Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Cykl wydarzeń świąteczno-noworocznych w Toruniu!

Piątek, 15 grudnia 2017 r.

Wigilijny poczęstunek, słodkie upominki i konkursy z nagrodami, wspólne kolędowanie przy szopce bożonarodzeniowej, sylwestrowa zabawa w rytmie bigbitu serwowanego przez Anię Rusowicz i przebojów grupy ABBA, koncert hitów operowych i operetkowych z okazji Prezydenckiej Gali Noworocznej i barwna parada z figurami gigantes z okazji Orszaku Trzech Króli – to tylko część bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, które pomimo chłodu, w okresie świąteczno-noworocznym rozgrzeją mieszkańców Torunia!

Wigilia Miejska

Na toruńskiej starówce, za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego, czuć już w pełni przedświąteczny klimat – to dobry wstęp do wigilijnego spotkania mieszkańców Torunia, które odbędzie się 22 grudnia w godzinach 16:00–18:00. Klasycznie już oprócz wspólnego kolędowania, nieopodal Szopki Bożonarodzeniowej, na przybyłych czekać będzie moc świątecznych atrakcji.

Spotkania wigilijne dla mieszkańców odbywają się corocznie bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia od 2009 roku. W tym roku również tradycyjnie podzielimy się opłatkiem, pojawi się święty Mikołaj z upominkami oraz wigilijny poczęstunek, m.in. barszcz i pierogi — zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Po oficjalnym rozpoczęciu zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu Ryszarda Pietraszyńskiego wraz z zespołem. O 16:30 wystąpi natomiast Młodzieżowy Teatr Muzyczny „Mała Rewia”. Dodatkowo świąteczne animacje dla dzieci poprowadzą aktorzy teatru Afisz. Najmłodszych czeka też wiele ciekawych konkursów, podczas których będzie można wygrać pięknie pachnące choinki przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.

Podczas Wigilii Miejskiej nie zabraknie także życzeń Prezydenta Miasta Torunia i Biskupa Toruńskiego oraz świątecznego poczęstunku, na którym wszyscy przybyli skosztują tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Ponadto wśród dzieci i zgromadzonych na Rynku Nowomiejskim przechadzać się będą postaci Renifera, Bałwana i Mikołaja, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Organizatorem Wigilii Miejskiej, na zlecenie Gminy Miasta Toruń, jest Hufiec ZHP Toruń Choragiew Kujawsko-Pomorska, we współpracy z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta oraz Toruńską Agendą Kulturalna.

Sponsorzy wydarzenia:
Thyssenkrupp Materials Poland S.A.
Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Bud-Tech Sp. z o.o.
Brunpol
Nordt Partner
Polo Market
Księgarnia Tak Czytam

Kolędowanie przy szopce

Wigilia Miejska zainauguruje coroczny cykl „Kolędowania przy szopce”, który potrwa do 5 stycznia 2018 roku. Będzie to zachęta nie tylko do słuchania, ale także wspólnego śpiewania znanych wszystkim kolęd. Bożonarodzeniowe pieśni wykonywane na żywo będzie można usłyszeć w Szopce Bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim codziennie o godzinie 16:00. W innych godzinach szopce będą towarzyszyć kolędy emitowane z głośników.

Sylwester Miejski w rytmie lat 60. i 70.!

Kulturalny kalendarz starego roku zakończy już tradycyjnie plenerowy Sylwester Miejski na Rynku Staromiejskim. W tym roku mieszkańcy Torunia udadzą się w muzyczną podróż do lat 60. i 70., a to wszystko za sprawą niecodziennych wykonawców. Sylwester rozpocznie się o 22:30, występem Ani Rusowicz, wokalistki, która upodobała sobie bigbitowe klimaty. Artystka zaprezentuje swoje utwory, silnie nawiązujące do korzeni zarówno rock and rolla, jak i klasycznego blues-rocka, dzięki którym publiczność przeniesie się w czasy rodem z epoki dzieci-kwiatów.

fot. Paweł Bąbała

Anię Rusowicz nazywają „zakręconą hipiską” lub „Najbarwniejszym dzieckiem-kwiatem ostatnich lat”. Podczas koncertu nie zabraknie rock and rollowych, ale i mocniejszych brzmień. Z całą pewnością mieszkańcy Torunia ulegną czarowi wspomnień lat 60. i 70. – zapewnia Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Bezpośrednio po występie Ani Rusowicz, od 23:15, w sylwestrowym nastroju utrzyma grupa ABBA Tribiute Band, która uraczy zgromadzonych mieszkańców Torunia, niezapomnianymi przebojami szwedzkich ikon popu. Występ ubarwi grupa taneczna z niezwykłym układem choreograficznym.

Grupę ABBA zna niemal każdy, niezależnie od wieku. Będzie to doskonała okazja, żeby razem z zespołem wykonującym piosenki szwedzkich ikon, zaśpiewać takie nieśmiertelne hity jak „Take A Chance On Me”, „Waterloo” czy „Dancing Queen”. Pomimo mroźnej aury takie przeboje na pewno podgrzeją atmosferę. – dodaje Przemysław Draheim.

O północy nie zabraknie zwyczajowych życzeń Prezydenta Miasta Torunia i elementu, na który wszyscy czekają cały rok – fajerwerków na toruńskim niebie! Bezpośrednio po symbolicznym przywitaniu Nowego Roku, szampański nastrój utrzyma się dzięki występowi Boney M. Tribute Band, z którym będziemy bawić się do 1:00, czyli do zakończenia miejskiego sylwestra.

Jednak zbliżający się Sylwester to nie tylko niezapomniane hity lat 60. i 70., ale także brzmienie muzyki klasycznej. Na organizowanej w CKK Jordanki Wielkiej Gali Sylwestrowej, na dwóch koncertach – o 17:00 i o 20:30, posłuchać można będzie najbardziej znanego dzieła Johana Straussa – „Zemsty Nietoperza”. Nieprawdopodobne połączenie teatru i obrazu obyczajów austriackiej burżuazji zagwarantują Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz, Ziemowit Wojtczak, Szymon Jędruch, Andrzej Kostrzewski, Marcin Ciechowicz w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Michała Kocimskiego.

Przypominamy, że w trakcie nocy sylwestrowej w godzinach 18:00-4:00 komunikacja miejska w Toruniu jest bezpłatna.

Prezydencka Gala Noworoczna

Nowy Rok w Toruniu przywitamy tradycyjną Prezydencką Galą Noworoczną, która upłynie pod hasłem „Wiedeń… i nie tylko”. W programie, składającym się z największych hitów operowych, operetkowych, musicalowych i rozrywkowych, zgromadzona w CKK Jordanki publiczność usłyszy sopranistkę Iwonę Sochę, tenora Tomasza Kuka i skrzypka Artura Banaszkiewicza. Towarzyszyć im będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mariusza Smolija. W ten wyjątkowy wieczór nie zabraknie uroczystego noworocznego toastu Prezydenta Miasta Torunia (lampka szampana i słodki poczęstunek przy akompaniamencie pianisty z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej), a także — jak co roku — ogłoszenia nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd 2018 oraz przedstawienia sylwetek laureatów medali „Thorunium”, wraz z wręczeniem medali przez Prezydenta Miasta Torunia.

Barwny Orszak Trzech Króli

Blok wydarzeń świąteczno-noworocznych zamknie barwny Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia 2018 roku przejdzie ulicami toruńskiej Starówki. Parada rozpocznie się o godzinie 12:00 w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika, a zakończy na Rynku Nowomiejskim. W tym roku oprócz kolorowego orszaku, orkiestry dętej, grup rekonstrukcyjnych i śpiewających aniołów, paradę ubarwią trzy olbrzymie postaci Trzech Króli nawiązujące do hiszpańskich gigantes. Zwieńczeniem parady będzie prezentacja Bożonarodzeniowych Jasełek, a także koncert zespołu Synowie. Jak co roku, nie zabraknie miłego hiszpańskiego akcentu – słodyczy dla najmłodszych.

Podczas parady, przewidziany jest także konkurs, pt. „Jasełkowy Zawrót Głowy”, w którym na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji o konkursie już wkrótce.

***

Organizatorami cyklu świąteczno-noworocznych wydarzeń w Toruniu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. 

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+