Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Święto Trzech Króli w Toruniu. Korowód pełen niespodzianek

Środa, 4 stycznia 2012 r.

Barwny orszak, którego bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzający ulice Starego Miasta na gigantycznych zwierzętach, rozpocznie uroczyste obchody Święta Trzech Króli w Toruniu. W tym roku pełna niespodzianek parada uliczna wyruszy o godzinie 15.00 z ulicy Chełmińskiej i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski. Popołudnie zakończy występ popularnego aktora telewizyjnego i estradowego — Jacka Borkowskiego.

W tym roku parada uliczna będzie wyjątkowo barwna i efektowna — słodkie łakocie wręczać będą dzieciom postacie z bajek, wróżki, a także Archanioł Gabriel i Święty Jan. Podczas Święta Trzech Króli, wykorzystamy urządzenia do pirotechniki scenicznej, takie jak specjalne wyrzutnie, dzięki którym na ulicy Szerokiej na świąteczny orszak spadnie barwny deszcz konfetti — wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje wydarzenie. Kolorowy korowód uświetnią występy Orkiestry Dętej z Wagańca oraz Orkiestry Dętej z Lipna.

Na Rynku Nowomiejskim specjalne życzenia złoży mieszkańcom Prezydent Miasta Torunia, który zostanie zaproszony na scenę przez Matkę Boską i Świętego Józefa. W programie tegorocznego Święta Trzech Króli, przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Egzotycznie ubrane zwierzęta: olbrzymi słoń, wielbłąd i osioł, na których toruńskie ulice przemierzać będą Trzej Królowie, staną po zakończonej paradzie przy Szopce Bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim, tak aby najmłodsi widzowie mogli zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Świąteczne popołudnie zakończy występ popularnego aktora telewizyjnego i estradowego Jacka Borkowskiego. Warszawski aktor od 1977 roku związany jest z Teatrem Ateneum, w którym stworzył wiele interesujących kreacji, m.in. w „Pornografii” Witolda Gomborowicza, „Zemście” Aleksandra Fredry czy „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa. Największą popularność przyniosły artyście role w serialach telewizyjnych: postać Piotra Rafalskiego w „Klanie” i Jakuba Reuta w „Matkach, Żonach i Kochankach”. Jeśli wierzyć plotkarskim pismom, Jacka Borkowskiego łączą z Toruniem szczególne więzi — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Podobno w jednej z restauracji na toruńskiej Starówce aktor poznał miłość swojego życia. Koncert „Jacek Borkowski Big Band” rozpocznie się o godz. 15.30 na Rynku Nowomiejskim.

Organizatorami Święta Trzech Króli są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+