły się pokazy tradycyjnych łodzi i statków rzecznych, degustacje potraw flisackich czy różnorodne koncerty.

Niezwykle ciekawym wydarzeniem w programie Festiwalu Wisły będzie zjawiskowy pokaz linoskoczków, pt. „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”, który odbędzie się 14 sierpnia, we wtorek, w godzinach 15.00 – 18.00. Na linie o długości do 460 m, rozciągniętej w poprzek Wisły, najsprawniejsi linoskoczkowie m.in. rekordziści świata Danny Mensik i Nathan Paulin oraz Polak – Kamil Dudek pokażą swoje niecodzienne umiejętności. Sportowców dopingować będzie można na Bulwarze Filadelfijskim od godz. 15.00. Wstęp wolny. Zapowiada się ekscytujące wydarzenie!

„Scena jest Wasza”

Równie emocjonująco zapowiada się ostatni koncert w ramach plebiscytu „Scena jest Wasza”, który odbędzie się w czwartek, 16 sierpnia o godz. 18:00. Na Scenie na Wiśle przy Bulwarze Filadelfijskim wystąpią Unknown Waves, Steel Drunk, GRANDA oraz Yevhen Kovalenko. Wcześniej na scenie swoje umiejętności pokazali: 5 lipca – LEV AARONOV oraz Watson, 4 sierpnia – Wasylkowski/Tihy oraz Ave, a także 10 sierpnia – Julia i Laura Jeżewskie.

Scena jest Wasza

„Scena jest Wasza” to realizowany przez Toruńską Agendę Kulturalną koncertowy cykl mający na celu promowanie młodych toruńskich talentów. Koncerty debiutantów i wykonawców, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną przygodę, odbywają się w ramach szerszego wakacyjnego pasma kulturalnych wydarzeń Sceny Letniej na barce na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. W 2018 roku lokalni artyści i muzycy, amatorzy i debiutanci, soliści i zespoły prezentują się w ramach projektu „Scena jest Wasza” po raz piąty! Projekt „Scena jest Wasza” zwieńczy głosowanie publiczności, którego zwycięzca otrzyma możliwość realizacji profesjonalnego teledysku. Więcej informacji już niebawem!

 

Koncert Pamięci Andrzeja Zauchy

Dzień później, bo w piątek 17 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się niezwykły Koncert Pamięci Andrzeja Zauchy. Na klimatycznej Scenie na Wiśle, ulokowanej przy Bulwarze Filadelfijskim wystąpi plejada polskiej sceny muzycznej pod kierownictwem Pawła Tomaszewskiego. Na scenie zaprezentuje się Krystyna Prońko, Katarzyna Groniec, Piotr Zubek, Janusz Szrom, Wiktoria Węgrzyn, Michał Kaczmarek, Paweł Wolsztyński, Agnieszka Twardowska, oraz Małgorzata Ostrowska. Koncert poprowadzi legenda polskiego dziennikarstwa muzycznego, Maria Szabłowska. Wstęp wolny!

Koncert Pamięci Andrzeja Zauchy

„[Dream!]” na Festiwalu Teatrów Ulicznych

Niedziela, 19 sierpnia upłynie nam natomiast pod hasłem niezwykłych akrobacji na Festiwalu Teatrów Ulicznych. Na Rynku Staromiejskim, podczas dwóch pokazów, o godz. 17.00 i 19.00, swoje umiejętności zaprezentuje austriacki duet Belle Etage. „[Dream!]” to niemy spektakl, swoista powieść jak marzenie, milczące przeciwieństwo głośnej i energicznej atmosfery festiwalowej. Artystki wprowadzą publiczność w inspirującą przestrzeń, w której można odpocząć i się zrelaksować. Spektakl pokazywany był zarówno na festiwalach w Austrii, ale i Niemczech, Włoszech, Chorwacji czy Polsce, za każdym razem budząc entuzjastyczne i ciepłe przyjęcie.

Festiwal Teatrów Ulicznych — Belle Etage — "[Dream!]"
Pobierz afisz wydarzenia

Toruńska Agenda Kulturalna zachęca także do wzięcia udziału w trwającym konkursie fotograficznym pod nazwą „Teatry uliczne w obiektywie”. Bez wątpienia spektakl „[Dream!]” dostarczy wiele ciekawych kadrów, które zasługują na uwiecznienie, a być może i na główną nagrodę! Jednocześnie przypominamy, że konkurs obejmuje wszystkie spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Aby wziąć w nim udział wystarczy, że podczas jednego ze spektakli w ramach festiwalu uczestnik zrobi zdjęcie i prześle je na adres konkurs@tak.torun.pl! Autorzy trzech najlepszych zdjęć  otrzymają nagrodę specjalną aparat Fujifilm Instax Mini 90. Dodatkowo wyróżnione zostaną trzy zdjęcia, a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci gadżetów Toruńskiej Agendy Toruńskiej. Swoje zgłoszenia można przesyłać do 24 września 2018 roku.

Więcej informacji pod adresem: https://www.tak.torun.pl/a/646

 ***

Sponsorem Festiwalu Teatrów Ulicznych jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń należąca do grupy PGE Energia Ciepła. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+