Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Krzywa Wieża otwarta dla zwiedzających!

Środa, 1 sierpnia 2018 r.

Czy życie w średniowieczu było łatwe? Jak ubierali się ludzie na co dzień? Czy było im wygodnie? – na takie i inne pytania odpowiedzą animatorzy w nowo-otwartej dla zwiedzających legendarnej Krzywej Wieży! Codziennie od godziny 10:00 do godziny 18:00 w wakacje można odwiedzać jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Toruniu!

Jeszcze do niedawna Krzywą Wieżę wycieczki mogły oglądać tylko z zewnątrz, sprawdzając czystość swojego sumienia, opierając się o jej ścianę. Teraz legendarna baszta jest na wyciągnięcie ręki – i to dosłownie – od środka. Nowo otwarty zabytek, to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą w aktywny sposób dowiedzieć się nieco o życiu średniowiecznych ludzi – podkreśla Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Toruńska starówka urzeka gotycką architekturą, która nadaję miastu niepowtarzalną średniowieczną atmosferę. Interaktywna podróż do zmierzchłych czasów w Krzywej Wieży sprawia, że te doznania stają się pełniejsze. Animatorzy przybliżą gościom każdy aspekt życia dawnej epoki – od prozy domowego ogniska, przez niespokojne chwile zamieszek i wojen, aż po trud codziennej pracy mieszkańców miasta. W Krzywej Wieży odnaleźć można odpowiedź na wiele pytań. Czym różnił się strażnik od rycerza? Czy kolczuga i miecz faktycznie były ciężkie? Jak ubierali się ludzie na co dzień? I czy było im wygodnie? Co jedli? Czy życie w średniowieczu było łatwe? Ekspozycja została podzielona na piętra, w których na zwiedzających czekają animatorzy. Tutaj nikt nie usłyszy, że nie można czegoś dotykać, czy gdzieś wejść. Wręcz przeciwnie. Tylko pobudzając wszystkie zmysły można prawdziwie odczuć atmosferę tego miejsca!

Parter budynku to sala cywilna – odnaleźć tu można rzeczy codziennego użytku, takie jak ubrania, zastawa stołowa, akcesoria kuchenne i narzędzia potrzebne do prostej pracy.

Pierwsze piętro to zbrojownia – najważniejsze miejsce w całej wieży, z którego wyjść można na balkon łączący budynek z murami. Jeśli ktoś całe życie marzył, by stać się prawdziwym rycerzem – tutaj jest to możliwe!

Drugie, ostatnie piętro zawiera w sobie dwie atrakcje – pierwsza to sala sama w sobie, a właściwie podłoga, która odtworzona została na wzór tej sprzed XIX wieku. Jest więc zupełnie krzywa, podobnie jak krzywe do dziś są mury Krzywej Wieży. Na podłodze mieści się natomiast warsztat krawca i kaletnika.

Nowo-otwartą Krzywą Wieżę można zwiedzać codziennie w okresie wakacyjnym od godziny 10:00 do godziny 18:00

Bilety:

Bilet normalny: 5zł

Bilet ulgowy: 2zł

 

Więcej informacji na fanpage`u Krzywej Wieży na Facebooku: https://web.facebook.com/krzywawiezatorun/

Informacje i zapisy grup pod numerem telefonu: 796 566 256

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+