Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

Czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Akcja muralowa, projekcja filmu „Republika – faceci w czerni”, piosenki zespołu Republika w nietypowej, symfonicznej aranżacji oraz mnóstwo innych wydarzeń towarzyszących, inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego – to wszystko podczas obchodów „Dni Grzegorza Ciechowskiego” w Toruniu, które rozpoczynają się już dziś i potrwają do 17 grudnia.

Już dziś o godz. 19:00 na skwerze przed CKK Jordanki, któremu w ubiegłym roku nadano imię Grzegorza Ciechowskiego, dla upamiętnienia lidera Republiki, chętni będą mogli aktywnie uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu. Toruńska Galeria Rusz zaprasza na akcję muralową. Każdy uczestnik, będzie miał możliwość napisania na muralu własnej odpowiedzi na pytanie „Co dla mnie znaczy iść własną drogą?”. Wykonany wspólnymi siłami mural będzie stał na skwerze przed CKK Jordanki przez cały czas trwania Dni Grzegorza Ciechowskiego. Ponadto Galeria Rusz przygotuje prace bilbordowe dotyczące postaci założyciela Republiki oraz odwagi podążania własną drogą. Będą one eksponowane przez cały grudzień na 2 bilbordach w Toruniu, a także 5 bilbordach w Warszawie.

Również dzisiaj w CKK Jordanki o godz. 20:00 rozpocznie się koncert pt. „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie” z udziałem gwiazd takich jak Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Jacek Bończyk czy Adam Nowak. Wokalistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marka Czekały. Do współpracy przy organizacji koncertu, zaproszono znakomitego bydgoskiego kompozytora oraz aranżera Krzysztofa Herdzina.

W piątek Dni Grzegorza Ciechowskiego opanują Kino Centrum mieszczące się w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. O godz. 18:00 rozpocznie się projekcja filmu „Republika – Faceci w czerni”, a także spotkania z Anią Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim, autorami książki „My lunatycy. Rzecz o Republice” oraz autorem książki „Republika – Nieustanne tango” Leszkiem Gnoińskim. W CSW gościć będą również Zbigniew Krzywański – gitarzysta Republiki oraz Jerzy Tolak – menedżer zespołu. 

Także w piątek na godzinę 20:00 organizatorzy zapraszają na darmowy koncert zespołu Tomek Krzemiński Trio, który odbędzie się w Centrum Kultury „Dwór Artusa”. Koncert „Raz na milion lat – w hołdzie Ciechowskiemu” został przygotowany przez znanego, nie tylko toruńskim przechodniom, gwiżdżącego kontrabasistę Tomasza Krzemińskiego, przy współudziale świetnych muzyków Karola Ludewa (perkusja) i Tomasza Stawickiego (klarnet). Trio zaprezentuje jazzowe aranżacje piosenek Grzegorza Ciechowskiego, ponownie wydobywając z nich nieograniczony potencjał.

Podczas Koncertu Specjalnego pamięci Grzegorza Ciechowskiego po raz 16. wręczona zostanie nagroda dla zespołu, którego dokonania w bieżącym roku są warte zauważenia. Tym razem wyróżnienie przyznane zostało zespołowi Hańba! w składzie: Andrzej Zamenhof (banjo, śpiew), Tadeusz Król (akordeon, klarnet), Adam Sobolewski (bęben, grzebień, śpiew) Ignacy Woland (tuba, śpiew). 

Laureat wyłoniony został przez Kapitułę Nagrody Artystycznej Miasta Torunia, która obradowała 24 października 2017 r. W jej skład wchodzili: Katarzyna Nosowska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski i Zbigniew Krzywański. W uzasadnieniu Kapituła tłumaczyła, że zespół Hańba! potrafi prezentować we współczesnych przedsięwzięciach artystycznych historię Polski sprzed 80 lat.

Krakowski kwartet pokazuje, że estetyka polskiego przedwojennego folku miejskiego może wchodzić w niebanalną fuzję z energią punkową, a ówczesna twórczość polskich poetów piętnująca społeczną niesprawiedliwość i polityczną opresję staje się kluczem do zrozumienia aktualnych wyzwań i konfliktów. Hańbie! należy się nagroda za dwie entuzjastycznie przyjęte płyty oraz za koncerty, w których spontaniczność łączy się z wyrafinowanym pomysłem scenicznym. – tłumaczy Zbigniew Krzywański.

16. Nagroda Artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego zostanie wręczona zespołowi Hańba! podczas Koncertu Specjalnego w dniu 16 grudnia 2017 r. w ACKiS Od Nowa. Podczas koncertu, który rozpoczyna się o godz. 20:00, zagrają zaproszeni artyści, którzy wykonają piosenki zarówno zespołu Republika, jak i solowe utwory Ciechowskiego.

Niedziela, upłynie pod znakiem winyli. W Dworze Artusa w godz. 14:00 – 18:00 odbędzie się Giełda Winylowa dedykowana Grzegorzowi Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na winylach. Organizatorem i pomysłodawcą jest Jacek Chmielewski. O godzinie 18:00 nastąpi natomiast pokaz filmu Ryszarda Kruka pt. „Republika – narodziny legendy”. Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami – jednym z gości będzie była żona Grzegorza Ciechowskiego, Anna Skrobiszewska.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+