Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Rozpocznij Majówkę w Toruniu tanecznym krokiem!

Piątek, 27 kwietnia 2018 r.

Liczne warsztaty, spektakle czy imprezy – podczas 10 dni długiego weekendu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Toruńska Majówka rozpocznie się z przytupem – już jutro, 28 kwietnia, od godziny 14:00 na Rynku Staromiejskim zobaczyć będzie można czarujące pokazy taneczne w związku ze Świętem Tańca. Kolejne dni obfitować będą za to w niezwykłe wydarzenia i koncerty!

W tym roku Święto Tańca zapowiada się fascynująco. Od godziny 14:00, 28 kwietnia, na Rynku Staromiejskim wystąpią przeróżne grupy i tancerze, które zaprezentują całe spektrum stylów tanecznych – począwszy od jazzu, poprzez hip-hop, a skończywszy na tradycyjnym tańcu irlandzkim. Wstęp bezpłatny!

Wśród grup i szkół tanecznych zobaczymy występy zespołu PUENTA i zespołu HULAJ-NOGA z OPP Dom Harcerza w Toruniu, Urban Dance School, Zespołu Tańca Nowoczesnego RYTM-X, Studia Tańca Sportowego FAN, Grupy Jazz z Powietrzyńska Studio Tańca, Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych tARTak czy Formacji MIX ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu. Wśród występów przewidziane są także pokazy tańca orientalnego w wykonaniu Zooni i Kamini Oriental Dance, tańca brzucha w interpretacji Beledi Belly Dance czy tradycyjnego tańca irlandzkiego, który pokaże Zespół Tańca Irlandzkiego Avalon.

TAK-ST-2018-B1.png

Występy będzie można oglądać do godz. 18:00. Natomiast dla bardziej aktywnych, w ramach Święta Tańca, przewidziane zostały także warsztaty Zumba Fitness, które poprowadzą Tomasz Florja i Mariusz Kazimierz, licencjonowani instruktorzy.

Tomasz Florja.jpg

Tomasz Florja i Mariusz Kazimierz, licencjonowani instruktorzy poprowadzą warsztaty Zumba Fitness podczas Święta Tańca.

Początek Majówki to także inauguracja sezonu turystycznego. Już 29 kwietnia, na Rynku Nowomiejskim w godzinach 12:00–17:00 będzie można zapoznać się z przeróżnymi atrakcjami turystycznymi przygotowanymi przez przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych. Natomiast od 1 maja w CK Zamek Krzyżacki rozpoczyna się Majówka Rycerska, podczas której przez trzy dni uczestniczyć będzie można w Jarmarku Regionalnym, licznych grach i zabawach, a także zobaczyć pokazy walk czy turnieje rycerskie.

Nie zabraknie też mocy koncertów, takich jak „The American Landscape”, Gala operowo-operetkowa w wykonaniu Sonori Ensemble, Symfonika Familijna czy Wojtek Szczepanik Piano Solo. 1 maja rozpocznie się natomiast XXV Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018 – na godz. 18:00 przewidziano koncert inauguracyjny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

 

W wyborny nastrój z pewnością wprowadzi za to inne wydarzenie zaplanowane na wieczór tego samego dnia. O godzinie 20:00, dla wszystkich wielbicieli gitarowych brzmień, na Rynku Staromiejskim wystąpi argentyński bluesman, Jose Luis Pardo.

Koncert José Luisa Pardo niewątpliwie będzie nie lada wydarzeniem. Gitarzysta łączy w swojej grze argentyńską żywiołowość z hiszpańskim temperamentem. Oprócz klasycznego bluesa, usłyszymy nietypową mieszankę muzyki blues, soul, rock, rag time czy funk – tłumaczy Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

José Luis Pardo to argentyński gitarzysta, który urodził się w Buenos Aires. Swoją karierę zaczął w momencie, gdy w wieku 11 lat chwycił po raz pierwszy za gitarę, by potem w wieku 13 lat odkryć bluesa, a w wieku 15 lat grywać już klubach Buenos Aires. Po ponad 15 latach koncertowania, Pardo dawał koncerty niemal na całym świecie: w Południowej Afryce, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Łotwie, Armenii, Brazylii, Armenii czy nawet w Indiach i Kongo.

Już w wieku 20 lat był członkiem zespołu Albert King Tribute Band, a od 2008 roku założył własny zespół The Mojo Workers, który był jednym z ważniejszych zespołów bluesowych w Buenos Aires. Od ponad 8 lat mieszka w Hiszpanii, w Madrycie, nie tylko rozwijając swój solowy projekt, ale także będąc nauczycielem – jest jednym z założycieli Madrid Blues School. W 2017 roku wydał dziewiąty album pt. „Ruccula for Dracula”, na którym oprócz bluesa eksploruje inne, najbardziej znane gatunki amerykańskiej muzyki.

 

Wstęp na ten koncert jest bezpłatny.

 

Więcej informacji o wydarzeniach podczas Majówki na: https://www.tak.torun.pl/a/608

Pełen program toruńskiej Majówki na: https://www.torun.pl/majowka2018/Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+