Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Wspomnienie Kulturalnego Lata w Toruniu

Piątek, 27 października 2017 r.

Zeszły tydzień okazał się przyjemną niespodzianką w postaci przypływu pięknej pogody. Promienie słoneczne nie tylko pociągnęły za sobą wyższą temperaturę, ale także wspomnienie o kulturalnym lecie 2017 w Toruniu! W mieście aniołów kultura wzięła górę i przyciągnęła tłumy.

Lato 2017 w Toruniu to przede wszystkim Bella Skyway Festival i Festiwal Teatrów Ulicznych. Były to wydarzenia, które zdecydowanie cieszyły się największym zainteresowaniem nie tylko wśród torunian, ale także mieszkańców całego regionu, a nawet kraju.  Warto jednak pamiętać, że podczas letnich miesięcy w Toruniu kulturę czuć było każdego dnia i w każdym zakątku. W tym roku do akcji przyłączyło się ponad 15 ośrodków kultury, które organizowały koncerty, wystawy, wernisaże, spotkania i wiele innych atrakcji dla wszystkich pokoleń.

Kulturalny czerwiec to głównie Piernikowa Aleja Gwiazd wraz z koncertem zespołu Ørganek, spektakl Spark!, Święto Muzyki, Jarmark Katarzyński oraz koncerty takich gwiazd jak Suzanne Vega czy Patrycja Markowska. 23. czerwca uroczyście odsłonięte zostały dwie tabliczki w kształcie najsłynniejszych toruńskich pierników – Katarzynek. Do Alei zasłużonych torunian dołączyli w tym roku: prof. Marian Filar – prawnik, profesor zwyczajny, poseł na Sejm VI kadencji oraz Tomasz Organek – muzyk, kompozytor, autor tekstów, zdobywca wielu prestiżowych nagród muzycznych. Dzień wcześniej całą Starówkę ogarnęła muzyka, a to za sprawą 11. edycji ogólnoświatowego święta muzyki w Toruniu. Na toruńskich ulicach i w klubokawiarniach zagościli artyści z całego świata, reprezentujący różne style muzyczne. Ogromne wrażenie zrobił spektakl Spark!, wystawiany w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Oryginalne połączenie dynamicznej choreografii z rytmiczną muzyką wykonywaną na żywo oraz sztuką światła okazało się strzałem w dziesiątkę. Poniżej filmy z przedstawienia Spark! oraz Elina wykonane przez toruńską grupę RECity.

W lipcu królował Festiwal Wizje, rozpoczął się projekt Scena jest Wasza, a wieczory umilały koncerty na scenie na Wiśle. 6 lipca podczas „Wizji” toruńskie centrum stało się tłem dla wyjątkowej sztuki współczesnej. Siedmiu artystów zaprezentowało swoje dzieła o charakterze site-specific — stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Pod wspólną nazwą „Przywidzenia” skłaniały do refleksji, a także zaskakiwały i zachwycały techniką wykonania. Tydzień później odbył się pierwszy koncert uczestników projektu Scena jest Wasza, który ma na celu promowanie młodych toruńskich talentów. W tym roku udział wzięli: Rafał Winiarski/Winiu, Drugstore Crisis, Anastasiia Pugachova, Monika Trawicka oraz Klaudia Dylak/Al’iiskimu. W dniach od 21 do 31 sierpnia 2017 r. w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej trwał plebiscyt na najlepszy zespół. Nagrodą główną była realizacja profesjonalnego teledysku. Zwyciężczynią plebiscytu okazała się Monika Trawicka, która zdobyła aż 388 głosów.

Mówiąc o sierpniu w Toruniu nie da się pominąć największej atrakcji całego roku, wyczekiwanej przez długie miesiące, czyli Bella Skyway Festival – najlepszego festiwalu światła w Polsce. Powrót grupy Marianolight oraz pozostałe instalacje i projekcje sprawiły, że tysiące ludzi ogarnął świetlny szał, a całe Stare Miasto przez 6 dni od godziny 20.30 do północy zapełnione było po brzegi. Natomiast na początku sierpnia głównym tematem przedstawienie „Romeo i Julia 3D” na kurtynach wodnych teatru Studio Buffo. Setki ludzi ustawiły się w długiej kolejce do kasy Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, gdzie rozdawano darmowe wejściówki. Mimo iż pogoda nie do końca dopisała, spektakl, jako pierwsze takie wydarzenie w Polsce, zrobił piorunujące wrażenie i stał się tematem wielu artykułów.

Tegoroczne ciepłe dni już za nami, ale wspomnienia z kulturalnego lata pozostaną w pamięci na długo. Nie minie chwila, a rozpoczną się przygotowania do kulturalnego lata 2018!

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+