Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruńska Majówka pełna atrakcji!

Piątek, 20 kwietnia 2018 r.

Występ autora „Gdzie się podziały tamte prywatki”, Wojciecha Gąssowskiego, energetyczny koncert Natalii Kukulskiej, kolejna odsłona Święta Tańca, a także liczne spotkania, spektakle, warsztaty, wystawy, uroczystości wojskowe oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny – to wszystko podczas tegorocznej toruńskiej Majówki, która w tym roku potrwa od 27 kwietnia, aż do 6 maja 2018 roku!

27 kwietnia (Piątek)

Długi weekend majowy rozpocznie się już w piątek, 27 kwietnia 2018 roku. W ramach różnorodnych atrakcji w Muzeum Okręgowym przewidziane zostały, m. in. „Piernikowe nowalijki”, prelekcja o historii ubioru w Chinach czy historie o dawnym, rycerskim uzbrojeniu, natomiast w Centrum Nowoczesności warsztaty przedszkolne „Mały Naukowiec”. Na „The American Landscape” – niespotykany koncert połączony z fotochoreografią zaprasza Toruńska Orkiestra Symfoniczna do CKK Jordanek, za to w Dworze Artusa znajdą coś dla siebie wielbiciele komedii – „Akty Zgonu”, czyli spektakl improwizowany Grupy Teraz. W Przystani AZS w godz. 17:00 – 21:00 czeka nas natomiast II Toruńskie Forum Wiślane.

28 kwietnia (Sobota)

Sobotni wypoczynek, 28 kwietnia, dla wszystkich zainteresowanych tańcem, z pewnością będzie należeć do aktywnych! Po raz kolejny na Rynku Staromiejskim odbędą się obchody Święta Tańca, gdzie każdy miłośnik tej formy sztuki znajdzie coś dla siebie. Występy zespołów i różnorodne warsztaty taneczne odbywać się będą od 14:00 do 18:00. Nie zabraknie też możliwości zwiedzenia wystaw, rodzinnych warsztatów przygotowanych przez miejskie instytucje kultury. W sobotę o 11:00 w Domu Muz obejrzeć można będzie także niezwykły spektakl „Błażej w garderobie, czyli przygoda w Szafolandii”, natomiast o 18:00 w Dworze Artusa dla wszystkich melomanów zaplanowana została gala operowo-operetkowa w wykonaniu Sonori Ensemble.

29 kwietnia (Niedziela)

Wszystko wskazuje na to, że niedziela 29 kwietnia, upłynie w doskonałych nastrojach. Na Rynku Nowomiejskim w godzinach 12:00 – 17:00 przewidziane zostały liczne atrakcje dla całej rodziny w związku z Inauguracją Sezonu Turystycznego. Niecodzienną atrakcją dla najmłodszych będzie także koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. Symfonika Familijna w CKK Jordanki. W niezwykły klimat wprowadzi za to koncert pt. Wojtek Szczepanik Piano Solo w Dworze Artusa.

30 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek, 30 kwietnia będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć i zwiedzić z przewodnikiem zamknięte na co dzień sale Dworu Artusa. Rodzice z dziećmi natomiast mogą udać się na „Piernikowe nowalijki” organizowane przez Muzeum Okręgowe, lub zobaczyć spektakl „Legendy toruńskie”, który w przystępny sposób opowiada o tym, jak anioł znalazł się w herbie Torunia, skąd pochodzi nazwa miasta czy jak zrodził się pomysł na toruński przysmak – pierniki.

1 maja (Wtorek)

Bez wątpienia główną atrakcją we wtorek 1 maja będzie koncert argentyńskiego gitarzysty – José Luisa Pardo – który przyjedzie prosto z gorącej Hiszpanii. Swoją karierę zaczął w momencie, gdy w wieku 11 lat chwycił po raz pierwszy za gitarę, by wieku 13 lat odkryć bluesa, a w wieku 15 lat grywać już klubach Buenos Aires. Po ponad 15 latach koncertowania, Pardo występował niemal na całym świecie: w Południowej Afryce, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Łotwie, Armenii, Brazylii, Armenii czy nawet w Indiach czy Kongo. W wielu recenzjach uznawany za tytana bluesa, którego każdy występ przejawia się niezwykłym kunsztem wykonania. W 2017 roku wydał dziewiąty album pt. „Ruccula for Dracula”. Koncert odbędzie się o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim. Wstęp bezpłatny.

Jednak na torunian, oprócz bluesowych brzmień, czeka także ogrom innych atrakcji. Teatr Baj Pomorski przygotował spektakl „Historia Calineczki” (godz. 12:00 i 14:30), natomiast Centrum Zamek Krzyżacki zaprasza na szereg atrakcji: od 10:00 do 19:00 czeka nas Jarmark Regionalny, w godzinach 15:00 – 19:00 odbędą się różnorodne atrakcje związane z Majówką Rycerską, a o 21:30 spektakl „Komturia”. W programie przede wszystkim pokazy walk, inscenizacje, warsztaty dawnego tańca, gry i zabawy. W „Majowe nastroje piknikowe” wprowadzi Dom Muz na ul. Poznańskiej 52, natomiast Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki Zespół Kameralny MULTICAMERATA zaprasza na koncert inauguracyjny XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018 (godz. 18:00) w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

2 maja (Środa)

Środa 2 maja upłynie pod hasłem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przewidziane są uroczystości wojskowe na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (godz. 14:00), a także specjalny Piknik na Rynku Staromiejskim (godz. 14:45). Nie zabraknie także atrakcji związanych z drugim dniem Majówki Rycerskiej w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. W godz. 10:00 – 19:00 czeka nas Jarmark Regionalny, natomiast w godz. 15:00 – 18:00 różnorodne atrakcje takie jak: inscenizacje historyczne z pokazami walk, turniej rycerski, turnieje średniowieczne dla mieszkańców i turystów. O g. 18:00 na Rynku Staromiejskim usłyszymy natomiast koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia, a w Dworze Artusa o g. 19:00 zobaczymy występ Zespołu Kameralnego MULTICAMERATA na Dzień Poloneza (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018). Na sam koniec dnia, o g. 22:00, nieopodal Ratusza Staromiejskiego, obejrzeć będzie można zjawiskowy nocny pokaz walk rycerskich z ogniem.

3 maja (Czwartek)

W czwartek, 3 maja 2018 r., odbędą się tradycyjnie obchody związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpoczną się Mszą Św. w Intencji Ojczyzny o godz. 12:00, po której nastąpi Uroczystość Wojskowa z udziałem Husarii oraz recital fortepianowy pt. „Polskie Melodie”. Środa to także liczne atrakcje historyczne – w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki nadal trwać będzie Majówka rycerska. Główną atrakcją będzie turniej rycerski na cześć Jana Sokola z Lamberka. W ramach różnych atrakcji w CK Zamek Krzyżacki o godz. 15:00 zobaczyć będzie można również Turniej konny Pocztu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko – Pomorskiego, a o 21:30 spektakl „Komturia”. Wieczór będzie doskonałą okazją dla melomanów, gdyż przewidziana jest opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018).

4 maja  (Piątek)

W piątek, 4 maja, oprócz licznych warsztatów i wystaw przygotowanych przez Muzeum Okręgowe, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, na Rynku Staromiejskim zaplanowano także intrygujące spotkania teatralno-nowocyrkowe pt. „Iluzja sceniczna, pokazy i warsztaty”. Pod Krzywą Wieżą o godz. 16:00 coś natomiast dla wielbicieli zabawy, ale i… ciszy, czyli Cicha impreza w formie silent disco. Po 19:00 w Domu Muz na ul. Poznańskiej 52 zaplanowana jest Potańcówka dla Dorosłych. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wieczór upłynie za to w towarzystwie muzyki wykonywanej przez Młodych Kompozytorów z udziałem Cappelli Gedanensis (koncert w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018).

5 maja (Sobota)

Rynek Staromiejski w sobotę 5 maja, z pewnością będzie wypełniony kolorami. Wszystko z powodu spotkań teatralno-nowocyrkowych pt. „Przetrwam – Opowieść Pani Durabo” przewidzianych na godz. 16:00. Na tę samą godzinę przewidziano także drugi dzień Cichej imprezy Pod Krzywą Wieżą. Na godz. 18:00 zaplanowany jest natomiast niezwykły koncert Gotlands Blasarkvintett z Visby oraz toruńskiej MULTICAMERATA (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018). Najbardziej energetyczne wydarzenie zaplanowane zostało natomiast na godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim – wystąpi autorka takich hitów jak „Zakochani”, „Na koniec świata” czy „Im więcej ciebie tym mniej”, czyli Natalia Kukulska. Wstęp bezpłatny.

6 maja (Niedziela)


Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie 6 maja 2018 roku. Na Rynku Staromiejskim, od godz. 11:00 przewidziane są liczne warsztaty edukacyjne przygotowane przez toruńskie instytucje kultury. Sobota to także doskonała okazja, aby udać się całą rodziną na jedno z przedstawień – albo do Teatru Baj Pomorski na spektakl „Szewczyk Dratewka”, albo na Rynek Staromiejski na występ dziecięcego zespołu muzyczno-teatralnego „Malitumba”. O 16:00 Pod Krzywą Wieżą odbędzie się Cicha impreza, a na Rynku Staromiejskim spotkania i warsztaty w ramach spotkań teatralno-nowocyrkowych. Największą atrakcją ostatniego dnia toruńskiej Majówki, będzie koncert autora nieśmiertelnych hitów „Zielone wzgórza nad Soliną” czy „Gdzie się podziały tamte prywatki” – piosenkarza Wojciecha Gąssowskiego. Występ o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim. Wstęp bezpłatny.

Pełen program toruńskiej Majówki 2018 na stronie: http://www.torun.pl/majowka2018 

* * *

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+