Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Dziś rusza wystawa „Alone Together in Toruń” autorstwa Rūty Jakutytė

Wtorek, 5 grudnia 2017 r.

Wyrażanie emocji w procesie twórczym, spontaniczność artystyczna oraz odczucia towarzyszące pobytowi w Toruniu to główne motywy wystawy Rūty Jakutytė, pt. „Alone Together in Toruń”, której wernisaż odbędzie się już dziś w barze Zezowate Szczęście o godz. 20:00.

Rūta Jakutytė to wolontariuszka programu EVS (European Voluntary Service), dzięki któremu ma możliwość współpracy z Toruńską Agendą Kulturalną. Od lipca pomaga nie tylko przy organizacji wydarzeń kulturalnych, tym samym zdobywając wiedzę o zarządzaniu projektami kulturalnymi, ale także poznaje polski język i obyczaje. Swoimi doświadczeniami postanowiła podzielić się jednak w nietypowy sposób – organizując wystawę swoich rysunków.

Wystawa „Alone Together in Toruń”, która pojawi się w barze Zezowate Szczęście, składa się z 39 rysunków i obrazów. Prace, jak wskazuje sama artystka, traktują głównie o jej emocjach i doświadczeniach podczas wyjazdu, w bardziej odpowiedni, choć abstrakcyjny sposób.

Mogłabym opisać swój pobyt w Toruniu w kilku zdaniach, które nie miałyby żadnego znaczenia. Uznałam, że jeśli podzielę się moimi rysunkami, które zrobiłam podczas tego okresu, przekażę za ich pośrednictwem moje nastroje i uczucia w szerszy i bardziej subtelny sposób – tłumaczy artystka.

EVS (European Voluntary Service) to międzynarodowy program fundowany przez Komisję Europejską. Dzięki zapewnionym warunkom pobytu, młodzi ludzie z całej Europy, w wieku od 18 do 30 lat, mogą pełnić funkcję wolontariusza w publicznych organizacjach lub instytucjach na terenie Europy, Azji, Afryki lub Ameryki Południowej. Rūta Jakutytė trafiła natomiast do Torunia, gdzie swoje doświadczenia dokumentuje poprzez rysunek oraz malarstwo.

Rūta Jakutytė rysuje od ponad 13 lat, jednak dopiero praca nad organizacją wydarzeń, jak i spotkani podczas nich artyści, zainspirowali ją do zaprezentowania swoich prac. I choć EVS to właściwie trzeci międzynarodowy projekt, w którym bierze udział wolontariuszka, przy każdym z nich rysowanie wydało jej się najlepszym sposobem na wyrażanie swoich doświadczeń w innych krajach.

Wolę nie ograniczać się do żadnego konkretnego motywu, lubię rozpoczynać rysować, nie wiedząc, jaki będzie efekt końcowy – zupełnie jak wyciąganie obrazów z podświadomości – tłumaczy autorka prac.

Jednakże główny temat pozostaje jasny – przy większości prac wiąże się on z ludźmi i relacjami między nimi – stąd tytuł wystawy: „Alone Together in Toruń”.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się we wtorek, 5 grudnia w barze Zezowate Szczęście (ul. Ducha Świętego 5) godz. 20:00. Dla odwiedzających wystawa czynna będzie do 19 grudnia.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+