Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Barwny Orszak Trzech Króli zawita do Torunia

Wtorek, 2 stycznia 2018 r.

Śpiewające anioły, orkiestra dęta, grupy rekonstrukcyjne, konfetti, a na czele trzy gigantyczne postacie królów Kacpra, Melchiora i Baltazara – w tym roku Orszak Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2018 roku w Toruniu, zapowiada się niezwykle widowiskowo.

Coroczną tradycją stało się w Toruniu obchodzić Święto Trzech Króli hucznie i przede wszystkim kolorowo. Już od godziny 11:30, 6 stycznia 2018 roku, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika będą formować swoje monarsze orszaki: Kacper Orszak Europejski, Melchior Orszak Azjatycki, a Baltazar Orszak Afrykański. Następnie wszyscy zgromadzeni zostaną uroczyście przywitani przez Prezydenta Miasta Torunia, a także Ordynariusza Toruńskiego. Po godzinie 12:00 zjawiskowa parada wyruszy w stronę Rynku Nowomiejskiego.

Każdy z orszaków będzie wyjątkowo barwny, a to za sprawą kolorowych sztandarów czy fenomenalnych kuglarzy. Orszaki Europejski, Azjatycki i Afrykański wzbogacą także grupy rekonstrukcyjne z różnych okresów historycznych – wyjaśnia Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Orszak Trzch Króli 2018
Pobierz infografikę z trasą orszaku

Podczas całej trasy orszaku wszystkim obecnym towarzyszyć będą także postaci aniołów i diabłów. Na wszystkich uczestników czekają królewskie korony, a na najmłodszych – słodycze wprost z Hiszpanii. Nie zabraknie także śpiewania kolęd, barwnego konfetti, religijnych scenek „kuszenia” czy „zachęcania” do udziału w Orszaku wzdłuż ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi. To wszystko pozwoli poczuć iście świąteczny klimat wydarzenia.

Orszak Trzech Króli zapowiada się w tym roku szczególnie wyjątkowo, a to za sprawą Królów Gigantów, którzy będą szli w każdej z grup. Pomysł nawiązuje do barwnych parad hiszpańskich, w których pojawiają się właśnie takie postacie gigantes – tłumaczy Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

O godzinie 12:30 na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Nowomiejskim Trzej Królowie złożą symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus oraz przekażą królewskie dary. Następie Prezydent Miasta Torunia oraz Ordynariusz Toruński złożą życzenia mieszkańcom miasta, po których odbędzie się inscenizacja jasełkowa. Po przedstawieniu, w finale Orszaku Trzech Króli, usłyszymy koncert zespołu Synowie.

Świąteczne wydarzenie na Rynku Nowomiejskim zakończy się w okolicach godziny 13:30.

 

Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami!

Przypominamy także, że w ramach Orszaku Trzech Króli organizowany jest konkurs „Jasełkowy Zawrót Głowy”, w ramach którego do wygrania są słuchawki JBL T450 i gra Monopoly edycja Toruń. Wystarczy pojawić się w jasełkowym przebraniu 6 stycznia 2017 roku na Orszaku Trzech Króli i zrobić sobie zdjęcie, uczestnicząc w barwnej paradzie. Liczy się przede wszystkim kreatywność! 6 stycznia zbliża się wielkimi krokami, dlatego pracę nad oryginalnym przebraniem radzimy zacząć już teraz!

Regulamin konkursu „Jasełkowy zawrót głowy”
Pobierz dokument

Zdjęcie lub zestaw zdjęć należy przesyłać na adres e-mail: konkurs@tak.torun.pl, w temacie wiadomości wpisując „Konkurs — Jasełkowy zawrót głowy!”. W treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska widocznego na fotografii, imię i nazwisko dorosłej osoby zgłaszającej dziecko do konkursu, a także kontaktowy numer telefonu. Na jasełkowe zdjęcia z Orszaku Trzech Króli czekamy do niedzieli, 14 stycznia 2018 roku. We wtorek 16 stycznia 2018 roku, na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej ogłosimy zwycięzców konkursu. Laureaci zostaną poinformowani także za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Ograniczenia w ruchu

6 stycznia 2017 roku, w godzinach od 10:30 do 14:00, zostaną zamknięte dla ruchu północna i zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego.

***

Organizatorami Orszaku Trzech Króli są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+